Докторантура - стаж, осигуровки

Вчера в 09:45 176 2

Вчера в 09:45
Публикации: 11 / 0
Ако запиша докторантура, от прочетеното разбрах, че ми се води за стаж, но не разбрах осигурителен или не? Тоест през тези три години води ли ми се стаж, осигуровки, здравни? Мога ли да работя на трудов договор другаде, като съм записала докторантура? Мога ли да бъда на борсата, след като съм записала докторантура?
#1 | Вчера в 09:51
Публикации: 9658 / 1646
Ако запишете докторантура ще подлежите на осигуряване по чл.4 от КСО и борсата ще бъде прекратена.
Ако по време на докторантурата работите по ТД, няма да Ви осигуряват допълнително и като докторант.
Дали може едновременно докторантура и ТД - зависи от конкретните условия на докторантурата и на ТД. Няма общо правило
#2 | Вчера в 10:12
Публикации: 9658 / 1646
Всъщност т.3 на чл.4, ал.3 от КСО е обявена за противоконституционна. Докато трае докторантурата нямате задължение за осигуряване за пенсия

https://trzbuigaria.blogspot.com/2013/10/blog-post.html?m=1
Осигуровките на докторантите се внасят след приключване на докторантурата, ако този стаж Ви е нужен за пенсиониране - чл.9а от КСО.
В момента, в който решите, че ще си платите осигуровките за периода на докторантурата,  ще трябва да връщате осигуровките за безработица,  които евентуално сте ползвали пред този период.
Друг въпрос е, че като докторант вече не сте "активно търсещ работа"
Последни Теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група