Възстановяване здравни права на СОЛ

07.10.2014, 10:36 4444 5

07.10.2014, 10:36
Публикации: 142 / 4
Здравейте, имам СОЛ с прекъснати здравни права. Има задължения за осигурителни вноски от 2011г. За да може СОЛ да си възстанови правата ще подадем заявление по чл. 2а от Наредба Н-8 от 2005 г. където ще упоменем кои задължения желае да погаси.Въпроса ми е следния: При положение че лицето внесе само здравните си вноски , би ли следвало да подам Д1 за периодите преди 2013 г?
#1 | 07.10.2014, 10:43
Публикации: 9299 / 1558
А нямате ли възможност да подадете декларация за спиране на самоосигуряването съ задна дата /2011г/ и след това за възобвовяване на самоосигуряване от 2012 г /или от когато има вноски/? Минала е давност и няма да има глоба. След това подавате една Д7 и правите вноски като безработен.
Е, ако е имало дейтост, няма как да сатне...

И не смятам че можете да подадете Д1 на СОЛ само за здравни осигуровки.
#2 | 07.10.2014, 11:05
Публикации: 142 / 4
фирмата е развивала дейност, просто не е внасяла осигуровки. А Д1 за СОЛ се подава по стария ред-до 10 дни от датата на вноската...обаче коя вноска се гледа ....?
#3 | 07.10.2014, 12:35
Публикации: 2966 / 392
Имах подобна ситуация. От горещия телефон на НАП ми казаха да си подам Д1 за всички месеци, иначе системата няма как да отчете, че правата са възстановени, дори и осигуровките да са внесени. Няма да изпадаме в подробности колко редно или нередно е това, но за старите периоди, това е единственият вариант
#4 | 07.10.2014, 13:18
Публикации: 128 / 26
Имах подобна ситуация. От горещия телефон на НАП ми казаха да си подам Д1 за всички месеци, иначе системата няма как да отчете, че правата са възстановени, дори и осигуровките да са внесени. Няма да изпадаме в подробности колко редно или нередно е това, но за старите периоди, това е единственият вариант
Напълно подкрепям Pupeshche, и аз няма да изпадам в подробности колко е редно това. Имах СОЛ, който от средата на 2010 спря да внася осигуровки и съответно аз не съм подавала Д1. Имаше и несъответствия в системата във връзка със задълженията му за предходни години, а трябваше да разбере колко точно дължи за здравни, за да си възстанови правата на здравно осигурен и подадохме писмо за отстраняване на несъответствията м/у нашите счетоводни данни и системата на НАП. Обадиха се от НАП да отидем на място и когато стигнахме до тези задължения, които реално са дължими, служителката от НАП ми каза да подам Д1 за всички тези месеци с дейност и невнесени ОВ. На моята реплика как да подам декларации след като тези декларации се подават след внасяне на осигуровките, тя ми се тросна и каза, че никога не е било така  :smile1: и че няма откъде да получат информация за задължението ако не е подадена Д1. Явно Д6 си я подавахме за спорта. И така в случая реших да не споря тъй като СОЛ-а и без това достатъчно я беше оплескал и ги подадох всички Д1 накуп по електронен път.   Така че вие си преценете, но явно това е начина.
#5 | 07.10.2014, 13:48
Публикации: 142 / 4
Много благодаря ! Лека работа
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група