Опростена фактура въпрос ?

17.10.2013, 16:24 14200 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

17.10.2013, 16:24
Здр.от няколко месеца имам регистрирано ЕТ ,но не работя с него,само се самоосигурявам и не извършвам никаква дейност е него.един приятел ми се обади и ме попита дали мога да му пусна опростена фактура,че му трябвала-въприсът ми е дали това е възможно и дали след това да не стане някакъв проблем за мен.Моля ако е възможно някой да ми обясни и да ми отговори.Благодаря предварително
#1 | 17.10.2013, 16:31
Публикации: 1875 / 379
Освен, че ще платите данък ли на тази фактура? И то 15% е при ЕТ. Вече няма опростени и данъчни фактури, всички са фактури. А ако сте регистрирана по ДДС, ще платите и ДДС на тази фактура.
#2 | 17.10.2013, 16:34
Публикации: 7602 / 1145
Първо - понятието "опростена фактура" отдавна не съществува. Явно става въпрос за фактура без ДДС.
Второ - преди да издадете фактура трябва да имате предвип поне следните неща:
- по фактурата би трябвало да има и плащане /фиктивно или реално/, което би трябвало да се документира. Плащането може да е по банков път или по касов, ако сумата е под 15000. За плащане по касов път трябва да издадете фискален бон. Имате ли готовност за това?
- получената сума по фактурата е приход за ЕТто и трябва да намери отражение в ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ. Ано нямате достатъчно разходи, готова ли сет да платита 15% данък + евентуално довнасяне на осигуровки?
- съобразен ли е предметът на сделката по фактурата с дейността на ЕТто? Имате ли нужните ресурси и/или материали? Имате ли документ за произход за нещото, което продавате, ако фактурата е за стока? Компетентна ли сте за идвършване на описаната във фактурата услуга?
#3 | 17.10.2013, 16:49
Не съм запозната с нищо от това,аз си отворих фирмата за да мога да изляза по майчинство,и в такъв случай по-добре да не се занимавам за да нямам след това проблем.Благодаря за бързите отговори
#4 | 17.10.2013, 16:55
Публикации: 7602 / 1145
Не се знае кое е по-добре :))
Все пак за да има някакво основание за самоосигуряването Ви , е нужно жирмата да има някаква дейност. По добре не отказвайте веднага, а се запознайте по-добре с нещата. Консултирайте се и със счетоводител. Предполагам че срещу малко възнаграждение ще Ви обясни всичко с цифри.

ПП Надявам се да се самоосигурявате на 420 лв, защото ако сте избрала по-висок праг и нямате достатъчно доход не е добре...
#5 | 17.10.2013, 17:02
Да на 420 се осигурявам,ще потърся счетоводител за консултация то и без това ще ми трябва,доста документи са за майчинство и няма да се справя.Благодаря
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група