Прекратяване на договори

13.06.2013, 13:56 2954 2
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

13.06.2013, 13:56
Публикации: 249 / 2
Здравейте,
имам такова питане: закриваме магазин към ООД, което има и друга дейност. Дали сме предизвестия на персонала по чл. 328, ал. 1, т.2/правилно ли е?/ и има ли начин да се избегне този член, поражда ли той други ангажименти и към кои институции? Датата на предизвестието е 01.06.2013г. - един месец - считано от 01.07.2013 ги прекратяваме - с каква дата трябва да е заповедта и кога трябва да се връчи - последния работен ден - който е 28,06-петък, или понеделник - 01.07.2013? Може ли да задължим продавачките да си ползват отпуск през това време, за да се намали поне обезщетението за неизползван платен отпуск? Благодаря!
#1 | 13.06.2013, 14:33
Публикации: 6959 / 1021
1. Основанието е правилно. Може да се избегне, ако има зъзможност и желание, с чл. 325, ал.1, т.1 или чл.71, ал.1.
2. Ако някой от уволнените подлежи на закрила по чл.333 - искате разрешение от ИТ.
3. Заповедта трябва да се връчи преди 01.07. Може на 28.6, а може и по-рано.
4. Могат да ползват отпуск, но не зная дали можете да ги задължите.
5. Предполагам знаете, че на съкратените по този член имат право на обезщетение по чл.222, ал.1
#2 | 13.06.2013, 17:50
Публикации: 249 / 2
Благодаря  :give_rose:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове