Сума на собственик

18.03.2013, 08:51 6711 7
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

18.03.2013, 08:51
Публикации: 38 / 0
Фирмата е ЕТ и си е платила данък Пч за предходни години.
Може ли да му изплатя суми по големи от 15 000 лв. в брой?
#1 | 18.03.2013, 10:10
Публикации: 6365 / 1054
Мисля, че не.
#2 | 18.03.2013, 10:51
Публикации: 86 / 8
В брой не, само по банков път.
А ако случайно решите да разбиете плащането в брой на по-малки суми - също не може, тъй като касае 1 основание на плащане.
#3 | 18.03.2013, 11:08
Публикации: 6365 / 1054
Проблемът вероятно е в това, че парите трябва да се изпишат документално и реално ги няма в касата за да се преведат по банков път. Предполагам , че ЕТ-то си е теглило пари от банката, харчило си ги е и счетоводителят ги е завеждал в увеличение на касовата наличност.
Ще е интересно, ако някой предложи решение на подобен казус....
#4 | 18.03.2013, 13:28
Публикации: 10215 / 1765
От гледна точка на субекта ЕТ и физическото лице, собственик на ЕТ са едно и също нещо - неслучайно задълженията на ЕТ са такива и на физическото лице и обратно. В тази връзка смятам, че вземайки пари от касата на ЕТ физическото лице всъщност ги взема от собствения си джоб и не попада в хипотезата на ЗОПБ.
#5 | 18.03.2013, 16:52
Публикации: 6365 / 1054
Хубаво би било да се тълкува както казваш, Делфинче, но не го намирам в закона:

"чл. 2. Законът не се прилага при:

               1. тегленето и внасянето на пари в брой от/в собствени платежни сметки;

               2. тегленето и внасянето на пари в брой от/в сметки на недееспособни и ограничено дееспособни лица, на съпрузи и роднини по права линия;

               3. сделките с чуждестранна валута в наличност по занятие;

               4. операциите с банкноти и монети, страна по които е Българската народна банка;

               5. замяната от банки на повредени български банкноти и монети;

               6. изплащането на трудови възнаграждения по смисъла на Кодекса на труда."
#6 | 18.03.2013, 17:03
Публикации: 7602 / 1145
Проблемът вероятно е в това, че парите трябва да се изпишат документално и реално ги няма в касата за да се преведат по банков път.
Ще е интересно, ако някой предложи решение на подобен казус....
Зависи все пак колко пари по документи има в касата
Иначе: днес взема колкото има лични парички /под 10000 лв, за да не търсят произход/, внася ги от името на ЕТ по сметката на ЕТ, от там - по личната сметка на собственика. След това ги тегли.
След няколко дни повтаря операцията. И така до изчерпване на "документалната" каса.
Е, малко ще се бръкне за банкови такси, ама на фона на сума над 15 хиляди, това няма да е проблем :)
#7 | 18.03.2013, 19:42
Публикации: 10215 / 1765
Хубаво би било да се тълкува както казваш, Делфинче, но не го намирам в закона:

"чл. 2. Законът не се прилага при:

               1. тегленето и внасянето на пари в брой от/в собствени платежни сметки;
             



Касата наистина не е платежна сметка , освен ако не разширим понятието......... :laugh:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група