Как да прекратя договор по чл.70 от КТ, сключен в полза на работника?

01.06.2014, 09:23 5997 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

01.06.2014, 09:23
Публикации: 4 / 0
Как да прекратя трудов договор сключен:цитирам:
"Договорът е сключен на основание чл.70 ал.1 от КТ в полза на работника, във връзка с чл.68 ал.1 т.1 от КТ"
"Трудовият договор се сключва със срок на изпитване 6/шест/ месеца, считано от......"има начална дата
"Срокът на предизвестието при прекратяване на трудовия договор е по КТ и е еднакъв за двете страни"
#1 | 01.06.2014, 09:36
Публикации: 3167 / 247
1. чл.70 не е основание за сключване на ТДмного ми е интересно с какъв код сте подали уведомлението за този ТД
2. Прекратявате с предизвестие
#2 | 01.06.2014, 12:21
Публикации: 6113 / 545
На кого е инициативата за прекратяване на договора?
#3 | 01.06.2014, 12:56
Публикации: 7230 / 1079
Още два въпроса:
1. Отработени ли са 6 месеца от сключването на договора?
2. Как разбирате какъв е срока на предизвестието при посочения запис?
#4 | 02.06.2014, 12:18
Публикации: 4 / 0
Договорът е сключен по този начин от работодател, който не е титуляр-заместващ. Шесте месеца изтичат през юли, но искам да го прекратя колкото се може по-рано като се върна на работа, т.е. инициативата да е на работодателя-нямам колега, който да е имал такъв случай-договор в полза на работника...
#5 | 02.06.2014, 12:25
Публикации: 7230 / 1079
Този ТД може да бъде прекратен от работодателя по реда на чл.328 или 330, ако има условия за това или по чл. 325, ал.1, т.1 или 331, ако и работникът е съгласен.
В противен случай чакате изтичането на срока, за който е сключен договора.
При така сключен ТД за работодателя няма значение дали срока на изпитване е изтекъл или не.
#6 | 02.06.2014, 14:59
Публикации: 4 / 0
"При така сключен ТД за работодателя няма значение дали срока на изпитване е изтекъл или не."
И все пак-въпреки горното твърдение трябва да изчакам до юли, така ли?
В деня на връщането си на работа да връча ли предизвестие? Очаквам влизане в болница от този човек, дълги болнични-изобщо стандартните хитринки....
#7 | 02.06.2014, 15:04
Публикации: 7230 / 1079
След като ТД е сключен "на основание чл.70 ал.1 от КТ в полза на работника, във връзка с чл.68 ал.1 т.1" означава, че освен срока на изпитване трябва да е указан и срока на договора. Макар че нещата би трябвало да са в обратния ред, но това е друг въпрос. Важното е, че ТД е СРОЧЕН за ОПРЕДЕЛЕН СРОК. След изтичане на този срок  /не срока на изпитване, а този по чл. 68, ал.1, т.1/ ТД може да бъде прекратен независимо дали работникът е в болнични или не.

въпреки горното твърдение трябва да изчакам до юли, така ли?
 - Ако в края на юли изтича срока на договора  -изчакайте. И без това предизвестието при срочните ТД е 3 месеца, но не повече от срока на договора.
 - Ако в края на юли изтича срока на изпитване, а срока на договора е по-дълъг - датата 31.07. не променя нищо. Поне относно прекратяването на договора по инициатива на работодателя.


#8 | 03.06.2014, 10:20
Публикации: 4 / 0
В това е проблемът-няма посочен срок на договора, само срок на изпитване-6 месеца.Значи  ли,че след като сружителят се е съгласил да е на срочен договор със срок на изпитване 6 месеца е дал съгласие подписвайки този договор да работи по-малко от една година както е второто изречение на чл.68, ал.4 от КТ. Оттам чета и & 1, т.8 от ДР на КТ....не искам да си помисля, че трябва да работя с този човек, а длъжността му е ЗАС. Дори и да съкратя тази длъжност не мога да разпределя изцяло задълженията по характеристика в друга длъжност-например технически секретар. Този човек води касовата книга и тегли пари от банката. По СФУК не е препоръчително директорът и счетоводителят да имат такива правомощия-ние подписваме платежните по системата за двоен подпис. Изобщо- аз и ЗАС, но за краткото време в което работихме съм убедена в умишлените грешки, които допускаше-все пак воденето на дневници за входяща и изходяща кореспонденция е доста елементарно, а лицето и с това не се справя, според мен-нарочно.
#9 | 03.06.2014, 10:25
Публикации: 5550 / 369
Чл. 68. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 68, доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Срочен трудов договор се сключва:
1. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) за определен срок, който не може да бъде по-дълъг от 3 години, доколкото в закон или в акт на Министерския съвет не е предвидено друго;


След като няма упоменат срок в договорът, остава  3 години, съгл.ал.1
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове