Уведомление по чл.62

07.01.2015, 09:19 9584 14
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

07.01.2015, 09:19
Публикации: 58 / 1

 Здравейте, в уведомлението по чл.62 в т.17 /дата на прекратяване на договора/ коя дата се пише? Лицето е било на работа до 06.01. вкл.
#1 | 07.01.2015, 09:33
Публикации: 1 / 0
в заповедта за прекратяване пишете считано от 07.01.2015 и съответно в уведомлението посочвате 07.01.2015
#2 | 07.01.2015, 09:33
Публикации: 6118 / 545
07.01.2015 год.
#3 | 07.01.2015, 09:45
Публикации: 58 / 1
 Благодаря ви!
#4 | 24.01.2015, 12:30
Публикации: 201 / 3
1. Ще прекратя ТД на служител на 31.01.2015 - събота, кога да подадем уведомлението - на 02.02.2015 с дата прекратяване 31.01.2015 ?

2. Ще назначим същият служител от 01.02.2015 - неделя на ТД по чл.68 ал.1 т.2 от КТ- кога да подедем уведомлението на 02.02.2015, след като прекратим стария ТД ?

3. Каква дата се пише Д1 31.01.2015 за последен ден в осигуряване и в Д1 01.02.2015 за първи ден в осигуряване , за да няма прекъсване в осигуряването

4. Може ли основния ТД да стане от 8 часа  за 2 часа - като се пусне Допълнително споразумение  а новия ТД при друг работодател да бъде срочен по чл.68 ал.1 т.2 от КТ за 6 часа , т.е. стават 8 часа ?

Благодаря
#5 | 24.01.2015, 13:58
Публикации: 629 / 25
А защо са въобще тези цилкове с освобождаване и назначаване?
#6 | 24.01.2015, 14:42
Публикации: 201 / 3
защото се работи в две  фирми по различни проекти и  трябват ТД за отчитане разходите
#7 | 24.01.2015, 15:14
Публикации: 7243 / 1082
1. Прекратявате на 31.01 - как да го разбирам: 31.01. първи неработен ден или заповед от 31.01?  В първия случай уведомлението може и на 2.02, може и на 07.02. За втория  -виж следващите точки.
2.1. Как сключвате ТД н неделя? Тогава работите ли? Защо не сключите договора в работен ден и да го регистрирате до 3 дни след това?
2.2. Не е нужно да изчаквате подаването на уведомление за прекратяване на стария ТД.
2.3. Възможно е първия договор да се прекрати считано от 31.01. със заповед от 29.01. и уведомление на 06.02, а вторият ТД да се сключи на 30.01, да се регистрира до 02.02. и работата по него да започне на 03.02.
3. В Д1 по първия ТД последен ден в осигуряване 30 или 31 - без значение. Във Д1 за втория ТД - първи ден в осигуряване е първия работен ден по този договор. Обикновено това е денят след подаване на уведомлението и разпечатване на справката. Едва ли би могло да е 01.02.. Освен ако работи в неделя, а справката е получена преди началото на раб.ден.
4. Може. Само дето при втория работодател трябва да се сключи като допълнителен /втори/ ТД във връзка с чл. 68, т. 2. Възможно е и сумарното работно време по двата договора да достигне 12 часа дневно при петдневна работна седмица.
#8 | 26.01.2015, 11:35
Публикации: 201 / 3
Благодаря Ви ,
Лицето има основен работодател , при него вече ще работи от 8 на 2 часа и ще
 се сключва нов ТД при друг работодател за 6 часа с дати 02.02.2015
 как обаче да се оформи
с ДС към основния работодател от 02.02.2015 за промяна на 2 часа раб.време
и с нов ТД към друг работодател за 6 часа раб време по чл.68ал.1 т.2 от КТ за срок до 04.2016г.
къде се вписва,че това е това е втори / допълнителен/ТД - пише се че е Втори /Допълнителен/ ТД като начален ред преди Днес02.02.2015 между ..се сключи ..
в случая  работодателя по ТД за 2 часа  ще прави год.преизчисляване на ДОД в края на годината - защото е първоначално сключен ?
как ще се подаде уведомлението за новияТД по чл.68 т.2  - кото вид осигурен 03 - от тук не се разбира че е втори ТД
#9 | 26.01.2015, 11:53
Публикации: 7243 / 1082
Нямам пред себе си КТ, но допълнителните ТД са по член около 110-112. В уведомлението си има отделен код.
Сключвате ТД по чл 11* във връзка с чл. 68, ал.1, т.2

И да, работодателвт по първия ТД преизчислява данъка. Няма значение, че е на два часа, важна е последователността на сключване. За втория работодател остава да следи достигането на осигурителния максимум.

Между другото - убедете се, че основния работодател само ще намали работното време, а няма да прекрати ТД и да подпише нов след Вашия.
#10 | 26.01.2015, 12:48
Публикации: 201 / 3
Да,
основния работодател само намалява на 2 часа раб.време и РЗ , но пак питам пишем така :
Допълнителен трудов договор чл.111

Днес, 02.02.2015 между ... и лицето...се сключи допълнителен ТД по чл.111, във връзка с чл. 68 ал.1 т.2 от КТ до 26.04.2015 на непълен раб.ден 6 часа

в уведомлението по чл.62 ако се пише чл.68 ал.1 т.2  основанието на договора е 03  а за подаване на Д 1 вид осигурен е 04   ?
#11 | 26.01.2015, 12:59
Публикации: 5550 / 369
Да,
основния работодател само намалява на 2 часа раб.време и РЗ , но пак питам пишем така :
Допълнителен трудов договор чл.111

Днес, 02.02.2015 между ... и лицето...се сключи допълнителен ТД по чл.111, във връзка с чл. 68 ал.1 т.2 от КТ до 26.04.2015 на непълен раб.ден 6 часа

в уведомлението по чл.62 ако се пише чл.68 ал.1 т.2  основанието на договора е 03  а за подаване на Д 1 вид осигурен е 04   ?
1. Да
2. Да
3. в уведомлението по чл.62 пак основание на договора 11, защото договорът е "чл.111 във връзка с....."
#12 | 26.01.2015, 13:02
Публикации: 1181 / 85
Чл.68, ал.1, т.2 е за договор за определена работа. При този вид договори мисля, че НЯМА СРОК.
#13 | 26.01.2015, 16:05
Публикации: 201 / 3
Благодаря за обясненията:
1  .Сключваме Допълнителен ТД по чл.111 при друг работодател,
 Днес, 02.02.2015 между ... и лицето...се сключи допълнителен ТД по чл.111, във връзка с чл. 68 ал.1 т.2 от КТ до 26.04.2015 на непълен раб.ден 6 часа
2. пускам уведомление чл.62 в т. 8 - основание на дог.-11 -доп.ТД по чл.111 от КТ
3 в Д1 т.12 вид осигурен - 04 за работещи по втори или доп.ТД

Лицето има и основен ТД първи по време на сключване с друг работодател , където в Д1 - т.12 вид осигурен е 01  осигурени при един работодател по чл.4 ал.1 т.1 от КТ

До тук е правилно?
4 . къде се вписва  втория ТД по чл.111 в нова тр.книжка или в същата където е и основното му тр.правоотношение?

Благодаря Ви
#14 | 26.01.2015, 16:17
Публикации: 7243 / 1082
1. Така сключеният ТД е допълнителен за определена работа. Не се посочва срок, а се описва работата /проект, обект, вид дейност с краен резултат/. В уведомлението също не се посочва срок.
2. Да
4. Допълнителния ТД не се вписва в трудовата книжка. Издава се УП.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове