Деклариране на присъдени суми на ФЛ

08.10.2014, 15:42 4786 4

08.10.2014, 15:42
Публикации: 76 / 2
Здравейте, колеги!

Физическо лице дава под наем офис на юридическо лице. ФЛ осъществява и поддръжка на офиса срещу заплащане.  ЮЛ спира да плаща дължимите суми и ФЛ го осъжда. Спечелва делото на първа и втора инстанция. ЮЛ му превежда присъдената сума (общо), която включва НАЕМ, НЕУСТОЙКА , ПОДДРЪЖКА, ЗАКОННА  ЛИХВА И АДВОКАТСКИ РАЗНОСКИ. ЮЛ обжалва решението на ВЪРХОВЕН САД . Делото е насрочено за май 2015 (след срока на подаване на декларация по чл. 50). Имам следни въпроси:
1.   Дали трябва да се декларира получената присъдена сума, предвид това, че следващото решение на съда може да не е в полза на ФЛ, и може да се наложи сумата да бъде върната на ЮЛ;
2.   Ако е „да“ – декларират се само приходи от наем или  и другите суми;  и в кое приложение да се декларират ;
3.   Ако все пак трябва да се декларира, и ФЛ не спечели на ПОСЛЕДНА инстанция и му се наложи да върне преведената сума, как протича процедурата за връщане на платеният данък;

Благодаря предварително!
#1 | 08.10.2014, 15:52
Публикации: 9353 / 1573
Дел. Не видях че сумата е платена през 2014, а през 2015 може евентуално да се връща....
#2 | 09.10.2014, 22:49
Публикации: 76 / 2
Здравейте, колеги!

Физическо лице дава под наем офис на юридическо лице. ФЛ осъществява и поддръжка на офиса срещу заплащане.  ЮЛ спира да плаща дължимите суми и ФЛ го осъжда. Спечелва делото на първа и втора инстанция. ЮЛ му превежда присъдената сума (общо), която включва НАЕМ, НЕУСТОЙКА , ПОДДРЪЖКА, ЗАКОННА  ЛИХВА И АДВОКАТСКИ РАЗНОСКИ. ЮЛ обжалва решението на ВЪРХОВЕН САД . Делото е насрочено за май 2015 (след срока на подаване на декларация по чл. 50). Имам следни въпроси:
1.   Дали трябва да се декларира получената присъдена сума, предвид това, че следващото решение на съда може да не е в полза на ФЛ, и може да се наложи сумата да бъде върната на ЮЛ;
2.   Ако е „да“ – декларират се само приходи от наем или  и другите суми;  и в кое приложение да се декларират ;
3.   Ако все пак трябва да се декларира, и ФЛ не спечели на ПОСЛЕДНА инстанция и му се наложи да върне преведената сума, как протича процедурата за връщане на платеният данък;

Благодаря предварително!

Добър вечер! Никой ли няма някаква идея? А поне някой да ме посъветва към кой да се обърна - да напиша писмо до НАП?

Благодаря отново :)
#3 | 10.10.2014, 01:52
Публикации: 57 / 3
Присъдените ви разноски не подлежат на облагане съгласно чл. 13, т. 10 ЗДДФЛ, както и на деклариране с ГДД съгласно чл. 52, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ.
 Изплатените суми за дължимите наеми в едно с законната лихва по закъснялото вземане от наем, направените разходи по подържаане на обекта следва да се облагат по реда на чл.35 от ЗДДФЛ. Съгласно чл. 14, ал. 1 от ЗДДФЛ същите подлежат на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа. Същите подлежат на деклариране с ГДД  до 30.04. на годината, следваща годината на получаване на дохода . За дохода от наем ведно с изплатените разходи по подръжката на имота в приложение 4, за дохода от лихви в приложение 6
Поне такова е моето мнение.
Според мен е важно  какво е уговорено между страните по договора за наем като евентуални неустойки и обезщетения .
#4 | 10.10.2014, 21:46
Публикации: 76 / 2
Благодаря Ви! Аз смятах, че трябва да се облагат само наемът и поддръжката, без законната лихва.  :(.  А относно евентуалното връщане на данъка - явно ще е трудна процедура, но пък няма как да изчакам окончателното решение на съда и ще трябва да декларирам този доход.

Благодаря отново! Лека вечер! :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група