Командировка през две фирми за един и същ период

06.12.2013, 17:41 3882 3

06.12.2013, 17:41
Публикации: 27 / 0
Здравейте,

За първи път пиша във форума на К и К и ще бъда благодарна на всички, които се включат по темата. Шефът ми се командирова до Холандия за един и същ период през двете си фирми. Доста се съмнявам, дали имам право да призная пътни, дневни и квартирни и по двете командировки, но и не намирам текст в Наредбата, който изрично да го забранява. Някакви идеи как следва да се постъпи?

Благодаря ви! :give_rose:
#1 | 06.12.2013, 18:39
Публикации: 4393 / 734
За пътни и квартирни ще ти трябват два чифта билети и фактури, за двете фирми.
Но тъй или иначе, не ми се вижда добра идея. Едва ли някой ще усети, ама знае ли човек...
#2 | 07.12.2013, 17:35
Публикации: 27 / 0
Благодаря за отговора. Още нещо:

Забравих да напиша: снабдил се е с 3 броя фактури за самолетни билети. Бордните карти са само две. Квартирни си ги поема за негова сметка. Остава въпросът с дневните?! Попълнил си е два броя командировъчни и казва "срещам се с различни партньори - и на едната". Имам ли нормативно основание да не призная разхода?
#3 | 07.12.2013, 18:19
Публикации: 9335 / 1570
А Вие от къде знаете за двете фирми? И двете ли обслужвате? Ако е така - бих се замислила дали да включа една фактура в счетоводството на различни фирми.
За дневните - ако дневните са под двойния размер на определените суми по закона за командировките  -едва ли има проблем. Ако сумарно дневните надвишават двойния размер, независимо че са получени от различни фирми, тъй като се остасят за един и същ период, би трябвало надвишението да се облата с ДДФЛ и доколкото помня - върху надвишението да се внасят осигуровки. Относно разхода на фирмата - ЗКПО не отраничава разходите за командировки, но санкционира при отчитане на разходи, които не могат да бъдат доказани документално.
Трите фактури да самолетни билети да си ги завре .... Или поне двете от тях. Нали плаща само веднъж!!!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група