Какви осигуровки на пенсионер по болест, нает на граждански договор?

03.06.2013, 18:33 25990 25
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#20 | 03.06.2013, 18:33
Публикации: 6324 / 1030
Не се внасят ЗО! Лицето е осигурено здравно като пенсионер.
И какво от това?
Осигуряването е обявено за противоконституционно в частта му за пенсионерите по отношение на социалното осигуряване.
В ЗЗО, обаче, си пише (чл.40, ал. 1, т.3):

Чл. 40.(Изм. - ДВ, бр. 107 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) (1) Здравноосигурителната вноска на осигуреното лице, определена по реда на чл. 29, ал. 3, се определя върху доход и се внася, както следва:
 ........................ ........................ .........     
3. (изм. - ДВ, бр. 111 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) за лицата, работещи без трудово правоотношение:
а) (изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 18.12.2009 г.) ако не се осигуряват по реда на т. 1, 2 и 2а и получават възнаграждение, равно или по-голямо от минималната работна заплата за страната, върху облагаемия доход, след намаляването му с разходите за дейността; когато е получено възнаграждение под минималната работна заплата за страната, след намаляването му с разходите за дейността, осигуряването се извършва по реда на ал. 5;

На Вас, Solarproekt, Ви предлагам да си внесете здравните осигуровки с единно платежно по код 111111. Използвайте калкулатора на сайта за "Граждански договор" за да си ги сметнете лесно и, последно - помолете модератор да заличи публикуваните от Вас декларации в темата, защото гъмжат от лични данни. :smile1:

Аз намирам темата за изчерпана :thumbup:
#21 | 24.09.2014, 08:42
Публикации: 365 / 6
Здравейте,  сключихме граждански договор с пенсионер-който е с ТЕЛК, ше получи сума след приспадане на 25%р-ди- под 340 лв. Трябва ли да му удържам ДОД-а после той да си го възстановява с  декл, или не трябва да му удържам ДОД??
#22 | 24.09.2014, 09:19
Публикации: 6113 / 545
ТЕЛК-а с колко процента е?
#23 | 24.09.2014, 09:29
Публикации: 365 / 6
68%
#24 | 24.09.2014, 09:43
Публикации: 7233 / 1081
Щом е над 50% май не се удържа и данък. Разгледайте СИСа и вижте ЗДДФЛ.
#25 | 24.09.2014, 09:54
Публикации: 6113 / 545
Няма данък. Да Ви представи едно копие на ТЕЛК-а.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове