Болнични след неплатен отпуск, незачетен за стаж

20.11.2012, 08:56 11095 6

20.11.2012, 08:56
Публикации: 21 / 0
Здравейте! Моля да ми помогнете. Имам следния случай: лице, работещо на трудов договор от 2008г на 4 - часов работен ден. За последната година (2012) е ползвало целия си платен и неплатен отпуск, зачитащ се за трудов стаж (20+30 раб.дни). През месец август обаче ползва още 6 дни неплатен отпуск, незачетен за стаж (върху който са начислени и внесени здравни осигуровки). През месец септември лицето работи цял месец без последната седмица. За периода 24.09-28.09 представя болничен лист. При подаването на болничния лист в НОИ в Декларация Приложение 15 съм отбелязала, че към деня на настъпване на временната нетрудоспособност лицето е осигурено за съответния риск както и че има 6 месеца осигурителен стаж (защото в чл.40 от КСО не е споменато дали се има предвид предходните 6 месеца или 6 месеца по принцип откакто лицето работи). Сега получавам писмо от НОИ да отстраня следните несъответствия: и са изброени Заверени копия на форма 76, заповеди за отпуск и ведомости.
Моля помагайте! Грешно ли съм подала информацията в НОИ? Осигурено ли е всъщност лицето? След като му се внасят осигурителни вноски и за въпросните 6 дни има ли право на болничен? Не можах да намеря друго в КСО, свързано с това, освен чл. 40, според който аз разбирам, че лицето е осигурено! Можете ли да ме посъветвате какво да правя?
#1 | 20.11.2012, 09:58
Публикации: 3326 / 256
В прил.15 се пише, че е осигурено, но има една точка, в която се посочва деня на прекъсване на осигуряването. Там посочихте ли дата?
#2 | 20.11.2012, 10:53
Публикации: 21 / 0
Не, не съм посочила. Но нали осигуряването е подновено от 01.09? Ако посоча дата на прекъсване на осигуряването не значи ли, че лицето все още е с прекъснато осигуряване?
#3 | 20.11.2012, 11:12
Публикации: 3326 / 256
Те виждат в Д1 кога е прекъснато и кога се възобновява. Понеже август влиза в изчисляването на болничния и затова може да я искат тази дата. Не знам само защо ти искат Форма 76 и отпуски. Сигурно е заради това прекъсване, затова и попитах :)
#4 | 20.11.2012, 11:16
Публикации: 9360 / 1574
И аз не мисля, че трябва да се посочи прекратяване на осигуряването. Това се прави, ако прекратяването е в периода на болничния, или болничния е след прекратяване на ТД.
Предполагам има някакви грешки в Д1 за съответните периоди.
Аз имах подобен случай - след дъъълъг неплатен и два дни работа след неплатения работникът се разболя за няколко месеца. Плащанията на болничните минаха без проблем.
#5 | 20.11.2012, 11:20
Публикации: 3326 / 256
Според мен занесете ново прил.15 като запишете датата на прекъсване на осигуряването. Защото така излиза, че в Д1 се подават различни данни от това, което посочвате и затова искат заповед за отпуск, защото може да е станала грешка с подадената Д1. Не е голям проблем, само малко повече разкарване :)
#6 | 20.11.2012, 11:22
Публикации: 5497 / 371
Както разбирам, в денят, преди болничния, - 21.09. лицето е било на работа т.е. не е било в неплатен
Няма причина да не изплатят болничния, защото лицето е осигурено към моментът на настъпване на неработособността.
Според мен не е лошо да се чуете по тел. със служител на НОИ и да уточните точно какво и защо искат.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група