Припокриване на отпуск по чл. 164б с болничен и настаняване на д.градина

08.03.2014, 18:13 6344 5

08.03.2014, 18:13
Публикации: 8 / 1
Здравейте,

Имаме следния специфичен случай. Служителка, заедно със съпруга й, са осиновили две деца над възраст между 2 и 5 години, които са им предадени от детското заведение през февруари 2014 г. Към момента осиновителката ползва отпуск по чл. 164б, ал. 1 от КТ и съответно са подадени документи в НОИ за ползване на обезщетение по чл. 53а, ал. 1 от КСО. Същевременно се планира децата да бъдат дадени на детска градина /частна, но това няма значение в случая/, считано от 15-ти Март. В общия случай ми е ясно, че отпускът се прекратява от датата на постъпване в детското заведение. Затруднението ми идва обаче от факта, че служителката, която е и бременна, след започване на отпуска по чл. 164б от КТ, в момента е в болница и ще й бъде издаден болничен лист, като периодът на болничния продължава и след датата на предстоящото настаняване на децата в детска градина.

С оглед на гореописаното моля /предвид, че доста нормативи четох, но не стигнах да ясен отговор/ за мненията ви по въпроса дали болничният може да бъде признат и откога /той все още мисля, че не е издаден, но предстои да бъде/ и как да бъде отчетен в работния график на служителката и как да бъде деклариран пред НОИ. В момента тя не е на работа, но не ще бъде неработоспособна и след даването на децата на детска градина, а болничният лист ще е вече издаден и ще е от дата, от която тя е била в отпуск на друго основание и е  ползвала обезщетение на това друго основание.

Благодаря предварително за добронамерените ви мнения и съвети.
#1 | 10.03.2014, 14:24
Публикации: 5497 / 371
От датата на болничния, прекратява отпуска по чл. 164б от КТ, подава промяна в обстоятелствата в НОИ /прил.12/ и прил.4 - за 50% майчинство.
Ако след болничните ще продължи ползването на отпуск по 164б от КТ, пак се подава промяна в обстоятелствата, прил. 3 + заповед за отпуск
#2 | 10.03.2014, 16:13
Публикации: 8 / 1
Благодаря за мнението, Dalila,

Единственото ми несъгласие е по повод подаването на прил. 4. При внимателен прочит на промените в КСО, съм на мнение, че за съжаление отново осиновителите са онеправдани. Тъй като възможността за плащане на 50 % от обезщетението се отнася само за отглеждане на дете до 2 години, не и за осиновените деца от 2 до 5 години. При това ако за осиновените бебета и деца до 2 години изискването е да не са настанени в детско заведение на пълна държавна издръжка /макар и там да се плащат такси/, относно осиновените деца изискването е да не са настанени в детско заведение въобще - което ще рече без разлика между частно или държавно. Така че според мен настани ли се детето на каквато и да е детска градина, обезщетение вече не се дължи в никакъв размер по повод осиновяването.

Относно болничния, съм съгласен, и благодаря много за отговора, оказал се за момента единствен.

То забавното е и че в програмен продукт Стил, които иначе е много функционален, към момента въобще не са предвидили пера и възможности по чл. 164б от КТ, та трябваше сам да ги създавам в софтуера :)
#3 | 10.03.2014, 16:18
Публикации: 5497 / 371
 Лица, които имат право на парични обезщетения при бременност и раждане, при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст и за отглеждане на малко дете, е логично да имат право и на 50% майчинство, според мен. :) Но в законите не винаги има логика, затова
Най-добре е да питате в НОИ!
#4 | 10.03.2014, 18:39
Публикации: 148 / 7
А според мен въобще не е логично, пък и не говорим кое е логично, а какви субективни права конкретно са уредени в закона.
#5 | 10.03.2014, 18:46
Публикации: 148 / 7
Жената няма да ползва два отпуска едновременно. Ще ползва отпуск по чл.164б КТ или отпуск по чл.162 КТ. След прекъсването на отпуска по чл.164б на 15.03, да започне ползването на отпуска по чл.162 КТ.

Само с едно не съм съгласна, че болничния автоматично прекратява отпуска по чл.164б КТ.
При две права, носителят им решава кое да упражни.
Да не говорим, че извън отпуск по чл.155 КТ, формално чл.175, ал.2 КТ изисква съгласие на работодателя за прекъсване на отпуска, та момента е много спорен.
Склонна съм да приема, че жената сама има право да реши, ама автоматично, без нейно писмено волеизявление, не бих приела, че е в отпуск по чл.162 КТ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група