Изплащане на дивидент

18.06.2014, 12:17 24974 29
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

18.06.2014, 12:17
Публикации: 2 / 0
Здравейте, собственик на ЕООД иска да си изплати като дивидент част /13 000 лв./ от неразпределена печалба от минали години. Тя е натрупана от 2006 г. до 2013 г. Имам няколко питания.
1.   Започва се от най-далечната година /2006г./ до достигане на желаната сума ли?
2.   В АВ отчета за 2013 г. вече е публикуван. Изплащането на дивидента ще се извърши в края на юни 2014 г.  Това ще се упомене чак при публикуването през следващата година и за тази само си съставям протокол от ОС и нищо повече, нали?
3.   Данъкът се внася в деня на протокола от общото събрание и изплащането на дивидента ли?
4.   Сумата на данъка се упоменава в декл.по чл.55 през юли 2014 г. и в спр.по чл.73 през 2015 г., някъде другаде трябва ли да се декларира?
5.   Размерът на сумата на дивидента си го изплащам от касата в брой без проблем?
6.   Интересуват ли ме въпроси относно ос.вноски, подаване на Д1 и Д6 за въпросните дивиденти, или не?
#1 | 18.06.2014, 12:28
Публикации: 6113 / 545
1. Не разбрах това за далечната 2006 година.
2. За плащането на дивидентите - протокол от ОС.
3. Данъкът се внася - за второ тримесечие - до 31.07.
4. Само в д.55 и справка по чл.73.
5. Няма такива работи - дивидентите не са осигурителен доход.
#2 | 18.06.2014, 12:28
Публикации: 7230 / 1079
1. Взема сумата 13000 лв от натрупаната неразпределена печалба. Предполагам, че не водите аналитично коя част от печалбата от коя година е.
2. В ТР се публикува протокола за приемане на ГФО. Щом рещението за разпределяне не е взето с този протокол - не публикувате нищо. Догодина, като публикувате ГДФ за 2014, ще си проличи разпределянето на дивидента.
3. Данъка се внася на тримесечие според месеца на зземане на решение. Вижте точния срок в ЗДДФЛ
4. Да
5. Да, ако в касата има пари :)
6. Няма осигуровки, няма Д1 и Д6
#3 | 18.06.2014, 15:33
Публикации: 2 / 0
много ви благодаря за бързите отговори!
#4 | 26.06.2014, 16:22
Публикации: 1 / 0
Собственик на ЕООД,работи по трудов договор при друг работодател.Може ли същия да се осигурява  през ЕООД-то  си  като самоосигуряващо се лице  на база получена заплата за положен личен труд? Кои разходи ще бъдат признати за даначни цели на ЕООД-то?
#5 | 26.06.2014, 16:30
Публикации: 7230 / 1079
Какво общо има работата, заплатата и осигуряването по ТД с дейността на ЕООД, самоосигуряването на собственика и възнаграждението му за личен труд?

Ако ЕООДто има дейност и собственикът върши някаква работа в това ЕООД, различна от управлението, то трябва да се самоосигурява. Дали ще получава някакво възнаграждение за личния си труд зависи от решението на едноличния собственик на капитала.
За данъчни цели като разход се признава платеното възнаграждение за личен труд.
#6 | 26.06.2014, 17:13
Публикации: 6113 / 545
Как да няма връзка? Ако по трудов договор е осигурен на максимална сума - не се самоосигурява.
#7 | 26.06.2014, 17:17
Публикации: 7230 / 1079
Как да няма връзка? Ако по трудов договор е осигурен на максимална сума - не се самоосигурява.

Така е. Когато на ТД е на максимума.
Но все пак това не го освобождава от задължението да подаде декларация ОКД5, нали ;)
#8 | 21.10.2015, 15:00
Публикации: 264 / 5
Здравейте, за да не пускам нова тема ще изсипя въпроса тук.
При наличие на кредитно салдо в сметка 122 "Неразпределена печалба от минали години" собственикът иска сметката да бъде занулена като за целта сумата се изплати като дивидент.
1. Начислявам дивидент като съставя 122/425.
2. Начислявам върху стойността данък дивидент в размер на 5% от стойността на сумата 425/454, като съм на ясно, че данъка трябва да се внесе до края на месеца следващ изплащането и се отбелязва в декларацията по чл. 55 за съответното тримесечие (надявам се не греша).
3. Остава изплащането на дивидента 425/501 след решение на ОС и тук идва проблема.
Нямам наличност в касата с която да изплатя дивидент, а управителя иска сумата да бъде изплатена. Като цяло фирмата не извършва дейност и няма движение по сметките.
Моля за съвет как да постъпя.
Благодаря предварително!
#9 | 21.10.2015, 15:03
Публикации: 484 / 46
Здравей,
данък се дължи до края на месеца след тримесечието в което е взето решението. Начисляваш дивидента и данъка с дата решението на ОС. Изплащането ще е на части и в бъдещи периоди.
#10 | 21.10.2015, 15:06
Публикации: 7230 / 1079
Нещата са в малко по-друг ред:
Първо е решението за разпределяне на дивидент. След това начисленията. След това декларирането на данъка и внасянето му. Срокът за Д55 и внасянето на данъка е края на месеца, следващ тримесечието, през което е взето решение за разпределяне на дивидента.
Относно плащането: теоретично - може да си остане като задължение към собственика. Самото плащане няма отношение съм сроковете за внасяне на данъка и подаването на Д55. На практика няма смисъл да се разпределя дивидент и да се внася данък, след като няма финансова възможност да бъде платен.
#11 | 21.10.2015, 15:13
Публикации: 264 / 5
Благодаря ви за бързият отзив.
ХХХХ, наистина и аз не виждам абсолютно никакъв смисъл в начисляването и изплащането на дивидента, но вождовете са на друго мнение (къде да ми намират работа, къде защото го считат за важно).
Мисля си друго, така или иначе миналата година имах една сага с намаляването на суми по сметки 499 и 498, които срещнах в заварено положение и за чието разбиване ми беше необходимо известно време, та по дебита на 498 стои едно салдо, което съм намислил да кредитирам срещу 501 и така да се доближа до сумата (която ще е малко по-малко от салдото по 122).
Удачен вариант или изпускам доста неща, както ми говори 6-тото чувство?
#12 | 22.10.2015, 13:40
Публикации: 128 / 26
И едно допълнение от мен, тъй като не сте упоменали сума, а плащането показвате, че ще стане по каса - сумата за разпределяне не може да превишава 15000 лв.. Предполагам, че го знаете, но да кажа за всеки случай :)
#13 | 22.10.2015, 14:23
Публикации: 6324 / 1030
Благодаря ви за бързият отзив.
ХХХХ, наистина и аз не виждам абсолютно никакъв смисъл в начисляването и изплащането на дивидента, но вождовете са на друго мнение (къде да ми намират работа, къде защото го считат за важно).
................
Може дружеството да се готви за ликвидация и съдружниците да искат да си подсигурят вземания...  :hmmm:
#14 | 30.10.2015, 09:54
Публикации: 264 / 5
Може дружеството да се готви за ликвидация и съдружниците да искат да си подсигурят вземания...  :hmmm:
Извинявам се за късният отговор.
Факт е, че дружеството не извършва дейност и всеки месец се подават нулеви ДДС декларации, но процедурата по ликвидация е сложна и отнема доста време. Това за момента спира Управителя. В общи линии се цели едно изчистване на сметки.
#15 | 30.10.2015, 10:01
Публикации: 7230 / 1079
И като нямат пари каква е ползата от разпределянето на дивидент? Да се внесат 5% данък?
И как ще "изчистите" сметките - само дето една сума от неразпределена печалба ще стане задължение към собственика...
#16 | 30.10.2015, 10:07
Публикации: 264 / 5
Ползата - никаква.
#17 | 31.10.2015, 11:33
Публикации: 6324 / 1030
В общи линии се цели едно изчистване на сметки.
Точно това предположих :good:
#18 | 17.01.2018, 09:13
Публикации: 1 / 0
Здравейте! ЕООД има неразпределена печалба от минали години. Каква сума може да се изплати от касата като дивидент на едноличния собственик на капитала  за последното тримесечие на 2017г. , без да се наруши закона за плащанията в брой?Може ли с три решения по 10 000лв. всеки месец или едно решение и само 10 000лв.?
#19 | 17.01.2018, 09:18
Публикации: 7230 / 1079
Може всеки ден по едно решение, но не за 10000, а за 9999,99 или по-малко.

ПП Не съм наясно дали може и по две решения на ден :blush:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове