Имам нужда от помощ

03.07.2013, 12:40 5167 7
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

03.07.2013, 12:40
Публикации: 4 / 0
Въпроса ми е следен пуснато е от работодателя предизвестие по чл.328, ал.1т.2 от КТ постоянен договор. Удължава ли болничния предизвестието и може ли по някакъв начин да се удължи връченото подписано предизвестие от един месец?
#1 | 03.07.2013, 12:45
Публикации: 7211 / 1079
Не се удължава
#2 | 05.07.2013, 08:10
Публикации: 4 / 0
На моя познат му казват сега, че бил използвал повече отпуска от допустимото за месеците, които е работил тази година и разликата ще ли да му я пишат неплатена. Имам познати и приятели, които също са били така, но неплатени не са им писали, а мисля декларация му се пише от работодателя колко дни е ползвал за следващата фирма като съответно и в НОИ се отразяваше това. МОля кажете как беше точно като съответно моя познат ще се консултира допълнително с негови познати в инспекцията и НОИ.
#3 | 05.07.2013, 08:33
Публикации: 950 / 101
Чл.33 от Наредба за работното време, почивките и отпуските
(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато след ползуване на платения годишен отпуск в пълен размер трудовото правоотношение се прекрати в същата календарна година, работникът и служителят не дължат обезщетение на предприятието за частта от отпуската, за която не са отработили съответното време. До края на същата календарна година работникът и служителят нямат право да ползуват платен годишен отпуск освен ако за новата работа се предвижда отпуск в по-голям размер.
#4 | 05.07.2013, 08:35
Публикации: 1181 / 85
Как така ще му пишат разликата като неплатена? Той като си е попълнил молбата за отпуската, нали е записал какъв вид отпуск иска? Работодателят подписал ли е, че я разрешава?
#5 | 05.07.2013, 08:39
Публикации: 4 / 0
Да попълнена е и е за платен и е одобрена :) и на мен ми беше много странно това, което ми казват в пъривя момента. Реших все пак да се допитам. Значи този чл.33 казва, че работодателя си си оповестява НОИ за ползваните от мен платен отпуск за 2013 години и новия ми работодател ще си го пази, ако прецени, но това с неплатена са пълни глупости според мен :)
#6 | 05.07.2013, 08:58
Публикации: 1181 / 85
След като е подписал, че разрешава да се ползва този платен отпуск , то работодателят няма никакво законово право ползваните в повече дни да бъдат като неплатен отпуск.
#7 | 05.07.2013, 09:59
Публикации: 4 / 0
Благодаря
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове