Проблем със съкращение

19.05.2014, 16:42 5975 6

19.05.2014, 16:42
Публикации: 3 / 0
Здравейте имам много голям проблем с работодателя си, работя от 2010г. на трудов договор, поради намаляване на работата ми беше обещано да бъда съкратен до края на месеца. Беше казано да се обадя на счетоводителя и той щял да ми оправи документите по съкращението за да мога да отида на борсата. Когато говорих с счетоводителя се оказа, че собственика на фирмата е сменен, аз нямам никакъв контакт с него нито мога да го намеря, а счетоводителя не се занимавал с тази фирма от половин година. Говорих с управителя който вече не е управител и ми каза да не се притеснявам, но за мое съжаление мисля че ме мотаят. Как мога да приключа взаимоотношения с тази фирма при положение че реалния управител е неоткриваем. Искам трудовата книжка и работния стажа да ми бъдат оправени и да мога да отида на борсата?
#1 | 19.05.2014, 17:52
Публикации: 9299 / 1558
За да Ви съкратят поради намаляване обема на работа, преди това трябва да Ви отправят писмено предизвестие. Срокът на предизвестието е според фиксираното в трудовия Ви договор /между 30 и 90 дни/. Трудовият договор се прекратява когато изтече предизвестието.
Обърнете внимение на следното:
1. Предизвестие за прекратяване на трудовия договор поради намаляване обема на работа се отправя от работодателя. Работникът не може да поиска прекратяване на договора на това основание.
2. Предизвестието се отправя в писмена форма. Всякакви устни уговорки са без законова стойност.
3. Всяко прекратяване на трудовия договор по инициатива на работника или с неговото /взаимно/съгласие води до минимална борса.
#2 | 19.05.2014, 18:07
Публикации: 3 / 0
От 01,06 обета в който работя трябва да бъде освободен, защото е под наем, следователно аз няма да имам никакъв достъп до него нито някой ще ми дава заплата... Новия управител не мога да го намеря по никакъв начин, тази фирма най-вероятно е прехвърлена и продадена на някой поради големи задължения. Дори няма на кой да дам молба за освобождаване, как да си оправя следователно документите за работния стаж, трудовата книжка и да приключа взаимоотношенията си с тази фирма. Работния стаж до момента ще ми бъде ли признат? Какво става с работник като мен, когато се окаже че работодателя е некоректен и си е измил ръцете с прехвърлянето на фирмата?
#3 | 19.05.2014, 18:42
Публикации: 9299 / 1558
Като не знаеш кой е управителя, отиди при счетоводителя. Него явно го познаваш. Той трябва да е наясно какво ще се прави. Едва ли ще те държат на работа без да има къде да работиш. Ако закрият обекта и нито те местят на друго работно място, нито те прекратяват договора  - обърни се към инспекцията по труда. Само че първо предупреди управителя за това си намерение. Ако не управителя, то поне счетоводителя. Той/тя ще му предаде.
#4 | 19.05.2014, 18:49
Публикации: 3 / 0
Днес при разговора ми със счетоводителя ми беше казано, че той от половин година няма взаимоотношения с тази фирма и не може да направи нищо по моя въпрос... Посъветва ме да намеря старите управители на фирмата и те да ме свържели с новия. НО хората са си измили ръцете с прехвърлянето на фирмата на някой сигурно нищо не подозиращ гражданин както често гледаме по телевизията и не ги интересува нищо повече... Очевидно ще обърна към инспекцията по труда. Благодаря за съдействието!
#5 | 19.05.2014, 20:23
Публикации: 6403 / 1129
Така е най-добре. :good:
Имате, предполагам екземпляр от трудовия договор. Опишете случая с молба да се уредят трудовите Ви документи и приложете копие от договора.
#6 | 19.05.2014, 22:31
Публикации: 4367 / 719
И си вземете ПИК от НОИ да си проверите осигуровките, внасяни ли са, на каква заплата и т.н.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група