Осигуровки ДУК

18.02.2013, 10:48 3600 3

18.02.2013, 10:48
Публикации: 251 / 8
Здравейте,

въпросът ми е следния: Лице се осигурява от 09.2012 само за здравно и подава Декларация 7. През януари 2013 става едноличен собственик и управител на ЕООД. Предвижда да получава възнаграждение за това, но след 3-4 месеца когато започне да реализира приходи. Въпросът ми е може ли дотогава да продължи да си внася само здравни вноски, както до момента при положение, че не получава доход като управител и след като започне да получава доход след няколко месеца да започне да се осигурява върху този доход (това ще бъде вписано и в договора за управление)?

Благодаря за помощта!
#1 | 18.02.2013, 12:26
Публикации: 84 / 1
  Да за ДУК няма да се осигурява защото няма да има възнаграждение но трябва като СОЛ собственик върху 420 лв. защото ще полага личен труд във фирмата. По избор малък, голям %  за ДОО и ЗОВ и евентуално за ДЗПО според ЕГН
#2 | 18.02.2013, 12:35
Публикации: 9299 / 1558
Относно ДУ - правете разлика между "няма договорено възнаграждение / безвъзмезден договор" и "Има договорено възнаграждение, но то няма да се плаща няколко месеца"
Относно СОЛ - правете разлика между "няма дейност" и "няма приходи"
Относно начина на управление на ЕООД - защо е задължително да е по ДУ? Не е ли по-разумно да е чрез СОЛ. Още повече, че този управител упражнява и личен труд в ЕООДто, различен от управленския, поради което е задължен да се осигурява и като СОЛ /ДУ+СОЛ/
#3 | 18.02.2013, 12:54
Публикации: 251 / 8
Благодаря за отговорите!

До този извод стигнах и аз- че дори да няма уговорено възнаграждение, ще трябва да го осигурявам като собственик. А след като започне да получава възнаграждение, по ДУК и евентуално като СОЛ, тъй като е възможно да бъде единствен служител във фирмата известно време.

И да, няма приходи, не значи непременно няма дейност. С една дума, няма да пропуснат да ми вземат осигуровките :)

Благодаря още веднъж!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група