Самоосигуряващо се лице - данъци

09.01.2015, 17:14 16583 21
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

09.01.2015, 17:14
Публикации: 9 / 0
Здравейте,
Искам да стана самоосигуряващо се лице. Доходи ще получавам от фирма регистрирана в Норвегия.
До колкото разбирам като самоосгуряващо се лице трябва да плащам всеки месец социални и здравни вноски всеки месец като освен, че превеждам парите по банков път подавам и декларация (http://www.nap.bg/document?id=3905). Това така ли е?
Предполагам доходите, които ще получавам също трябва да плащам данък върху доходите. Това така ли е? Как се начисляват тези данъци? Какви декларации трябва да подавам за тези данъци и на какъв период?

Освен това какви декларации трябва да подавам на годишен период?
Какви документи ще ми се нужни за подаване на всички тези декларации? Трябват ли ми някакви бележки, които да покажат каква сума ми е изплатила тази компания всеки месец? Ако да как ги предоставям тези бележки пред НАП?
Мога ли всички тези операции да ги извършвам електронно по Интернет. Ако да какви са изискванията за това?

Като цяло се интересувам за цялостния процес (за пълна година) като самоосигуряващо се лице за моята случай и как мога да извършвам тези неща електронно по Интернет?

Благодаря!
#1 | 09.01.2015, 20:04
Публикации: 1966 / 1546
Администратор на сайта
Мда, класика. Няма ли да Ви е по-лесно да платите на някой счетоводител дребна сума и да не се занимавате с тези неща?
#2 | 09.01.2015, 20:04
Публикации: 1073 / 58
Много въпроси.Самоосигуряващо лице може да станете като регистрирате фирма ЕТ или ЕООД и да се осигурявате през тях.Може и да се регистрирате като лице,упражняващо свободна професия.Сам ще си изберете ,в зависимост от доходите,които ще имате.За започване на  самоосигуряването ще подадете ОКд5 в офис на НАП по лична карта.Ще си внасяте осигуровките и всеки месец ще подавате Д1.Ако регистрирате фирма ще се подават и ГДД в зависимост от статута й.Ако сте свободна професия ГДД по чл.50.За получаваните доходи ще издавате документ-примерно фактура.И има още доста документи,които се подават в зависимост от  фирмата ,ако има такава.Но по добре се консултирайте със счетоводител,защото във форум няма как да ви се даде адекватен отговор,поради това ,че информацията е оскъдна.
#3 | 09.01.2015, 20:22
Публикации: 9 / 0
Не ми е проблем да платя на счетоводител, но искам да знам предварително самите процедури. Бих искал да съм самоосугряващо се лице на свободдна професия. Защо доходите са определещи дали ще съм свободна професия, ЕТ или ЕООД? Самоосигуряващ се свободна професия има ли право да издава фактура? Към себе си ли трябва да я издавам тази фактура?
#4 | 09.01.2015, 20:27
Публикации: 7602 / 1145
Защо доходите са определещи дали ще съм свободна професия, ЕТ или ЕООД? - защото има разлики в начина на облагане на доходите. В зависимост от съотношението на приходи и разходи в едни случаи е по-добре свободна професия, в други - ЕООД, а може някога и ЕТто да е добър вариант. Освен това - не е зле да проверите с какъв контрагент желае /и може/ да работи основния Ви клиент.
Самоосигуряващ се свободна професия има ли право да издава фактура? - има
Към себе си ли трябва да я издавам тази фактура? - защо към себе си - към клиента, който плаща
#5 | 09.01.2015, 20:29
Публикации: 9 / 0
Благодаря за отговорите.
#6 | 09.01.2015, 20:40
Публикации: 1966 / 1546
Администратор на сайта
Подсещам тогава за тримесечното плащане на авансов данък и за подаването на Декларация по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ. ;)
#7 | 09.01.2015, 20:46
Публикации: 1966 / 1546
Администратор на сайта
Според мен ще се окаже, че по-добрият вариант в този случай е физическо лице (самоосигуряващ се) както е избрал вече. Зависи, разбира се, от конкретните цифри.

Затова сме направили подходящ калкулатор. Калкулатор: Кое е по-изгодно: ЕООД или самонает? За ЕТ като сложиш всички плюсовете и минуси, според мен няма шанс, затова не сме го предвиждали в калкулатора.

