ПВЦ дограма амортизация ?

13.06.2014, 14:22 9595 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

13.06.2014, 14:22
Публикации: 426 / 4
В офиса , който се ползва под наем се смени старата дограма и се сложи нова ПВЦ за 730лв. Сега директно в гр 60 на разход ли да я осчетоводя или да заприходя актив , но с какъв % амортизация?
#1 | 13.06.2014, 14:33
Публикации: 6324 / 1030
Според мен е пресилено да отчитаме тази дограма като подобрение, защото ще трябва да се съобразите със следното:

Скрит текст :

#2 | 13.06.2014, 14:33
Публикации: 9659 / 1645
Дограмата не би могла да бъде самостоятелен актив - или я слагате към сграда или директно на разход. Аз бих направила второто - сградата без дограма не може да функционира и тя се явява разход, а не подобрение на сградата. Вероятно сменяте старата поради амортизирането и с новата дограма правите ремонт на сградата.  :smile1: Вероятно и в договора е залегнала клаузата ремонтът да е за сметка на наемателя.
#3 | 13.06.2014, 14:37
Публикации: 426 / 4
Да , сменяме старата , договорът ни за наем е за 1г. и всяка година или се подновява или не , в смисъл няма сигурност че ще сме в този офис да кажем 5 години , за да мога да задам времето за амортизиране . Аз се притесних от това , че е на стойност над 700 лева , която сума е прага за ДМА и молислих че трябва задължително да се амортизира.

Да в договора за наем е записано , че всички ремонти са си за наша сметка.
#4 | 14.06.2014, 07:54
Публикации: 6324 / 1030
Съгласна съм с delphine :good:

Спокойно ги отразявайте на разход, защото са данъчно признат разход по ЗКПО и с право на данъчен кредит от 01.01.2013 г. , независимо от продължителността на договора за наем или ползване (чл.9, ал.4, т.2 връзка чл.70, ал.3, т.3. от ЗДДС).

#5 | 14.06.2014, 08:37
Публикации: 1873 / 376
Преди време мобилните телефони се опитваха да представят за представителни разходи някои проверяващи  :smile1:
Сега всеки гражданин е с мобилен телефон, че и по два, тоест станахме "представителни".
Последваха ги лаптопите, сега таблетите, няма да казвам по колко имаме.
Ами компютрите, докато  го включиш и той излезнал нов модел, добре че промениха амортизационната му норма.
След това бяха на мнение, че видите ли, смяната на дограмата с стъклопакети, променяла топло и студено устойчивостта на помещението... :smile1:
Сега няма друго строителство, освен със стъклопакети.
Обвързаха подобренията с продължителността на договора за наем, за да не се правят данъчни отклонения, сега и това вече го няма като условие...
О времена, о нрави  :wink1:

Подкрепям мнението на Делфине и Иренабрили  :good:
#6 | 14.06.2014, 09:49
Публикации: 12 / 0
Здравейте.Включвам се по темата,защото имам същият случай-ПВЦ дограма. Но - стойността е много висока - 2900 лв. Няма как без амортизиране, но като отделен актив ли да я заведа. Няма да се приспада от наема. Моля за съвет.
#7 | 14.06.2014, 10:07
Публикации: 7228 / 1079
И в този случай не съм убедена, че е нужна амортизация. Имате ремонт /възстановяване началните качества на актива/, а не модернизация /подобряване на качествата, повишаване на производителността и т.н/. Това, че заменяте износената дървена дограма с ПВЦ, не е подобрение. Просто на пазара вече няма дървена дограма :) Е, има, но качествената дървена дограма е почти двойно по-скъпа от ПВЦ и ако търсите професионално мнение - качествената двукатна дървена дограма има много по-добри топлоизолационни качества от 3,5 ,7-камерна ПВЦ дограма.

Не съм чела скоро методиката за определяне на данъчната оценка на сградите, но до скоро имаше коефициент, отчитащ наличието на алуминиева или ПВЦ дограма. Проверете дали не трябва да подадете декларация по ЗМДТ.
#8 | 14.06.2014, 13:48
Публикации: 6324 / 1030
Здравейте.Включвам се по темата,защото имам същият случай-ПВЦ дограма. Но - стойността е много висока - 2900 лв. Няма как без амортизиране, но като отделен актив ли да я заведа. Няма да се приспада от наема. Моля за съвет.

Присъединявам се към мнението на ХХХХХ :good:

Какво значи "стойността е много висока - 2900 лв"?!? Такова понятие няма! Подробно е обяснено, че трябва да стъпите върху определенията за "ремонт" и "подобрение". Вашето си е ремонт.

Иначе счетоводно подобрението се завежда като ДНМА (категория VІ), амортизира се пропорционално срока на наемния договор, като не може да превишава 33% (чл. 55 от ЗКПО)

Имате право на данъчен кредит, но към момента на прекратяване на договора трябва да си самоначислите с протокол ДДС върху неамортизираната част

Скрит текст :
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове