Прекратяване на трудов договор

13.12.2013, 10:04 12835 16
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

13.12.2013, 10:04
Публикации: 27 / 0
Лицето желае да бъде освободен от дата 31.12.13г.включително и ще се пенсионира.
При изчислението на заплатата за декември 19 работни дни ли ще има или 18 заради разместването на дните.
Благодаря ви.
#1 | 13.12.2013, 10:08
Публикации: 6118 / 545
Нещо не ми стана ясно, защо с разчестването на дните според Вас работните дни за месеца се променят от 19 на 18?
19 са работните дни за м.декември 2013 год.
#2 | 13.12.2013, 10:14
Публикации: 27 / 0
Да и аз смятам че трябва да му са 19,защото той 31 всъщност ще си го е отработил на 21.
обаче той ходил в нои и там му казали че трябвало да е с 1 ден по-малко.
А и в Д 1 в случая 30 ли да посоча като последен ден в осигуряване.
Всичко щеше да е ок.Но му казали че трябва да хване 31 декември-за да може да има осъвременяване от юли месец.
#3 | 15.12.2013, 09:09
Публикации: 13 / 0
Здравейте, работя като личен състав,имам трудов стаж 35 години ,2014 год ще навърша 60 години, но работодателя иска да ме съкрати. Как да постъпя ?
#4 | 15.12.2013, 12:14
Публикации: 7243 / 1082
1. След като работите като личен състав, би трябвало добре да познавате Кодекса на труда.
2. След като работодателят е решил да Ви съкрати - ще го направи. Най-вероятно без Ваше съгласие и по начин, който не може да оспорвате. Например по чл. 328, ал.1, т. 2 или 3.
3. Имате шанс единствано ако Ви се предложи чл. 325/1/1 или 331. Тогава може  ида не се съгласите.
4. Знаете, че възрастта не Ви осигурява закрила. Всичко е въпрос на добри/човешки отношения със шефа.
#5 | 26.01.2014, 06:29
Публикации: 13 / 0
Здравейте, от 01.02.2014г. трябва да освободя служителка с предизвестие,моят въпрос е следния :предизвестието е 30 календарни дни което значи, че трябва да бъде освободена на 03.03.2014г. след това обезщетението започва от 04.03.2014г до 04.04.2014г.Моля да ми отговорите правилна ли расъждавам?

Имам и втори въпрос -Трябва да бъде освободен Председател на кооперация-която длъжност е изборна и изтича 2016г.Той трябва да бъде пенсиониран на 23.04.2014г.Моят въпрос е : Трябва ли общото събрание да гласува неговото освобождаване и по какъв член да бъде освободен?
#6 | 26.01.2014, 07:17
Публикации: 6328 / 1033
За освобождаването на управителя на кооперацията си прочетете какво е записано в Устава. Обичайно придобиването на право на пенсия от лицето не е сред законовите причини за прекратяване на пълномощията му като председател.
#7 | 26.01.2014, 13:51
Публикации: 13 / 0
Здравейте, от 01.02.2014г. трябва да освободя служителка с предизвестие, моят въпрос е следния: Предизвестието е 30 календарни дни,което значи ,че трябва да бъде освободена от  03.03.2014г след това обезщетението започва от 04.03.2014г до 04.04.2014г.
Моля, да ми отговорите правилно ли расъждавам
#8 | 26.01.2014, 14:47
Публикации: 1873 / 376
обезщетението си почва от 03,03,2014, що пропущате тоя ден
#9 | 26.01.2014, 14:58
Публикации: 1181 / 85
Как
обезщетението си почва от 03,03,2014, що пропущате тоя ден
Точно така, от 03.03 е.
#10 | 26.01.2014, 16:38
Публикации: 28 / 0
Здравейте.
При изтичане на срочен договор в почивен ден (неделя), а до последния работен ден вкл. (петък) лицето е в платен отпуск. Ще бъде освободен считано от: датата (неделя). Заповедта за освобождаването му с каква дата би трябвало да бъде (петък или понеделник) и кога да му бъде връчена за да е всичко ОК.
Благодаря на отзовалите се.
#11 | 26.01.2014, 16:42
Публикации: 7243 / 1082
Трябва да е с дата петък или преди това и да е връчена най-късно в петък
#12 | 26.01.2014, 16:59
Публикации: 28 / 0
В петък работника е в отпуска, ако му е връча в петък това не е ли проблем.
#13 | 26.01.2014, 17:16
Публикации: 7243 / 1082
Тогава - в четвъртък, сряда или преди отпуската...
#14 | 26.01.2014, 17:40
Публикации: 28 / 0
Отпуската му е 20 дена, това прави около месец по рано. Възможно ли е така. Благодаря Ви.
#15 | 26.01.2014, 17:43
Публикации: 7243 / 1082
Защо да не е възможно? Договора е срочен, знае се кога приключва. Разрешена е отпуска - и за нея се знае колко дни е и кога приключва. Давате заповедта за отпуск и  заповедта за прекратяване на ТД в един ден. Внимавайте - в заповедтта да пише "считано от ... /неделя/"
#16 | 26.01.2014, 18:00
Публикации: 28 / 0
Благодаря за отговорите...
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове