Повишаване на заплатата на работничка, която се връща от майчинство

10.03.2014, 20:13 6725 4
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

10.03.2014, 20:13
Публикации: 4 / 0
Здравейте! Длъжен ли е работодателя да повиши заплатата на работничка, която се връща от 2 год майчинство или е по негова преценка? Много Ви моля да ми отговорите! Благодаря Ви предварително!
#1 | 10.03.2014, 20:22
Публикации: 7230 / 1079
Длъжен е само когато основната заплата е останала под минималната. Оставалото е по преценка и според вътрешните правила за организация на РЗ.
#2 | 10.03.2014, 20:23
Публикации: 148 / 7
Зависи каква е била заплатата преди отпуска.
Зависи от ВПОРЗ дали има определени мин. РЗ-и по длъжности.
#3 | 10.03.2014, 20:57
Публикации: 2041 / 250
В сп. „Актив”, бр. 3/2013 г. Гошо Мушкаров – д-р по икономика, отговаря на въпроса има ли право на промяна на заплатата си служителка в отпуск по майчинство, ако през това време са увеличени заплатите на нейни колежки.
Докато служителката ползва отпуск по майчинство, вместо работна заплата тя получава обезщетение от ДОО, чийто размер е определен според размера на брутното трудово възнаграждение преди началото на отпуска.
В Кодекса на труда не е предвидено задължение на работодателя да коригира заплатата на работничката или служителката след завръщането й от отпуск по майчинство. Съгласно чл. 13, ал. 3 от Закона за защита от дискриминация, когато майката се върне на работа поради изтичане на отпуска поради майчинство или поради прекъсване на ползването му, има право да заеме същата длъжност или друга равностойна на нея и да се възползва от всяко подобряване на условията на труд, на което би имало право, ако не беше в отпуск.
От друга страна, съгласно чл. 14, ал. 4 от ЗЗД при индексиране на заплатите на работниците и служителите, трудовото възнаграждение на лицето, ползвало отпуск по майчинство, се индексира със съответния на останалите работници и служители процент.
От посочената правна уредба се вижда, че работодателят е длъжен да индексира заплатата на майката след завръщането й от отпуск, а не по времето на ползването му.
Разбира се, няма пречка страните и през време на отпуск по майчинство да подпишат допълнително споразумение за индексиране на работната заплата, което ще влезе в сила с връщането на майката на работа.
#4 | 10.03.2014, 21:11
Публикации: 4 / 0
Благодаря на всички за отговорите!!!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове