Осигурителен доход самоосигуряващ се

24.01.2014, 11:46 16916 18
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

24.01.2014, 11:46
Публикации: 49 / 6
Здравейте, съгласно нормативната уредба самоосигуряващите се лица внасят осигуровки върху избран осигурителен доход, но не по-малко 420.00 лв.
Съдружник в ЕООД иска от 01.2014 да си внася осигуровки върху 1000.00 лв. Не получава възнаграждение за личен труд, не се осигурява на други места, осигурява се за общо заболяване и майчинство.
Въпросите ми са:
1. Възможно ли е да стане - избран осигурителен доход 1000 лв.
2. Съгласно наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица чл.3 ал.1: За избран осигурителен доход от самоосигуряващото се лице, което е избрало да се осигурява и за общо заболяване и майчинство, се счита доходът, върху който са внесени осигурителни вноски до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят.
Какво става ако се забави с вноските - превежда ги не до 25, а например на 30-то число, но върху база 1000 лв. - от НОИ ще поискат корекция на обр.1 от 1000 на 420 и разликата в осигуровките ще бъде недължимо внесена, и ще се прихване или ще се поиска в един следващ момент или има друга процедура.

#1 | 24.01.2014, 11:51
Публикации: 2041 / 250
Внимвайте с този осигурителен доход , още повече , че не получава възнаграждение , как ще го докаже?
1. На 1000 лева ще му зачетат само вноската за ОЗМ , но не и за пенсия - там ще е минимума 420 лева щом няма доходи.
2. Ако внесе вноскте след 25-то число и за ОЗМ ще падне на 420 лева , защото е закъснял с плащането .
#2 | 24.01.2014, 14:04
Публикации: 49 / 6
Благодаря за отговора. По т.2 и аз предположих така, но по т.1 - защо ако няма доходи няма да се зачете. То и при 420 няма доходи, но му се зачита вноската.
#3 | 24.01.2014, 14:17
Публикации: 2041 / 250
Съгласно чл. 6, ал. 7, т. 1 от КСО осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от КСО, в т.ч. за собствениците на търговски дружества, се дължат авансово върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година.
Окончателният размер на месечния осигурителен доход за тези лица се определя въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (чл. 6, ал. 8 от КСО)

#4 | 28.01.2014, 13:32
Публикации: 55 / 0
И аз моля за съвет относно, ЕТ СОЛ за 2012г.има облагаем доход от дейност на патент като ЕТ за 3 мес.- 1500 лв.и като ЕТ за 9 мес.-4200лв.През 2014 г.продължава работа като ЕТ и върху колко лева авансово на месец трябва да се осигурява сега.На 420 лв. или на 450 лв. съгласно таблицата за осигуряване на СОЛ.
#5 | 28.01.2014, 13:35
Публикации: 5550 / 369
2. минимални месечни размери на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица съобразно облагаемия им доход за 2012 г. като самоосигуряващи се лица:
а) до 5400 лв. – 420 лв.;
б) от 5400,01 до 6500 лв. – 450 лв.;
в) от 6500,01 лв. до 7500 лв. – 500 лв.;
г) над 7500 лв. – 550 лв.;

1500+4200=5700 лв. облагаем доход за 2012 г.
#6 | 28.01.2014, 13:36
Публикации: 7230 / 1079
Защо мислите, че може на 420?
#7 | 28.01.2014, 13:53
Публикации: 55 / 0
Попитах, защото предишните години обл.доход на ЕТ СОЛ е бил под 5400 лв. и се е осигурявал върху 420 лв. и защото за тази 2014 г. се почудих кое е правилното.И аз чета таблицата ,ама да не сбъркам нещо.Значи, се взема общия обл.доход на ЕТ СОЛ за 2012 г.за база, и трябва тази 2014 г. да внася осигуровки върху 450 лв.
#8 | 28.01.2014, 14:00
Публикации: 5550 / 369
Да, общия обл.доход на ЕТ СОЛ за 2012 г.
#9 | 28.01.2014, 14:02
Публикации: 55 / 0
Благодаря ви.
#10 | 28.01.2014, 14:10
Публикации: 249 / 2
А ако СОЛ се е осигурявал без възнаграждение върху 420лв. и едновременно работи в друга фирма на трудов договор, тези 420 не се смятат, защото не са облагаем доход, смятам само по трудовото правоотношение в коя графа попада /май му вдигнаха заплатата по някое време есента и не обърнах внимание дали е минал в по-горна граница/ нали така...според НАП не трябва да подава и ГДД- поне миналата година така ми обясниха като питах...?
Ама как го описах, дано сте ме разбрали...
#11 | 28.01.2014, 14:13
Публикации: 5550 / 369
Дохода по ТД също не се смята :)

минимални месечни размери на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица съобразно облагаемия им доход за 2012 г. като самоосигуряващи се лица:[/i]

И тази година няма да подава ГДД
#12 | 28.01.2014, 14:16
Публикации: 2041 / 250
2. минимални месечни размери на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица съобразно облагаемия им доход за 2012 г. като самоосигуряващи се лица

Къде го намесихте ТД  :)
#13 | 28.01.2014, 14:35
Публикации: 249 / 2
ми намесих го, защото от толкова разнообразна работа, която върша не знам вече каква съм - тотално се обърках и забравям за елементарните неща... и много Ви благодаря на всички!
#14 | 28.01.2014, 15:22
Публикации: 2041 / 250
Спокойно , ще се справите :)
#15 | 28.01.2014, 15:46
Публикации: 249 / 2
Благодаря отново за подкрепата! Добре, че има хора като Вас!
#16 | 28.01.2014, 17:19
Публикации: 22 / 0
Желая да попитам,трябва ли ет,което през 2013 год се е осигурявало върху 550 лв /оповавайки се на печалбата за 2012 г./,но според  облагаемият доход за 2013 г. ,собственика трябва да се осигурява върху 420 лв.-питам аз,трябва ли  до 31.01.2014 г. да се подава нова декларация за да извести ,че намалява осиг.вноска и ако трябва -каква е тази декларация!
#17 | 28.01.2014, 18:23
Публикации: 1873 / 376
Не следва да подавате декларация, изчислете си осигурителния му доход и това е. Само , ако не се осигурява за болнични и желае да започне, следва да подаде ОКД5 до 31 януари 2014 и обратното.
#18 | 28.01.2014, 19:48
Публикации: 22 / 0
Благодаря много за отговора.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове