Банков превод и неиздадена фактура

03.06.2013, 11:44 10534 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

03.06.2013, 11:44
Публикации: 340 / 9
Здравейте, днес установявам, че на една фирма, която поех от м.май тази година, е преведена сума през м.01.2013 и не е издадена фактура, съответно не е нач.ДДС. Какво може да се направи?Може ли сумата да се върне чрез каса, все едно сделката не е осъществена? Мерси много.
#1 | 03.06.2013, 12:11
Публикации: 6113 / 545
Да не е плащане по фактура от 2012 год.?
#2 | 03.06.2013, 12:48
Публикации: 340 / 9
Не, плащането е по договор с Грабо, те превеждат сума и срещу нея не е издадена фактура.
#3 | 03.06.2013, 12:50
Публикации: 9660 / 1646
Така или иначе трябва да се издаде фактура - издайте я, внесете си ДДС-то и евентуалните лихви за закъснението - освен, ако не се разберете с другата страна да " върнете " парите по каса.
#4 | 03.06.2013, 12:57
Публикации: 340 / 9
Ок, дори и да ги върнем по каса, няма ли да породи "подозрения" при една евентуална проверка? А ако решим да издадем фактура, с каква дата да е -м.01 или м.05?
#5 | 03.06.2013, 13:03
Публикации: 6324 / 1030
Ок, дори и да ги върнем по каса, няма ли да породи "подозрения" при една евентуална проверка? А ако решим да издадем фактура, с каква дата да е -м.01 или м.05?
Как ще я издадете от януари без да нарушите поредността в номерацията на фактурите?
 ще се допълня:
Издайте си я от май, затваряте плащането и никой не рови в банкови документи при засечени салда. При проверка гледат оборотката и фактурите. Много голяма ли е сумата?...
Случва се - не е умишлено нарушение... :smile1:
#6 | 03.06.2013, 13:06
Публикации: 9660 / 1646
ЗДДС
..........
чл.113
.........
(4) Фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане - не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането.

#7 | 03.06.2013, 13:10
Публикации: 340 / 9
500 лв.
#8 | 10.01.2016, 17:18
Публикации: 1 / 0
Авансово е преведена  сума от 10 хиляди лева по банков път от фирма регистрирана по ДДС към фирма която не е регистрирана по ДДС за закупуване на малък магазин, но сделката не се осъществи и сумата е върната в брой, счетоводителката е пуснала касов бон за приетата сума, как да бъде отразена сумата в дневниците по ДДС
#9 | 10.01.2016, 18:43
Публикации: 7233 / 1081
А защо е издаден касов бон? Връщането на парите не е продажба, а само паричен поток. Това плащане/връщане на пари не се отразява в дневниците по ДДС. Изключение - ако за аванса има фактура, то тази фактура трябва да бъде анулирана или да бъде издадено КИ. Не съм сигурна кое от двете. Ако анулирането е без протокол, анулираната фактура се отразява само в дневниците на издателя. Ако има протокол или КИ, те се отразяват и в дневниците на получателя.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове