ЕТ и отстъпка 5 %

30.01.2013, 09:19 4016 3
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

30.01.2013, 09:19
Публикации: 4 / 0
Има ли право на отстъпка от 5 % ЕТ, което подаде ГД до 10.02 и плати данъка, ако през 2012 не е правило авансови вноски, въпреки че е трябвало?
Чл.53, ал. 4 от ЗДДФЛ ни препраща към чл.67. Но според мен. чл.67 се отнася за срокове за плащане на авансов данък на лицата по чл.29 - граждански, хононари, наеми и т.н. Задължението за плащане на авансови вноски е съгласно ЗКПО, не според този чл.67. Аз поне така го разбирам. Доходите на лицето са само от стопанска дейност. Съгласна съм, че ще си понесе последствията за невнасяни авансови вноски и те ще са по ЗКПО, но има ли право да се възползва от отстъпката по ЗДДФЛ ?
#1 | 30.01.2013, 11:31
Публикации: 383 / 13
Няма никакъв проблем-правя го всяка година.
#2 | 30.01.2013, 12:58
Публикации: 4 / 0
Интересува ме дали наистина правилно го тълкувам, защото повечето колеги твърдят, че ако не са плащани авансовите вноски / които са по ЗКПО /, ЕТ няма право на тази отстъпка. А аз дори си мисля, че ако ЕТ формира доходи от стопанска дейност и от наеми примерно. И не е внясал авансов данък за наема - пак ще има право на отстъпката - само че само върху данъка, който е формиран от стопанската дейност. А за другия, формиран от наем - няма да има право. Независимо, че не са плащани авансовите вноски.
#3 | 30.01.2013, 19:29
Публикации: 4 / 0
Ето едно тълкувание на въпроса. Дано да е от полза за всички!
http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=1887:201211sdpepi&catid=39:epifin&Itemid=52
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове