Обявяване на гфо в търговски регистър

09.05.2013, 17:13 51582 45
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

09.05.2013, 17:13
Публикации: 7 / 0
Моля да ми обясните как става обявяването на гфо за еоод в търговки регистър и какви документи се подготвяр доколкото разбрах срока е 30.06.2013. Какво е редно да направя?
Благодаря
#1 | 09.05.2013, 18:20
Публикации: 1873 / 376
http://www.kik-info.com/check/check_ias_report.php

тук може да проверите какъв ГФО съставяте, съкратен или пълен
 
Закон за счетоводство чл.26
Скрит текст :
Обявяването в ТР става или като се носят документите на место или се подават по електронен път в сайта на търговския регистър.Плаща се и такса за публикуване, в зависимост от това дали е по ел път или се носи на ръка. Към ГФО се прилага и протокол с решение на общото събрание за приемане на ГФО и решение за печалбата, също така и декларация за истинност по чл.13, ал.4 от закона за търговския регистър.
#2 | 09.05.2013, 22:05
Публикации: 6324 / 1030
Ще си позволя известно допълнение. :smile1:
1. Преди всичко трябва да попълните Заявление за обявяване на годишни финансови отчети Г2.
2. Самият отчет, пълен или съкратен, следва да е подписан от съставителя и от  собственика на ЕООД.
3. В зависимост от това кой подава отчета и по какъв начин, са необходими и други документи. Тук обръщам внимание, че има формални изисквания, чието неспазване автоматично води до отказ. Ето възможните варианти:

Съгласно чл. 15 от ЗТР заявител за обявяване на актове в ТР може да бъде търговеца, прокуриста, друго лице в предвидените по закон случаи, адвокат с изрично пълномощно, съставено съгласно изискванията на Закона за адвокатурата, за представителство пред агенцията. Само за целите на обявяване на ГФО се допуска в качеството на заявител и съставителят на отчета, но също с нотариално заверено пълномощно (ал. 3) – касае попълващия и подписващ заявлението.

Заявление може да се подава лично от заявител или пълномощник с изрично писмено пълномощно. Във втория случай подписът на заявителя трябва да е нотариално заверен (ал.5). – касае подаващия заявлението, който във втория случай може да не е заявителят .

Когато заявлението се подава от заявител, към него се прилага декларация, подписана от заявителя за истинността на заявените обстоятелства или за приемането на представените за обявяване актове. (чл. 13, ал. 4)
Когато заявлението се подава от пълномощник, той представя декларация, че заявлението и приложените към него документи са предоставени от заявителя. (чл. 13, ал.5).


Документите се представят в оригинал, заверен от заявителя препис или нотариално заверен препис.
#3 | 13.05.2013, 16:52
Публикации: 7 / 0
Благодаря
#4 | 05.06.2013, 19:16
Публикации: 10 / 0
Моля ви,кажете ми спешно е!
Заявител е търговецът-съответно Г2 е нотариално заверено,защото документите ще се подават от пълномощник.Но трябва ли нотариална заверка и на пълномощното за подаване на документите. :hmmm:
#5 | 05.06.2013, 20:50
Публикации: 6324 / 1030
Моля ви,кажете ми спешно е!
Заявител е търговецът-съответно Г2 е нотариално заверено,защото документите ще се подават от пълномощник.Но трябва ли нотариална заверка и на пълномощното за подаване на документите. :hmmm:
Когато документите се подават от пълномощник, пълномощното трябва да е нотариално заверено. Г2, ако се подава в оригинал, а не като препис, може и да не се заверява нотариално. :smile1:
#6 | 06.06.2013, 10:30
Публикации: 131 / 9
Фирми без дейност през 2012, подали само декларация за това пред НСИ, ще декларират ли нещо пред ТР и как?
#7 | 06.06.2013, 11:03
Публикации: 6324 / 1030
Фирми без дейност през 2012, подали само декларация за това пред НСИ, ще декларират ли нещо пред ТР и как?
Ще подадат съкратен вариант на ГОД - само Баланс и нулев ОПР.
От ТР застъпват становището, че обявяването е и за това - да се информира публиката, че фирмата е без дейност.
И тъй като при обявяването се формира разход, то буквата на закона глаголи, че дейност има.  :smile1:
Но в сериозно противоречие с духа на закона :hmmm:
Много сме дискутирали този въпрос...
Решението е Ваше. :thumbup:
#8 | 06.06.2013, 11:53
Публикации: 131 / 9
E, разход ама в 2013. Как да е. Значи нулеви Баланс и ОПР. Нали трябва да се вземат едни пари, то е ясно. Публиката....
#9 | 06.06.2013, 13:28
Публикации: 2041 / 250
Моля ви,кажете ми спешно е!
Заявител е търговецът-съответно Г2 е нотариално заверено,защото документите ще се подават от пълномощник.Но трябва ли нотариална заверка и на пълномощното за подаване на документите. :hmmm:

