Самоосигуряване

21.08.2014, 19:05 7313 10

21.08.2014, 19:05
Публикации: 1 / 0
Здравейте, искам да си внасям допълнителни осигуровки, за "Общо заболяване и майчинство". В момента ме осигуряват на 470лв.
Въпросите ми са:
1. ако се самоосигурявам на още 500лв - ще ми сумират ли заедно осигуровките после? Тези от работодателя и тези, които аз си внасям? Защото в закона пише, че "Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 – 5 от Кодекса за социално осигуряване."
2. трябва ли да подавам декларация в НАП и да плащам данъци заради това самоосигуравяне?
#1 | 21.08.2014, 22:07
Публикации: 9317 / 1566
На първо време трябва да имате дейност, която да поражда задължение за самоосигуряване. Туку така не става сама да се осигурявате за ОЗМ, ако нямате фирма или свободна професия.
Освен това  - дори и да имате такова основание /дейност/, за да се осигурявате на повече от 420 лв, ще трябва да докажете, че имате нужния доход за това.
Т.е. - ако искате да се самоосигурявате за майчинство върху 500 лв, то трябва да регистрирате фирма /ООД, ЕООД, ЕТ/ или свободна професия, да имате личен доход от тази си дейност в размер на 500 лв месечно, при започване на дейността да сте подала декларация в НАП, ежемесечно да подавате декларация обр.1, периодично да плащате данък върху получените 500 лв, в края на годината  - ГДД и Д6 и т.н.
По-лесно е да се разберете с работодателя да "вдигне" заплатата.
#2 | 22.08.2014, 11:00
Публикации: 2972 / 395
Честно казано, доходът трябва да се докаже само за пенсия. Иначе може да се осигурява на колкото си иска и накрая на годинита, вноската над минималния и без ОЗМ-то ще подлежи на възстановяване. За което се чудя дали са наясно повечето сол-майки, които се хвърлят да се осигуряват на макс преди майчинството
#3 | 22.08.2014, 12:17
Публикации: 11944 / 2180
В тази връзка се чудя защо да се осигуряват на колкото си искат, щом тези надвнесени пари няма да им послужат ? И най-добре да си преценят и пресметнат нещата и да се осигуряват на колкото трябва. :smile1:

Честно казано, доходът трябва да се докаже само за пенсия. Иначе може да се осигурява на колкото си иска и накрая на годинита, вноската над минималния и без ОЗМ-то ще подлежи на възстановяване. За което се чудя дали са наясно повечето сол-майки, които се хвърлят да се осигуряват на макс преди майчинството
#4 | 22.08.2014, 12:23
Публикации: 2972 / 395
Предполагам за майчинството, за да взимат голямо обезщетение. Сега имам една така девойка, трябва хиляди левове да връщаме от бюджета... Не знам счетоводителките, които ги съветват за тези неща, защо не ги мислят, майките не са длъжни да знаят.
#5 | 22.08.2014, 12:29
Публикации: 6679 / 660
Защо ще връщате?
#6 | 22.08.2014, 12:47
Публикации: 2972 / 395
Защо ще връщате?

Защото се е осигурявала на 2200, а няма доход
#7 | 22.08.2014, 12:50
Публикации: 6679 / 660
Аз ако съм няма да разреша връщането на тези пари. Осигурявала се на 2200 и сигурно е получавала обезщетение, изчислено от тези 2200. Пито - платено.
#8 | 22.08.2014, 12:52
Публикации: 2972 / 395
Да, вноската за ОЗМ не се връща - 3,5% се начислява на 2200.
фПенсия - на минимума. Никой няма да ми завери ОК на 2200 при положение, че нямам доход в ГДД... и разликата ще трябва да си я поискам от НАП.
#9 | 22.08.2014, 12:53
Публикации: 11944 / 2180
Ако няма доказан доход тези пари , внесени за осигуровки в повече подлежат на възстановяване .


http://www.dnes.bg/mesec-na-remontite/2014/08/22/mivkite-koito-niama-da-otkriete-vyv-vseki-dom.236346,image1#photo
#10 | 22.08.2014, 13:11
Публикации: 11944 / 2180
този линк погрешно съм копнала, сори за спама - исках в говорилнята да го сложа.....модератор да го изтрие
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група