Продажба незавършено производство

15.01.2014, 17:15 10229 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

15.01.2014, 17:15
Публикации: 297 / 49
ФЛ - ЗП е съдружник и в ЕООД, заедно със своя брат.
Трябва да се извърши продажба на незавършено производство - пшеница.
Как следва да стане това от гледна точка на ЗДДС и ЗКПО - по пазарна цена или по себестойност?
Ако е по пазарна цена - как следва да се определи тя?
#1 | 16.01.2014, 06:54
Публикации: 6365 / 1054
Кой на кого ще продава?
Какъв е статусът на страните по ЗДДС?
#2 | 16.01.2014, 17:37
Публикации: 297 / 49
Извинявай, Иренка - продава физическото лице на ООД-то, и двете страни вече са регистрирани по ЗДДС.
#3 | 16.01.2014, 17:40
Публикации: 297 / 49
и като съп питала, малко съм спала - не е ЕООД, а ООД... ;D
#4 | 17.01.2014, 07:27
Публикации: 6365 / 1054
Весе,

Има текстове и в ЗДДС (чл. 27, ал. 3), и в ЗКПО (чл. 15), които указват, че сделката между свързани лица следва да се извърши по пазарна цена.   

Считам, че като пазарна в този случай може да се приеме цената, по която други земеделски производители от същия регион със същия предмет на дейност са извършили агротехнически мероприятия през същия период.

Ти какво ще кажеш?
#5 | 17.01.2014, 09:29
Публикации: 1247 / 119
http://www.tita.bg/page/382      По принципите на икономическата наука "пазарна" се нарича само цена, на която вече е сключена сделка. Всички останали имат прогнозен характер, но в крайна сметка ако ще носите отговорност то ще е по местното законодателство.
#6 | 17.01.2014, 18:08
Публикации: 297 / 49
Ира, питането ми е във връзка с моя приятелка - счетоводителка - това е неин случай...То точно тая пазарна цена ни пили мозъка, че малко трудно става установяването й...
premier7008, благодаря ти за литка, ще й го препратя...
Значи да се вземат предвид извършените обработки по пазарни цени, да се включат и извършените разходи за закупените материали - семе, тор и т.н., за които има фактури- и на тази база да се даде пазарната цена за декар...
На прав път ли съм?
#7 | 18.01.2014, 17:11
Публикации: 6365 / 1054
Весе,
Според моя скромен опит в селското стопанство точно това е правия път - обработки и материали по пазарни цени.  :thumbup:
Едва ли ще се намери сделка за продажба на незавършено производство като едно цяло на активен пазар, която да залегне като данчна основа.
#8 | 18.01.2014, 18:43
Публикации: 297 / 49
ще й предам, Ира, днес се появи и мнение за продажба по доказана себестойност, тя да си реши какво да прави...
Щото наистина няма как да измъкне готова цена на такъв вид производство...
#9 | 19.01.2014, 17:12
Публикации: 308 / 8

Значи да се вземат предвид извършените обработки по пазарни цени, да се включат и извършените разходи за закупените материали - семе, тор и т.н., за които има фактури- и на тази база да се даде пазарната цена за декар...
На прав път ли съм?

На прав път сте!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група