На мен досега винаги са ми искали нотариална заверка на пълномощното , когато съм била в ролята на приносител/пълномощник.
#10 | 06.06.2013, 20:46
Публикации: 791 / 162
Една тежка, тромава и безсмислена структура беше създадена през 2006г. и то - със закон. :blink:
Спокойно можеше да бъдат задължени само одитираните предприятия да публикуват отчетите си и то по ел-път ..
Другите - не са интересни! Определено!
Като гледам при нас колко хора са ангажирани в местния клон на ТР... лудост, истинска лудост е това!
Нека си го има имотния регистър, но това с търговския е пълна простотия!
Колко пъти ще пишем, че в една малка България отчетите и декларациите за годината трябва да ги приема една институция?
Сякаш сме САЩ?! А, сигурно и там не е така..
Но не - всички дошли на власт смятат, че с такива служби се намалява процента на безработицата :)
Все нови и нови структури - но, все държавни! :(
После всички се питаме - защо няма пари в държавата за нещо наложително и истинско!
#11 | 07.06.2013, 06:50
Публикации: 6324 / 1030
Много си прав, пасат :thumbup:
А да сте чували някой да е глобен за пропуск да публикува?
Те са заети да си броят парите и да си разпределят бонусите и май не се занимават с подробности като контрол....
#12 | 07.06.2013, 09:41
Публикации: 7228 / 1079
А да сте чували някой да е глобен за пропуск да публикува?
Не само съм чувала, ами съм и виждала :))
Ама преди няколко години. Всичките, които зная че глобиха с по 2500 лв., бяха ЕТ с дейност. С и без ДДС, но не подлежащи на одит. И това - няколко месеца преди да отменят задължението за публикуване на техните отчети ... :no:
#13 | 25.06.2013, 15:37
Публикации: 1 / 0
моля да попитам ГФО за 2012 на кооперация до 31.07 ли е обявяването в ТР
#14 | 02.04.2014, 11:48
Sokolov89
Тъй като за първа година (евентуално) сами ще си подаваме ГФО, искам да ви попитам нещо относно заявител и пълномощник.

При нас ел. подпис е на фирма, която не е счетоводно предприятели, собственика а тази фирма е собственик и на част от другите фирми, за които подаваме информация към нап.
Но има фирми, за които не е собственик, не е съставител, в този случай може ли тези фирми да упълномощят тази фирма да подава информация в ТР или трябва задължително или да е собственик или съставител?
Или да си бягаме при адвокатите.. ? :)
#15 | 02.04.2014, 11:55
Публикации: 2041 / 250
По ел.път може да се подава чрез ел.подпис или на търговеца/ сосбтвеника/ или на съставителя на отчета . Като приносител може да се подава само на място , като трябва заявление Г2 да бъде нотариално заверено .
#16 | 02.04.2014, 12:59
Публикации: 21 / 0
за публикуване гфо на оод, необходима ли е и покана към съдружниците или само протокол стига
#17 | 02.04.2014, 13:16
Публикации: 7228 / 1079
само протокол, подписан от всички съдружници,  стига
#18 | 15.06.2014, 21:50
Публикации: 96 / 3
Какъв протокол следва да се представи при обявяване на съкратена форма на ГФО в ТР за ЕООД, което се състои от собственик, упражняващ личен труд в дружеството и един работник. Дейността на Дружеството е в сферата на услугите и год. оборот е 96 хил.лева. Таксата предварително ли трябва да се внесе? Ще подавам отчета по ел. път.
#19 | 15.06.2014, 22:05
Публикации: 7228 / 1079
Протокол от решението на едноличния собственик за приемане на ГФО.
Таксата се внася предварително. Прикачва се сканираното платежно.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове