Кредитна нота

15.07.2014, 15:27 5196 3

15.07.2014, 15:27
Публикации: 13 / 0
Здравейте! Имам следния казус:

 Работя в българска фирма с регистрация по ДДС.
Изграждахме на клиент в България обект  ,чието  оборудването беше доставено от немска фирма.
Фактурата за оборудването на стойност 10000 евро  е издадена от немската фирма на нашия клиент , т.е. доставката на  оборудването не минава през нашата фирма. Сумата по фактурата е платена-10 000 евро .
В следващия момент нашата фирма - изпълнител  получава по банковата си сметка 1000 евро / 10%/от стойността на оборудването/ от немската фирма  - комисионна по доставката на оборудването/съгласно  кредитна бележка / credit note/ с номер, дата и и ЕИК по ДЕ.Основание: комисионна по доставка на .................... за обект................... ....... без начислено ДДС по техните стандарти./
Имам следните въпроси:
1. На мен ли трябва да е изпратена тази кредитна бележка , или на получателя на оборудването? И ако е изпратена на мен , както е в случая :
 -  Как  отразявам комисионната чрез тази кредитна бележка  в дневниците за ДДС?
 -  Дължа ли ДДС за получената комисионна,която вече е постъпила по б. сметка на фирмата?
 -  Приход ли е за мен  тази постъпила сума и трябва ли да издавам фактура?

Благодаря Ви!
#1 | 15.07.2014, 20:09
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,

Доколкото разбирам ситуацията, във Вашия случай имаме преведена от немската фирма комисионна за посредничество към Вашата фирма. Стигам до такъв извод на основание на факта, че комисионната е получена по банковата сметка на Вашата фирма. В този смисъл е нормално кредитната нота да е изпратена към Вашата фирма.

Според мен, трябва да приложите правилото за определяне мястото на изпълнение на услуга по общия ред на чл. 21 от ЗДДС:
Скрит текст :

Мисля, че трябва да издадете фактура към немската фирма за получената комисионна без да начислявате ДДС. Във фактурата следва да посочите, че доставката не подлежи на облагане с ДДС в България, съгласно чл.86, ал.3 и във връзка с чл.21, ал.2 (Обратно начисляване). За Вашата фирма това е приход - 729 Други финансови приходи.

Фактурата задължително се включва във VIES декларацията, освен ако доставката на комисионна услуга не е освободена в Германия.
#2 | 15.07.2014, 21:12
Публикации: 2027 / 254
Здравейте,

Доколкото разбирам ситуацията, във Вашия случай имаме преведена от немската фирма комисионна за посредничество към Вашата фирма. Стигам до такъв извод на основание на факта, че комисионната е получена по банковата сметка на Вашата фирма. В този смисъл е нормално кредитната нота да е изпратена към Вашата фирма.

Според мен, трябва да приложите правилото за определяне мястото на изпълнение на услуга по общия ред на чл. 21 от ЗДДС:
Скрит текст :

Мисля, че трябва да издадете фактура към немската фирма за получената комисионна без да начислявате ДДС. Във фактурата следва да посочите, че доставката не подлежи на облагане с ДДС в България, съгласно чл.86, ал.3 и във връзка с чл.21, ал.2 (Обратно начисляване). За Вашата фирма това е приход - 729 Други финансови приходи.

Фактурата задължително се включва във VIES декларацията, освен ако доставката на комисионна услуга не е освободена в Германия.

 :good: И аз съм на същото мнение
#3 | 15.07.2014, 21:44
Публикации: 13 / 0
Много благодаря за коптентното мнение на irenabrili и всички включили се .Аз по същия начин разсъждавах, но не бях сигурна и затова исках да чуя и друго мнение.
С уважение към Вас и пожелание за приятна почивка!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група