6 часов работен ден и майчинство

04.10.2012, 13:45 9750 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

04.10.2012, 13:45
Публикации: 11 / 0
Здравейте
Питането ми е следното:
От 6 месеца работя на 6 часов работен ден и размер на основното месечно възнаграждение 278.00лв.Действително и часовете и възнаграждението са други:)Преди тези 6месеца имам 2год. извън страната и недоказуем стаж,а преди това общо над 4год. трудов стаж във страната!Въпроса ми е колко време още трябва да поработя във сегашната си фирма,за да имам права след време на майчинство?И ако евентуално се разбера със счетоводителя на фирмата да ме осигурява на 8 часа и по-високо месечно възнаграждение това ще повлияе ли на обещетението за майчинството?
Благодаря предварително,хубав ден:)!
#1 | 04.10.2012, 13:49
Публикации: 5549 / 371
За да имате право на обезщетение за бременност и раждане е необходимо да имате 12 месеца общ осиг.стаж.
Предполагам през 4-те години сте работила на 8 часа. Така че имате необходимият стаж за майчинство.
От сумата на която Ви осигуряват зависи какво обезщетение ще взимате. Смята се на база 24 месеца преди първият болничен за бременност и раждане
#2 | 04.10.2012, 13:55
Публикации: 7602 / 1145
Щом имате 12 месеца /изобщо/ с осигуровки за майчинство и към момента на издаване на болничния сте осигурена за този риск - имате право на обезщетение.
Колко по-висок е дохода - толко по-високо ще е обезщетението, но ако правите хватката за 1-2 месеца - няма смисъл.
Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица-внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане
За месеците без доход през тези 24 месеца се взема МРЗ
#3 | 04.10.2012, 14:02
Публикации: 11 / 0
Сърдечно благодаря и на двама ви за бързите и разяснителни отговори:)
Но тогава защо законът от 2012год.изисква 24 месеца трудов стаж?Означава ли това,че трябва още 18 месеца да работя във фирмата ми,за да получавам след време майчинство?И ако още от този месец започнат да ме осигуряват на 8часов работен ден и и по-високо месечно възнаграждение,тази промяна след година и шест месеца ще ми осигури по-високо майчинство?
#4 | 04.10.2012, 14:05
Публикации: 5549 / 371
Условия за придобиване право на парични обезщетения при бременност и раждане.

За придобиване право на парични обезщетения при бременност и раждане е необходимо да са изпълнени следните условия:

към началото на отпуска лицата да са осигурени за общо заболяване и майчинство;
да имат най-малко 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за общо заболяване и майчинство. Дванадесетмесечният осигурителен стаж може да е прекъснат или непрекъснат и не е задължително да е положен непосредствено преди излизането в отпуск за бременност и раждане или при един и същ работодател.
да им е разрешен съответния вид отпуск.
(чл. 10 и чл. 48а от КСО)

Изчисляване на паричното обезщетение при бременност и раждане.

Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на началото на отпуска поради бременност и раждане.
#5 | 04.10.2012, 14:06
Публикации: 7602 / 1145
del
Не е задължително тези 24 м. да са отработени. Както дойде ;)
Когато през част от тези месеци няма доход, се взема МРЗ за страната.
Сметките се правят с подаване на  първия болничен
#6 | 04.10.2012, 14:07
Публикации: 5549 / 371
#7 | 04.10.2012, 15:23
Публикации: 11 / 0
Благодаря ви отново за точните отговори!
Не искам да излизам материалист човек,но ме вълнува другият въпрос:Ако от този месец започнат от фирмата ми от 278.00лв да ме осигуряват на 350лв,до колко повлиява това на бъдещото майчинство?
Моят шеф днес ми каза,че независимо дали ме осигурява на 4,6,8 часа щом ме осигурява на минималната работна заплата то и майчинство ще е в такъв размер!Ако искам осигуровки на 350лв.,да попитам счетоводител за една година напред колко се вдига обещетението за майчинството?
#8 | 04.10.2012, 15:29
Публикации: 7602 / 1145
На 350 лв? За няколко месеца? Безмислено
Болничният ще се увеличи с 5-6 лева на месец, но за тези месеци ще внесеш повече в бюджета
Ако не предвиждащ раждане в близката 1 година може и да има някаква минимална полза от това "искам осигуровки на 350лв. за една година напред". Ако раждането наближава - важно е какво е било две години назад. А то не може да се промени
#9 | 04.10.2012, 15:34
Публикации: 11 / 0
Ясно!Предвиждам го след година и някак си си мислех,че ще има файда!Файда обаче ще има за други,не и за мен ;),защото дори и в близката година да вдигна месечните си осигуровки на 350лв.,най-много да взимам вместо 290лв минималната ще взимам 300:))
Благодаря много още веднъж и ви пожелавам хубав и спокоен ден:)
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група