Пенсионер в неплатен отпуск без трудов стаж

05.06.2014, 11:55 7383 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

05.06.2014, 11:55
Публикации: 35 / 1
Дължат ли се здр.осиг.вноски за  пенсионер на трудов договор за неплатен отпуск, който не се признава за тр.стаж?  Декларация 1 подава ли се?
#1 | 05.06.2014, 22:46
Публикации: 7600 / 1145
Не се дължат осигуровки на пенсионер на трудов договор за неплатен отпуск, независимо дали се признава за тр.стаж или не се признава, защото пенсионерът е здравноосигурен на друго основание.
За Д1 не мога да кажа със сигурност дали се подава. Аз лично не подавам за времето, незачетено за стаж, но скоро срещнах тълкуване, че трябва да се подава. Не мога да си представя как ще бъде приета Д1 само с нули....
#2 | 06.06.2014, 11:26
Публикации: 35 / 1
Благодаря!
Д1 няма как да се подаде с нули, програмата не я приема.
#3 | 06.06.2014, 11:28
Публикации: 10207 / 1764
Благодаря!
Д1 няма как да се подаде с нули, програмата не я приема.

С код 28 ли я пробвате ?
#4 | 09.06.2014, 10:41
Публикации: 35 / 1
Да, с код 28. Но пък това е код за лица само със здр.-осиг.вноски, а такива в случая няма. Може би трябва да пробвам с код 01 и само нули?
#5 | 09.06.2014, 11:04
Публикации: 10207 / 1764
Да, с код 28. Но пък това е код за лица само със здр.-осиг.вноски, а такива в случая няма. Може би трябва да пробвам с код 01 и само нули?

Как да няма - нали този пенсионер е на трудов договор, непризнат за трудов стаж ?

" пенсионер на трудов договор за неплатен отпуск "
#6 | 09.06.2014, 12:38
Публикации: 35 / 1
Пенсионерът е здравно осигурен на друго основание и затова здравни осигуровки не се дължат.
Същото е написал ХХХХХХ хо-горе. А това намерих в нета.

Разяснение Изх. № 2-128 от 02.02.2009 г. на НАП

Относно: Здравноосигурителни Вноски за Периодите на Неплатен Отпуск на Работещ по Трудово Правоотношение, Пенсионер


Съгласно изложената в писмото фактическа обстановка в дружеството Ви работи по трудово правоотношение пенсионер, който се намира в продължителен неплатен отпуск по негово желание. В тази връзка поставяте въпроса: как следва да се определят здравнооосигурителните вноски през този период ?
Съгласно чл. 40, ал. 1, т. 1, б "б" от Закона за здравното осигуряване/ЗЗО/ за лицата в неплатен отпуск, които не подлежат на осигуряване на друго основание, вноската се определя върху половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване; вноската е изцяло за сметка на осигуреното лице - когато неплатеният отпуск е по негово желание, и за сметка на работодателя - когато неплатеният отпуск е за отглеждане на дете или поради производствена необходимост и престой; вноската се внася чрез съответното предприятие или организация до края на месеца, следващ този, за който се отнася.
На основание чл. 40, ал. 1, т. 4 от ЗЗО , здравноосигурителните вноски за пенсионерите са за сметка на републиканския бюджет и се определят върху доход - размерът на пенсията или сборът от пенсиите, без добавките към тях и се внасят до 10-о число на месеца, следващ този, за който се отнасят.
От горното следва, че за периодите на неплатен отпуск, определящо за възникване на задължението за здравно осигуряване е лицата да не подлежат на осигуряване на някое от другите основания предвидени в закона. Поради това, че за пенсионерите е предвидено в чл. 40, ал. 1, т. 4 от ЗЗО, задължително и независещо от други обстоятелства здравно осигуряване на сметка на републиканския бюджет за периодите на неплатен отпуск здравноосигурителни вноски не се дължат.


В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група