Граждански договор

30.05.2013, 09:19 11906 13
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

30.05.2013, 09:19
Публикации: 264 / 4
Здравейте колеги! Имам следния казус назначено е лице във организацията на граждански договор, която удържа само ДОД и го внася. Организацията трябва  ли да подава някакви деклараций в НАП за това лице? Лицето трябва ли да подаде Декларация 7 в НАП и да си внася Здравните осигуровки /16,80лв./ по ЕГН за негова сметка?  Правилно ли е организацията да удържа ДОД? Или ако някой знае кое е правилно за гражданските договори, моля да ми пише. Ще съм благодарна на всички който ми отговорят.
#1 | 30.05.2013, 09:40
Публикации: 6335 / 582
Защо удържате само данък? Малко повече подробности за лицето, с което има сключен граждански договор - имали осигуряване на друго основание, декларирало ли, че е самоосигуряващо се лице?
#2 | 30.05.2013, 09:48
Публикации: 264 / 4
Организацията е удържала и внасяла сама ДОД, като Здравните вноски са за с/ка на лицето. Така им били казали и така до момента са процедирали. Лицето не е внасяло до момента здравни вноски, не е декларирало в НАП нищо. Когато лице е назначено на граждански договор какво се удържа от работодателя и какво е за сметка на работника?
#3 | 30.05.2013, 10:17
Публикации: 264 / 4
  Гр. договор е за  264лв. % НПР-25%=66лв. Данъка за облагане е 198,00лв.*10%=19,80лв./ДОД/ След като лицето е под мин. заплата трябва да се осигурява за своя с/ка. Правилно ли е до тук?
#4 | 30.05.2013, 10:34
Публикации: 6335 / 582
Правилно е. Прочетете чл.4, ал.3, т.5 и 6 от Кодекса за социалното осигуряване.
Фирмата, платец на дохода подава декларация по чл.55 за данъка до края на месеца, следващ тримесечието през което е платен дохода.
#5 | 30.05.2013, 10:43
Публикации: 264 / 4
Лицето от своя страна трябва да подаде Декларация 7 в НАП и да си внася здравните вн./16,80лв./ по ЕГН? Нали така?Организацията от своя страна трябва ли да подаде Декларация 1 и 6 за лицето по гр. договор?
#6 | 30.05.2013, 15:52
Публикации: 7602 / 1145
Лицето е трябвало да подаде Д7 когато е останало без работа и е възникнало задължението само да си внася ЗОВ.
Възложителят по ГД, по който няма осигуровки, не подава Д1 и Д6, защото няма какво да впише в тях. Възложителят подава декларация по чл. 55 по реда и в сроковете, посочени в ЗДДФЛ.
Говорим за ГД под МРЗ с безработно лице, нали?
#7 | 30.05.2013, 16:17
Публикации: 264 / 4
Говорим за лице което работи само на ГД.
#8 | 30.05.2013, 16:21
Публикации: 7602 / 1145
назначено е лице във организацията на граждански договор
Абе вие да не сте от бюджета?
#9 | 30.05.2013, 16:26
Публикации: 264 / 4
Да
#10 | 30.05.2013, 16:30
Публикации: 7602 / 1145
То само бюджетните организации назначават по ГД на накаква длъжност... :hmmm:
При нас, простосмъртните производствени предприятия, това нещо се наказва с глоба от 1500 до 15000 лв за всеки отделен договор :(

Не зная доколко и другите закони /КСО, ЗДДФЛ/ важат при Вас...
#11 | 31.05.2013, 19:45
Публикации: 47 / 4
XXXXX,

законите важат за всички ... на теория.

Но държавните организации няма кой да ги провери и да ги накаже, обикновено. Ако искат да разкарат шефа, може и да се сетят за подобно нещо.  :thumbup:
#12 | 28.06.2013, 01:12
Публикации: 96 / 3
Здравейте,
Имаме следния казус- предоставена ни е проектанска услуга от физическо лице, което е на трудов договор в друга фирма. Трябва ли да се сключи граждански договор с това лице и да се удържат ДОД, здравно и осигуровки при изплащане на договорената сума? Трябва ли да подадем декл. 55? Това р-д за външна услуга ли е?
Ще съм Ви безкрайно благодарна за информацията.
#13 | 28.06.2013, 07:23
Публикации: 6365 / 1054
Здравейте,
Имаме следния казус- предоставена ни е проектанска услуга от физическо лице, което е на трудов договор в друга фирма. Трябва ли да се сключи граждански договор с това лице и да се удържат ДОД, здравно и осигуровки при изплащане на договорената сума? Трябва ли да подадем декл. 55? Това р-д за външна услуга ли е?
Ще съм Ви безкрайно благодарна за информацията.
Здравейте,
1. Когато услугата е предоставена от лицето в качеството му на ФЛ, трябва да сключите граждански договор, за да отчетете разхода във връзка с получената услуга.
Ако ФЛ декларира, че е СОЛ, не издавате СИС. В останалите случаи - издавате СИС и правите съответните удръжки.
2. Да, следва да подадете декл. по чл. 55 до края на месеца, следващ тримесечието, в което е изплатено възнаграждението.
3. Услугата по ГД е външна услуга.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група