Управител без заплата, за да си спестя осигуровки

09.04.2014, 19:16 12645 15

09.04.2014, 19:16
Публикации: 2 / 0
Мога ли да се самоназнача в собствено ЕООД на договор за управление без заплата, за да си спестя осигуровки, при положение, че ЕООД-то няма да има дейност и съм осигурена на друго място.
Благодаря предварително!
#1 | 09.04.2014, 19:23
Публикации: 6402 / 1126
Можете въобще да си спестите усилията с назначението, тъй като обстоятелството правопораждащо осигуряването е наличието на трудова дейност. :smile1:
#2 | 09.04.2014, 19:29
Публикации: 2 / 0
Благодаря ви. Необходим ми е този договор за управление за друго.
Въпросът е дали са задължителни осигуровките.
#3 | 09.04.2014, 20:32
Публикации: 6402 / 1126
Ако нямате определено възнаграждение по договора за управление, дължите осигурителни вноски като СОЛ само за времето, в което дружеството осъществява дейност.
#4 | 09.04.2014, 20:35
Публикации: 11855 / 2155
Мога ли да се самоназнача в собствено ЕООД на договор за управление без заплата, за да си спестя осигуровки, при положение, че ЕООД-то няма да има дейност и съм осигурена на друго място.
Благодаря предварително!

Това не отговаря ли на въпроса - какво налага ДУ в неработеща фирма ? И има ли по-голямо " спестяване " на осигуровки от това, че като не упражнявате дейност въобще не ги дължите ?
#5 | 13.04.2014, 21:11
Публикации: 10 / 0
Ако нямате определено възнаграждение по договора за управление, дължите осигурителни вноски като СОЛ само за времето, в което дружеството осъществява дейност.
Трябва ли управителят - собственик да сключи със себе си договор - граждански по ЗЗД като СОЛ?
#6 | 13.04.2014, 22:03
Публикации: 6402 / 1126
 Трябва ли управителят - собственик да сключи със себе си договор - граждански по ЗЗД като СОЛ?
Няма такова нормативно задължение.
Изобщо, по ЗЗД писмената форма не е задължителна.
#7 | 13.04.2014, 23:13
Публикации: 10 / 0
Благодаря, имам счетоводител, според който трябвало да направя договор за извършваната работа с личен труд от управителя. А СИС издават ли се в случая или само Д1 е достатъчна?
#8 | 13.04.2014, 23:29
Публикации: 60 / 7
и СИС и Д1 трябват   ... имаш счетоводител, а и добре цитираш съкращенията "СИС", "Д1"....
#9 | 14.04.2014, 01:06
Публикации: 49 / 2
и СИС и Д1 трябват   ... имаш счетоводител, а и добре цитираш съкращенията "СИС", "Д1"....
При извършване на личен труд СИС не се издава, а служебна бележка по чл.45
#10 | 16.04.2014, 19:04
Публикации: 10 / 0
и СИС и Д1 трябват   ... имаш счетоводител, а и добре цитираш съкращенията "СИС", "Д1"....
Цитирам ги добре, защото са ми написани в e-mail  от счетоводителя. Обаче като чета по форумите вече не знам на кого да вярвам, а отговорността е моя :)
#11 | 16.04.2014, 19:45
Публикации: 9192 / 1531
Трябва да направите разлика между осигуряване на управител /собснвеник или не/ за управленската му дейност в ЕООДто и осигуряването на собственика на капитала за работата му /личния труд/ в това ЕООД.
Управлението може е по Договор за управление /ДУ/ по ЗЗД. Добре е да е в писмена форма. Възмезден или безвъзмезден /?!?/. Осигуряването е същото както при ТД на 8 часа с длъжност управител.
Ако управител е съдружник или едноличен собственик, то може да е без ДУ, а само по силата на Дружествения договор. В този случай осигуряването е чрез СОЛ.
Ако съдружник върши някаква дейност във фирмата си /управление без ДУ или каквото и да е друго/, подлежи на осигуряване сато СОЛ. В този случай , АКО ЖЕЛАЕ и ако се реши от общото събрание може да получава възнаграждение за труда си.
Ако съдружник извършва управление по силата на ДУ срещу възнаграждение и упражнява и друга дейност във фирмата си, то се осигурява едновремено и като ДУ и като СОЛ
#12 | 16.04.2014, 20:33
Публикации: 10 / 0
Благодаря много за инфото :good:.
#13 | 17.04.2014, 10:59
Публикации: 10 / 0
Ако ЕООД има разплащателна сметка и по нея всеки месец има такса обслужване от банката, означава ли това, че фирмата не може да спре временно дейността си и на управителя с ДУ се начисляват осигуровки?
#14 | 17.04.2014, 11:16
Публикации: 11855 / 2155
Не, не означава - начисляването на такса не е основание за осигуряване, ако фирмата няма дейност. По принцип осигуряването на управителя / собственик е свързано с упражняване на дейност.
#15 | 17.04.2014, 12:41
Публикации: 10 / 0
Аз мисля  по същия начин, но в някои форуми се натъкнах и на такива изказвания. Благодаря :) Весели Великденски празници на всички!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група