СОЛ и ОКД 5

03.11.2014, 12:46 3087 2

03.11.2014, 12:46
Публикации: 175 / 0
Здравейте.Собственик на две ЕООД,през 10.2012г,започва осигуряване като СОЛ,през едното ЕООД.В другото не е упражнявал труд и не е получавал възнаграждение.Не са подавани и никакви декл.1 и 6 от там.През декември 2013 ,собственика продава акциите си ,но продължава да се осигурява като СОЛ.Продължава и да се води управител.Октомври 2014 ,въпросното ЕООД,отново смяна собственика си и новия собственик вече става и управител.
Днес е подадена ОКД 5,че соигуровките ще започнат да се внасят от 01.11.2014 от ЕООД-то ,от което досега не са внасяни  и ОКД 5 да  спре осигуряването от първото (то вече си има и нов управител).От НАП ни казаха,обаче че ОКД 5 е трябвало да се подаде още миналата година,при продажбата на акциите на фирмата.Независимо,че лицето е продължило да бъде управител.Ако сме го подадели сега,щяло да има глоба.Въпроса ми е колко е давностния срок за глобата?Ако е една година,можем да си изчакаме до м.12.2014 и да се подаде тогава с дата м.12.2013(тогава са продадени дяловете).Какво става с осигуровките тогава,които са подадени като СОЛ през това ЕООД?
#1 | 03.11.2014, 12:57
Публикации: 9297 / 1557
След като е продал дяловете /не акциите/ в ЕООДто, то той вече не е съдружник в него и не може да се самоосигурява. Щом още е бил управител, то е трябвало да се осигурява или по ДУ или по ТД с длъжност управител. Зависи по какъв начин е сключен договора за управление.
Доколкото знам давността на административното наказание е 1 година, но не гарантирам 100%.
Осигуровките, които са направени като СОЛ са недължимо внесени и подлежат на връщане, а подадените Д1 - на заличаване.
А как ще се оправяте с управлението, евентуалните доходи от управление и дължимите осигуровки -не ми се мисли.
#2 | 03.11.2014, 13:29
Публикации: 175 / 0
Дааа и на мен не ми се мисли.Но ще трябва да помисля и утре съм на щат в НАП ;(
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група