Годишно изравняване

26.09.2012, 18:39 18137 9

26.09.2012, 18:39
Публикации: 425 / 4
 :wave: искам да Ви попитам само ЕТ и свободните професии ли правят годишно изравняване и довнасят осигуровки?
#1 | 26.09.2012, 19:05
Публикации: 425 / 4
От този цитат са ми чуденките:
т.е. ако има доход от 600 лв. на месец, а е внасял върху 700 през годината ще му бъде заверен стаж върху 600 лв. и остатъка от вноските ще му се върнат, а ако в същия случай беше внасял върхи 420 лв. щеше да има да довнася до 600 лв. и пак ще му заверят стажа на 600 лв. Доколкото не се знае колко ще му е дохода в края на годината е най-добре в този случай да внася върху минимума, защото ако случайно вземе, че надвнесе нещо знаете, че трудно се връщат пари от НАП и НОИ

#2 | 26.09.2012, 19:26
Публикации: 6403 / 1130
Този цитат отговаря на въпроса "какви авансови вноски да изберем като СОЛ, ако искаме да се осигуряваме на реалния си доход"? Защото можем да се осигуряваме по избор и на максимума, определен със ЗБДОО и на тази сума ще ни заверят осигурителната книжка.
Дължимите авансови осигурителни вноски на самоосигуряващите се лица се изчисляват върху избран осигурителен доход. Той не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход през календарната година за самоосигуряващите се лица, и по-голям от максималния месечен размер на осигурителния доход, определени със Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за съответната година.
А задължението за годишно изравняване е съвсем друго нещо. То е за следните категории лица:
1. СОЛ, упражнявали трудова дейност и придобили доходи за съответната година.  Техният годишният осигурителен доход се определя като разлика между декларирания или определения с влязъл в сила ревизионен акт по ДОПК облагаем доход от съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски.  Когато с данъчната декларация за предходната година са декларирани доходи, получени за извършена дейност през минали години, или е определен с влязъл в сила ревизионен акт по ДОПК по-висок или по-нисък облагаем доход, се подава и коригираща справка за осигурителния доход за съответната година в срока на подаване на данъчната декларация.Окончателните осигурителните вноски се дължат върху годишния осигурителен доход в размерите за фонд „Пенсии”, допълнително задължително пенсионно осигуряване и здравно осигуряване.
2. Регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители се осигуряват върху минимален осигурителен доход в размер на 240 лв. Тези от тях, които произвеждат непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност.
3. Лицата по чл. 40, ал. 1, т. 5 от ЗЗО - които не са осигурени на друго основание, и внасят здравноосигурителни вноски за своя сметка, дължат здравноосигурителни вноски авансово върху месечен осигурителен доход в размер на 210 лв. В случай, че тези лица са получили през годината доходи, подлежащи на данъчно облагане, съгласно данните от данъчната декларация /например доходи от наем или друго възмезднно предоставяне за ползване на права или имущество, и/или  доходи от авторски и лицензионни възнаграждения/, те следва да извършат годишно изравняване на осигурителния си доход в Таблица 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход към годишната си данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. В случай, че лица по чл. 40, ал.5, т.1 от ЗЗО не реализират доходи, подлежащи на данъчно облагане през годината, не следва да извършват годишно изравняване.
4.  Лицата, извършващи дейности, подлежащи на облагане с патентен данък по реда на Закона за мести данъци и такси, определят окончателен размер на осигурителния си доход по общия ред, независимо от факта, че не определят данъчна основа за облагане по Закона за данък върху доходите на физическите лица. Те са задължени да представят и Справката за окончателния размер на осигурителния доход  /Таблица 1 и Таблица 2/ към годишната си данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ , както и декларация обр. № 6 „Данни за дължимите осигурителни вноски” от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г.
#3 | 26.09.2012, 19:35
Публикации: 425 / 4
Извинявам се не съм се изразила правилно, не знам дали пак съм разбрала правилно т.е ако съм СОЛ в ЕООД или ООД и  ако имам доход от 600 лв. на месец ,а съм внасял осигурителни вноски върху  420 лв. ще трябва  да  довнасям до 600 лв , ако искам да се осигурявам върху реалния ми доход от 600лв? Ако искам да си остана на 420лв . не довнасям нищо така ли  :(
#4 | 27.09.2012, 07:01
Публикации: 6403 / 1130
Ако сте само СОЛ в ЕООД или ООД и не получавате възнаграждение за положен някакъв труд в дружеството, както и ако нямате доходи, получени на други основания - нищо не изравнявате. Осигурявате се върху избран от вас доход. Какво сте избрали се вижда от информацията в Д1, която подавате ежемесечно.
#5 | 27.09.2012, 16:15
Публикации: 425 / 4
Благорадя ти irenabrili , реших да попитам защото на друго място прочетох, че ако си избрал да си внасяш осигуровките върху 1000 и накрая на годината се окаже , че месечния ти облагаем доход е 1500лв. без да имаш доходи на друго основание освен като СОЛ, трябва задължително да довнасяш до 1500лв. , за да му заверят осигурителната книжка .
#6 | 27.09.2012, 16:17
Публикации: 5497 / 371
Благорадя ти irenabrili , реших да попитам защото на друго място прочетох, че ако си избрал да си внасяш осигуровките върху 1000 и накрая на годината се окаже , че месечния ти облагаем доход е 1500лв. без да имаш доходи на друго основание освен като СОЛ, трябва задължително да довнасяш до 1500лв. , за да му заверят осигурителната книжка .


СОЛ в ЕТ изравнява в края на годината.

#7 | 27.09.2012, 16:23
Публикации: 425 / 4

СОЛ в ЕТ изравнява в края на годината.


Да , за ЕТ и за свободните професии знех че правят изравняване, в случая е за ЕООД и ООД   :give_rose:
#8 | 28.09.2012, 16:13
Публикации: 288 / 6

А задължението за годишно изравняване е съвсем друго нещо. То е за следните категории лица:
1. СОЛ, упражнявали трудова дейност и придобили доходи за съответната година.  Техният годишният осигурителен доход се определя като разлика между декларирания или определения с влязъл в сила ревизионен акт по ДОПК облагаем доход от съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски.  Когато с данъчната декларация за предходната година са декларирани доходи, получени за извършена дейност през минали години, или е определен с влязъл в сила ревизионен акт по ДОПК по-висок или по-нисък облагаем доход, се подава и коригираща справка за осигурителния доход за съответната година в срока на подаване на данъчната декларация.Окончателните осигурителните вноски се дължат върху годишния осигурителен доход в размерите за фонд „Пенсии”, допълнително задължително пенсионно осигуряване и здравно осигуряване.


Здравейте зачетох се в темата , аз през тази година имам 2 месеца на ТД а след това  упражнявам дейност като свободна професия по регистър БУЛСТАТ, значи ли това съдейки по т.1 от цитата, че трябва да си права годишно изравняване понеже съм имал и ТД през годината ?
#9 | 16.10.2012, 16:25
Публикации: 2027 / 254
Да трябва да подадете ГДД по чл.50 ЗДДФЛ , съотвеъното приложение и да попълните таблиците за определяне на окончателния размер на осигурителния доход. Също така трябва да приложите и Служебната бележка по чл.42 ЗДДФЛ,която работодателя Ви би следвало да Ви е издал при напускане.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група