Регистрация по ДДС чл.97а

29.10.2013, 18:36 7238 3

29.10.2013, 18:36
Публикации: 19 / 0
Здравейте,
През лятото се регистрирах като свободна професия-компютърен дизайнер и сащо се регистрирах и по ДДС чл.97а,защото извърших услуга на лице от ЕС.
Свърших услугата ,направих фактура и си получих парите.Нямам други поръчки и не знам дали ще имам.Междувременно си намерих работа по ТД,на която ще ме осигуряват на максимален доход.
Какво става с регистрацията ми като свободна професия и по ДДС?Трябва ли нещо да правя,след като няма да извършвам дейност като свободна професия и няма да имам сделки с лица от ЕС?
#1 | 29.10.2013, 19:02
Публикации: 6403 / 1130
След като преценявате, че регистрацията повече няма да Ви е необходима и същевременно нямате обороти за последните 12 месеца над 50 хил.лв., можете да се дерегистрирате по Ваше желание:
чл. 108. (1) Основание за дерегистрация по избор възниква:
........................ ................
4. (нова - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) за лице, регистрирано на основание чл. 97а, когато към датата на подаване на заявлението за дерегистрация не е налице основание за задължителна регистрация.

Процедура за дерегистрация по инициатива на лицето
     чл. 109. (1) В случаите по чл. 107, т. 3 и 4 лицето подава заявление за дерегистрация в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите в 14-дневен срок от настъпване на съответното обстоятелство по чл. 107.
          (2) В случаите по чл. 108, ал. 1 регистрираното лице само избира кога да подаде заявление за дерегистрация до компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите.
          (3) Заявлението по ал. 1 и 2 трябва да съдържа основанието за дерегистрация. Към заявлението се прилагат документи, определени с правилника за прилагане на закона.
          (4) В срок 7 дни от постъпване на заявлението органът по приходите извършва проверка на основанието за дерегистрация.
          (5) В срок 7 дни от приключване на проверката органът по приходите издава акт, с който извършва или мотивирано отказва да извърши дерегистрацията.
          (6) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) В случаите по ал. 1 за дата на дерегистрацията се смята датата на възникване на съответното обстоятелство по чл. 107.
          (7) (Нова - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) В случаите по ал. 2 за дата на дерегистрацията се смята датата на връчването на акта по ал. 5 за дерегистрация.
#2 | 30.10.2013, 12:14
Публикации: 19 / 0
Много благодаря за отговора.А ако не се дерегистрирам ,трябва да подавам всеки месец нулева декларация ли?А с регистрацията за свободна професия какво трябва да направя.просто да си подам ,декларация че няма да извършвам дейност ли?
#3 | 30.10.2013, 12:46
Публикации: 6403 / 1130
Ако не се дерегистрирате по ЗДДС, имате съответните задължения и това означава подаване на нулева декларация.
За свободната професия мисля, че не е необходимо да заличавате регистрацията, защото тя не поражда сама по себе си задължения за осигуряване. Вие декларирали ли сте осигуряване като СОЛ? Ако сте подавали ОКд5, трябва да подадете нов образец за прекъсване на дейността.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група