Чл.15 от ЗЗБУТ

08.04.2014, 13:36 14968 24
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

08.04.2014, 13:36
Публикации: 255 / 4
 :(Здравейте!
 От прочетеното до момента за подаване на Декларация по чл.15 от ЗЗБУТ се прави при промяна в обстоятелствата като седалище, адрес на управление, осн. и спомагателна работа, работни места свързани с работа на открито. При случай когато има ООД със двама съдружника и две работни места като единия служител е по майчинство ,а другия съкратен м.09 2013г.:
1. Декларация
или
2. Уведомление
се подава през 2014г. за период 2013г.?
В случая работните места не са свързани с работа на открито.
#1 | 08.04.2014, 13:37
Публикации: 3354 / 252
Декларация/Уведомление не се ли подаваше ако към 31.12.2013 има персонал?
#2 | 08.04.2014, 13:40
Публикации: 255 / 4
до 30 април е срока за подаване на Годишните декларации и Уведомления за 2013г.
#3 | 08.04.2014, 13:50
Публикации: 2041 / 249
За ООД , дори и да няма нает персонал към 31.12 то се подава Декларация/Уведомление , защото се работниците работят в съдружие .
#4 | 08.04.2014, 13:51
Публикации: 6955 / 1020
Във връзка с изискването за промяна на работните места - за нуждите на чл.15 от ЗЗБУТ има ли разлика между работно място и работник? Т.е. - ако работника е напуснал, означава ли че работното място е закрито? Или само е вакантно? От друга страна  -ако имаме една машина и на нея работят двама работника на две смени - колко работни места са?
#5 | 08.04.2014, 13:51
Публикации: 1182 / 85
Към Славчева: Вижте Раздел V: Въпроси относно кръга на задължените лица http://www.gli.government.bg/page.php?c=117&d=598
#6 | 08.04.2014, 13:52
Публикации: 3354 / 252
На мен срока ми е ясен, въпроса е дали трябва изобщо да се подава декларация или уведомление след като няма персонал към 31.12.2013г. Примерно сезонните фирми, мисля, че не трябва да подават нито декларация нито уведомление.
#7 | 08.04.2014, 13:57
Публикации: 5918 / 509
Трябва ли да се подава декларация, ако през изминалата година е имало нает персонал, но към момента на подаване няма такъв?
Не.

Това е от сайта на ГД ИТ - въпроси и отговори за декларацията.
#8 | 08.04.2014, 14:01
Публикации: 6955 / 1020
Дружество с двама съдружници/самоосигуряващи се лица/ без нает персонал, трябва ли да подава декларация?
Да!
Важно: Съгласно указанията на министъра на МТСП, лицата които работят в съдружие без нает персонал, но извършват стопанска дейност и получават икономическа изгода, следва да подадат декларация.

Това също е от от сайта на ГД ИТ - въпроси и отговори за декларацията :) Колкото и безумно да звучи особено в сравнение с отговора, че ЕООД с работещ собственик не подава декларация...

Само че в случая при питащата има едно наето лице. Е, вярно че е в майчинство, но все пак
На мястото на Славчева бих подала уведомление.
#9 | 08.04.2014, 14:01
Публикации: 2041 / 249
Съгласно указанията на министъра на труда и социалната политика във връзка с изпълнението на  Наредба № 3 от 23 февруари 2010 г. за формата, съдържанието, реда и начина за подаване и съхраняване на декларацията по чл. 15, ал.1 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд, ако към 31.12.2013г фирмата (ЕТ и ЕООД) няма нает персонал и работещият собственик/управител не е на Договор за управление и контрол, то тогава задължение за подаване на декларация/уведомление по чл.15 от ЗЗБУТ не възниква.

Ако фирмата е ООД , дори и да няма нает персонал декларация/уведомление по чл.15 от ЗЗБУТ се подава.
#10 | 08.04.2014, 14:05
Публикации: 1182 / 85
Раздел V: Въпроси относно кръга на задължените лица http://www.gli.government.bg/page.php?c=117&d=598
#11 | 08.04.2014, 15:26
Публикации: 255 / 4
 :yes3:Благодаря на всички.
 И въпреки,че лицето е по майчинство то то е наето от ООД и затова пускам Уведомление.
#12 | 15.04.2014, 13:13
Публикации: 123 / 2
Здравейте,
не мога да преценя трябва ли да подавам декларация по чл 15 или само уведомление. Едно от условията, за да се подава нова декларация е промяна в основната или спомагателна дейност. Дейността на фирмата за 2013 е различна от тази за 2012, -от строителна стана посредническа за продажба на стоки/като стоките изобщо не минават през фирмата/, така че не се наложи да се назначава нов персонал, защото той и без това няма с какво да се занимава. Промених кода на осн дейност за статистиката и в декл по чл 92 от ЗКПО, защото приходите са само от посредничество, но оставих строителство като осн дейност за целите на осигуряването, обаче какво да правя с тази декларация по чл 15 збут- да подам ли промяна в дейността или пак да си подам едно уведомление...
#13 | 15.04.2014, 14:27
Публикации: 6310 / 1021
Според мен, можете да минете с уведомление.
#14 | 15.04.2014, 14:38
Публикации: 145 / 5
Здравейте,
През годината единствената промяна във фирмата е, че на мястото на един служител /който е в продължителни болнични/ е назначен друг. Трябва ли да подам декларация или само уведомление, тъй като работните места реално не са повече?
#15 | 15.04.2014, 14:48
Публикации: 6310 / 1021
Здравейте, само уведомление е достатъчно. Нали няма промяна в броя на работните места и в условията на труд?
#16 | 15.04.2014, 15:14
Публикации: 145 / 5
Няма други промени, само списъчният състав на персонала е с един повече от миналата година.
Благодаря за отзивчивостта  irenabrili!
#17 | 15.04.2014, 15:36
Публикации: 123 / 2
Благодаря irenabrili, и аз така си мисля да направя
#18 | 15.04.2014, 17:57
Публикации: 255 / 8
Здравейте,

да попитам нещо по темата и аз. ЕООД има управител чуждестранно ФЛ (живее и работи в чужбина, ЕС). Има ДУК и му се плаща възнаграждение. Няма трудови или граждански договори.

Видях, че колегата преди мен не е подавал декларация по чл. 15 от ЗЗБУТ до момента. Четейки обаче ми се струва, че трябва да подам. Имам пълномощно, но не е изрично посочена тази декларация. Записано е освен пред НАП, НОИ и т.н. че мога да представлявам дружеството пред всякакви органи и институции и да подавам необходимите декларации, отчети, уведомления и т.н.

1. Трябва ли да подам Декларация по чл. 15?
2. Мога ли да го направя при това положение с моя ел. подпис?
3. Някой знае ли какво следва от това, че до момента не е подавана?

Много благодаря!
#19 | 15.04.2014, 18:30
Публикации: 2448 / 269
И аз имам чуденка точно за ЕООД с ДУ на собственика.
По принцип ДУ е приравнен на ТД за целите на тази декларация.
Пълномощното може и да не е нотариално заверено, досега не са ми и поискали такова при проверки.
Подавате с вашия подпис, няма проблем.
Може да ви напишат акт, ако ви проверят и установят пропуска. Мисля, че има давностен срок 1 година, но не обещавам.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове