Обратно начисляване на ДДС при продажба на дребно

21.03.2014, 15:56 19459 16
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

21.03.2014, 15:56
Публикации: 308 / 8
При продажба на семена на дребно (в обхвата на приложение №2 част втора от ЗДДС) на физически лица (нерегистрирани по ЗДДС), издавам само касов бон и след това в края на месеца се съставя отчет  продажби с ДДС върху продажбите, който влиза в дневник продажби като вид документ 81, като се попълват колони от 1 до 12 за данъчния период, през който е издаден отчета?

В едно от указанията на НАп пише:
Когато доставчикът е данъчно задължено лице, регистрирано по ЗДДС и получател по доставката е данъчно задължено или данъчно незадължено лице, което не е регистрирано по ЗДДС лице, доставчикът документира доставката на зърнени и технически култури като издава фактурата, в която начислява данъка върху добавената стойност.

Въпросът е: винаги ли при продажба на семена в обхвата на приложение №2 ЗДДС, когато се продават на ФЛ нерегистрирани по ЗДДС не издава фактура с ДДС или доставката може да се документира и с отчет за извършени продажби при продажби на дребно?
#1 | 21.03.2014, 16:55
Публикации: 308 / 8
редакция на въпроса :excl:

Въпросът е: винаги ли при продажба на семена (в обхвата на приложение №2 ЗДДС) на ФЛ нерегистрирани по ЗДДС доставчика ще издава фактура с ДДС или доставката може да се документира и с отчет за извършени продажби при продажби на дребно?
#2 | 22.03.2014, 08:01
Публикации: 6366 / 1055
Трудно е да се каже :smile1:

Можеха да редактират чл. 120, ал. 1 и да добавят и глава деветнадесет "а", но....

Питайте официално ОДОП.
#3 | 22.03.2014, 20:49
Публикации: 308 / 8
Логиката ми е следната:
     Извършвам доставка на дребно на семена за посев на физически лица, които са данъчно незадължени по ЗДДС (чл. 113, ал. 3, т.1). Тъй като са данъчно незадължени по закона лица и не изискват изрично да им издам фактура, единственото ми задължение е издаване на касов бон за продадената стока (чл. 118). Следва документирането на доставките, за които издаването на фактура или протокол не е задължително т.е. съставям отчет за извършените продажби за месеца (чл. 119).
От разработката на Тошко Поптолев в т. 2.2.1.2. се разяснява, че при доставка на стоки от приложение , част 2 на ЗДДС, когато доставчика е рег. по ЗДДС, а получателя не е регистриран по ЗДДС, данъка е изискуем и се дължи от доставчика.
В т. 2.2.2.2. е казано, че когато данъка е изискуем от доставчика по сделката, ДДС се начислява от него в издадения от него данъчен документ.
Звънях в НАП, естествено не можаха да ми отговорят, явно ще трябва да отправям отново официално запитване по въпроса.
#4 | 12.04.2014, 13:51
Публикации: 308 / 8
Полученият отговор от НАП:
Скрит текст :
#5 | 12.04.2014, 16:21
Публикации: 6366 / 1055
Нещо не видях в отговора разяснение за издаване на отчет продажби при продажба на дребно на семена на нерегистрирани получатели?!?
#6 | 27.05.2014, 14:46
Публикации: 3 / 0
Трябва ли на фактура за  аванс за пшеница реколта 2014г да се прави протокол 117.
Моля ви за помощ
#7 | 27.05.2014, 20:02
Публикации: 6366 / 1055
Ако сте получател по доставка, за която сте превели аванс, издавате протокол по чл. 117, ал. 2 в срок от 15 дни от плащането на аванса.
Издаденият протокол, с който сами сте си начислили данъка, отразявате в дневника за продажбите в данъчния период, в който този протокол е издаден.
#8 | 28.05.2014, 09:43
Публикации: 3 / 0
БЛАГОДАРЯ  ВИ МНОГО , НЕ БЯХ СИГУРНА ,ЧЕ ЗА АВАНС ЩЕ СЕ ПРАВИ ПРОТОКОЛ,НО ВИ БЛАГОДАРЯ.
А МИ ПОСЛЕ КАТО СЕ ПОЛУЧИ СТОКАТА И СЕ ЗАКРИЕ АВАНСА ,ПАК ЩЕ ТРЯБВА ПРОТОКОЛ НАЛИ?
#9 | 28.05.2014, 09:55
Публикации: 6366 / 1055
Да. При получаването на стоката и окончателната фактура за доставката, пак съставяте протокол.
#10 | 03.10.2014, 13:46
Публикации: 103 / 6
Здравейте. Имам закупен слънчоглед на 29,09,2014 година. Написано е основание за не начисляване на ДДС. Стоката е налична в склада, защото ще се почиства без да търпи последваща обработка. След това ще се продава на едро на рег. лица за преработка. Сега съм отразила фактурата в дневник покупки, протокола също в дневник покупки и в дневник продажби. Ползвам право на приспадане на ДДС още в този период. Въпроса ми е от тук нататък фирмата като продава дали  ще  начислява ДДС на клиентите и съответно ще го внася, или ще трябва  да не начислява ДДС и да се пише в документите основание за неначисляване? Благодаря.
#11 | 03.10.2014, 14:26
Публикации: 2033 / 252
Ако продавате на регистрирани по ЗДДС лица няма да начислявате ддс на основание чл.163а ЗДДС , съответно вписвате основанието за неначисляване на ддс в издаваната от Вас фактура.
Ако продавате на нерегистрирани по ЗДДС лица , тогава ддс се дължи от Вас.
#12 | 04.10.2014, 14:58
Публикации: 103 / 6
Все още се съмнявам, защото ние не сме производители. До тук в публикации и дискусии съм срещала само от производител към търговец. Ще се радвам и друго мнение да прочета.
#13 | 05.10.2014, 19:06
Публикации: 6366 / 1055
Все още се съмнявам, защото ние не сме производители. До тук в публикации и дискусии съм срещала само от производител към търговец. Ще се радвам и друго мнение да прочета.


Тази подробна разработка на Тошко Поптолев дава отговор на всички въпроси по прилагане режима на обратно начисляване.

http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,9028.0.html
#14 | 06.10.2014, 08:53
Публикации: 103 / 6
Добро утро. Благодаря за включването. Точно по тази разработка съм работила до тук. Сега обаче, този слънчоглед го почистваме, калиброваме, пакетираме и ще го продаваме на регистрирани по ДДС лица на едро. Те вече, ще го печкат, мелят и прочие. Ние не сме производителите. Затова са моите съмнения и не мога да си открия основание да не начисляваме ДДС при продажбата на тази за нас стока - слънчоглед. Писах и на имейла на г-н Поптолев. Получих отговор да задам въпроса си на страницата в интернет. За сега не съм го направила. По късно ще питам и там. Ще пиша и тук. Лек и успешен ден на всички.
#15 | 09.06.2015, 10:40
Публикации: 1 / 0
А в дневника за продажби, когато качваме отчета за продажба в края на месеца за продажба на зърно на дребно трябва ли да има код 02?
#16 | 07.07.2015, 09:00
Публикации: 75 / 3
редакция на въпроса :excl:

Въпросът е: винаги ли при продажба на семена (в обхвата на приложение №2 ЗДДС) на ФЛ нерегистрирани по ЗДДС доставчика ще издава фактура с ДДС или доставката може да се документира и с отчет за извършени продажби при продажби на дребно?
Вие издавате ли фактура или само касова бележка като свободна продажба, защото и при мен са пуснали сако касов бон без фактура на физическо лице! Дали може или трябва да има задължително фактура?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група