студент ДОО, ЗО, ДЗПО- граждански договор

11.08.2014, 17:14 4490 2

11.08.2014, 17:14
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
имам следният казус.
Студент извършва услуга по граждански договор. Сумата е над МРЗ. Няма регистрация като свободна професия или СОЛ.
Платеца на дохода му е дал да разпише декларация по чл 43, ал.5 от ЗДДФЛ че е СОЛ, за да изплати брутен доход.
Имам три въпроса
1. Дължи ли социални и здравни осигуровки получателят на дохода.
2. Дохода и осигуровките по обичайният ред ли се декларират.
3. Не е ли по-редно платеца на дохода да оформи сметка и сл.бележка за доход и отчисления  по фондове и ДОД и да плати нетен доход.

Благодаря предварително!
#1 | 11.08.2014, 22:31
Публикации: 9339 / 1571
Това, че е студент, за Вас е без значение. Смятате сумата по ГД минус НПР и ако остатъка е над МРЗ, начислявате осигуровки  както при всеки подобен ГД. Издавате всичи документи както при нормален ГД /СИС, сл.бележка, Д1, Д55.../
Единствената разлика е , че студентът трябва да уведоми ВУЗа за това, че през периода на ГД ще бъде здравноосигурен по този договор и от не трябва да му се внасят ЗО от бюджета. Но това не е работа на възложителя :)

Платеца на дохода му е дал да разпише декларация по чл 43, ал.5 от ЗДДФЛ че е СОЛ, за да изплати брутен доход ? По-горе пишете, че не е СОЛ. Предполагам, че това е декларирал. Написаното от мен се отнася за случая, когато студентът не е СОЛ.
#2 | 14.08.2014, 14:02
Публикации: 2 / 0
Блатодаря за отговора!

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група