Декларация за здравни осигуровки безработен

13.07.2015, 14:14 27193 32
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#20 | 13.07.2015, 14:14
Публикации: 30 / 0
Тогава подава Д1 с дата първия ден след прекратяване на дейността. Два броя за двете прекъсвания.
Надявам се, че за съответните периоди има надлежно подадени ОКД5.

ОКД5 са подавани редовно и в срок.
Д1 2 пъти, за двете прекъсвания?!?
Предполагам в НАП ще информират за всичко при запитване?
#21 | 13.07.2015, 16:26
Публикации: 10207 / 1764
С това не съм съгласна. Подадена или не подадена декларация задълженията са формирани в НАП.

В единната сметка на лицето за здравни осигуровки като не е подадена декларация не може да има налично задължение - то е винаги следствие на подадена декларация. Друг е въпросът, че подадена или не такава лицето си дължи тези неплатени , но дължими суми .
#22 | 16.07.2015, 14:06
Публикации: 57 / 3
Възстановяване на здравноосигурителните права на безработен през последните 36мес.
След като е установен размера на дължимите вноски и лихви  , преди да се преведат по сметка на НАП какви декларации се подават преди това – например декл.обр. 7 и/или Заявление по чл.2а от Наредба Н-8 от 2005 г. ?
Необходимо ли е и къде трябва да се посочат периодите за които се погасяват дължимите вноски и лихви например за 36 мес назад. В  декл.обр. 7 – т.1 ” Началната дата от периода, за който възниква задължението ми за внасяне на вноски”- следва ли и коя ще е началната дата която следва да се посочи ? Заявление по чл.2а от Наредба Н-8 от 2005 г. подава ли се в тези случаи? В преводното нареждане необходимо ли е да се посочва периода „от /до” за който се правят вноските? Следва ли да се поясни в платежното, че преведената сума вкл. главница и лихва? 
#23 | 16.07.2015, 14:18
Публикации: 7600 / 1145
Д7 с начална дата първия ден от 36-месечния период или първия ден от който не е здравно осигурен. Теоритично по-правилно е второто. На практика - по късната от двете дати.
Внасяте цялата сума /осигуровки и лихви/ с едно платежно. Петиодът "от-до" не е задължителен за попълване
#24 | 16.07.2015, 14:39
Публикации: 1180 / 85
Отивате в НАП и си подавате Д7. За начало на осигуряването трябва да посочите денят, от който вече не сте здравно осигурен/а. Там могат да Ви извадят веднага справка какво и колко дължите като сума, както и коя дата да впишете като начало на осигуряването. Щом ще платите всичко, то друго нищо не подавате. Сумата с едно платежно главница +лихва и това е.
#25 | 16.07.2015, 18:53
Публикации: 57 / 3
благодаря за отговорите
Между другото при определяне на дължимите лихви към коя дата следва да изчислят- към дата на плащане/превода или ............
#26 | 17.07.2015, 08:47
Публикации: 1180 / 85
Лихвите са към дата на плащане/превода. В НАП ще Ви дадат справка на задълженията /главница+лихва/, когато подадете Д7. Ако същият ден платите в банката, в която трябва, то всичко ще е точно.
#27 | 17.07.2015, 10:20
Публикации: 57 / 3
Благодаря
#28 | 31.03.2016, 08:32
Публикации: 112 / 2
а моят случай е следният:приятелка иска да си внесе ЗО за един месец,защото е освободена от работа и се е записала на борсата.Трябва ли да подаде декл 7 или в случая -без нея?
#29 | 31.03.2016, 08:36
Публикации: 10207 / 1764
а моят случай е следният:приятелка иска да си внесе ЗО за един месец,защото е освободена от работа и се е записала на борсата.Трябва ли да подаде декл 7 или в случая -без нея?

Да отговоря с въпрос - фирма плаща осигуровки на наето лице само за един месец - да подава ли декларация обр.1 или без нея ?
#30 | 31.03.2016, 08:53
Публикации: 1180 / 85
а моят случай е следният:приятелка иска да си внесе ЗО за един месец,защото е освободена от работа и се е записала на борсата.Трябва ли да подаде декл 7 или в случая -без нея?
Въпросът Ви е доста неясен. Ако приятелката Ви се е регистрирала в бюрото по труда и ще ходи само да се подписва без да получава обезщетение за безработица, то е задължена да си подаде Д7 и да си внася сама здравните осигуровки за напред и то не само за един месец, а докато започне някъде работа.
#31 | 31.03.2016, 09:51
Публикации: 112 / 2
извинявам се,тя ще получава парично обезщетение ...ще трябва да си внесе ЗО само за един месец.
#32 | 31.03.2016, 10:00
Публикации: 1180 / 85
извинявам се,тя ще получава парично обезщетение ...ще трябва да си внесе ЗО само за един месец.
[/quot
Трябва да подаде задължително Д7, защото само така ще обвържат плащането на здравните осигуровки.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група