Преведени пари по лична сметка на собственик на ЕТ

05.01.2015, 14:03 5784 3

05.01.2015, 14:03
Публикации: 1230 / 73
ЕТ има вземане от фирма по издадена фактура. Обаче фирмената сметка на ЕТ-то е запорирана-има ДОА и се води дело. ЕТ-то и клиента са се разбрали и клиентът превел парите по личната сметка на собственикът на ЕТ-то. Това е било някъде лятото.Сега чак като им правя извадка на вземанията ми заявяват,че всъщност сумите са платени.И сега се чудя как да осчетоводя тази операция.Не е грешка,че да ги накарам да върнат парите и клиентът да ги преведе отново.Също няма да стане и варианта ФЛ да ги изтегли от своята сметка и да ги внесе по фирмената.А вариант ФЛ да ги изтегли от личната сметка и да ги внесе в касата на фирмата дали става?Сумата е по д 15000лв.Аз като гледам друг вариант няма.Някой има ли мнение по въпроса?
#1 | 05.01.2015, 17:34
Публикации: 6403 / 1130
Най-чисто, според мен, е да се внесат по фирмената с-ка на ЕТ с ПН от името на клиента.
На втория ред в основанието за плащане попълнете "от фирма Х".
Не ми изглежда правилно да ги отчетете като получени в касата без да има издаден фискален бон  :smile1:
#2 | 05.01.2015, 17:52
Публикации: 1230 / 73
Да,така е,обаче тъй като фирмената сметка е запорирана и собственикът на ЕТ-то не е съгласен.Аз още като разбрах какво са направили и казах този вариант.Точна,че е запорирана сметката и затова така са процедирали.А да виси като вземане все още ми се вижда неправилно,въпреки че във фирмата пари не са постъпили.
Освен да ги накарам да направят някакъв тристранен протокол?Обаче ЕТ и ФЛ-юридически е едно и също.Каша!
#3 | 05.01.2015, 18:02
Публикации: 9338 / 1571
Най-чисто, според мен, е да се внесат по фирмената с-ка на ЕТ с ПН от името на клиента.
На втория ред в основанието за плащане попълнете "от фирма Х".
Не ми изглежда правилно да ги отчетете като получени в касата без да има издаден фискален бон  :smile1:

Всъщност най-чисто е да върнете парите по сметката на Вашия клиент като неправилно преведени и след това този клиент да си плати по касов път срещу фискално бонче. Няма значение, че има разлика в датите на фактурата и фискалния бон, както и че във фактурата пише "плащане с пл.нар." Нали сумата е под 15000 и не е част от по-голям договор.

ПП Остава да нямате касов апарат ...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група