#8 | 09.01.2015, 20:48
Публикации: 9 / 0
Пробвах го калкулатора. Облагане като физическо лице излиза по-малко сумата за данъци.
#9 | 09.01.2015, 21:17
Публикации: 1966 / 1546
Администратор на сайта
Мда, както предположих. Успех.
#10 | 09.01.2015, 21:17
Публикации: 9 / 0
Благодаря
#11 | 05.11.2015, 00:39
Публикации: 1 / 0
Регистриран съм като Самоосигуряващо се лице - свободна професия - артист изпълнител.  Според чл.4, т.8 от Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г.  не съм задължен да регистрирам и поддържам касов апарат. Мога да издавам фактури и касови бележки от кочан. Въпросите са ми:
1. Кой прошнурова кочаните и има ли някаква процедура по това?
2. Трябва ли да имам касова книга  в която да завеждам приходите и разходите?
 ... или мога да обобщя вълнуващото ме така: Какво счетоводство води самоосигуряващото се лице? Какви са задълженията му и как се отчита??
Благодаря предварително :)
#12 | 05.11.2015, 09:50
Публикации: 7602 / 1145
1. Сам си ги прошнуровате. Няма процедура. Има изискване към съдържанието на бележките от кочан
2. Не мисля, че е задължително, но не съм се занимавала със свободни професии.
Какво счетоводство - задължително трябва да си следите приходите. Разходите не са от значение - така и така се за разход  признава само определен /фиксиран/  процент от приходите. Пазите всички документи, свързани с приходите - фактури, касови бележки, банкови извлечения, както и платежните за внесени осигуровки. Задължително всеки подавате декларация Д1, годишно Д6 и ГДД.  Ако не се лъжа - подавате и декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ. Попълвате осигурителна книжка. Поне до края на 2015.
Успех.
#13 | 27.11.2016, 13:38
Публикации: 6 / 0
Във фирмата ни има физическо лице, което се осигурява като самоосигуряващо се и после ни възстановява преведените суми за осигуровки. Въпросното лице не е собственик/съдружник или свободна професия. Не получава доход от фирмата ни, а просто иска да се осигурява от някъде. В нарушение ли сме че го правим? Ако да, то как е най-удачно за лицето да се осигурява без да получава доходи?
#14 | 27.11.2016, 14:49
Публикации: 7602 / 1145
Във фирмата ни има физическо лице, което се осигурява като самоосигуряващо се и после ни възстановява преведените суми за осигуровки. Въпросното лице не е собственик/съдружник или свободна професия. Не получава доход от фирмата ни, а просто иска да се осигурява от някъде. В нарушение ли сме че го правим? Ако да, то как е най-удачно за лицето да се осигурява без да получава доходи?
В нарушение сте. След като лицето не е собственик/съдружник във фирмата, няма нито основание нито право да се самоосигурявя чрез нея. Нарушение е и осигуряването без упражняване на дейност. Самоосигуряването, както и осигуряването въобще, се основава или на собственост на действаща фирма, или на положен труд (трудов договор, граждански договор, договор за управление, свободна професия, земеделски стопанин и т.н.). Говоря за осигуряването за пенсия, общо заболяване и майчинство и някои от случаите - за безработица. Самоосигуряването на безработните по смисъла на Закона за здравното осигуряване и друга тема.
Щом лицето иска само да се осигурява, да си регистрира фирма, ЕТ, свободна професия или да получава доходи по ГД над 560 лева месечно.

ПП  Не разбрах дали вече осигурявате лицето или само имате подобно намерение? Ако вече го осигурявате, на какво основание подадохте ОКД5 (декларацията за регистрация на СОЛ)?
#15 | 04.08.2017, 11:26
Публикации: 251 / 7
Здравейте!
Може би това не е точната тема, но не намерих такава.
Във българска фирма работи служител-българин на трудов договор. От известно време е в страна от ЕС поради нужда от лечение.
Няма издаден болничен лист от там. Лицето е предприело стъпки за регистрация като упражняващ свободна практика там, защото това ще има отношение към здравните грижи, които ще му бъдат нужни.
Възможно ли тук в България да бъде в неплатен отпуск за периода, в който все още не е уточнено дали ще е самоосигуряващо се лице в Германия или ще остане на работа в България? А също, ако евентуално се регистрира като СОЛ там, нужно ли е въобще да е на ТД в България и има ли пречки да е на ТД?
Благодаря предварително на отзовалите се!
#16 | 04.08.2017, 12:36
Публикации: 1554 / 171
Обърнете внимание на чл.3 и чл.6 от Наредба No 5 от 21 март 2014 г. за условията и реда за упражняване правата на пациентите при трансгранично здравно обслужване.
http://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/lechenie-v-chuzhbina/es-reglament-za-transgranichno-lechenie/
#17 | 04.08.2017, 17:18
Публикации: 251 / 7
Обърнете внимание на чл.3 и чл.6 от Наредба No 5 от 21 март 2014 г. за условията и реда за упражняване правата на пациентите при трансгранично здравно обслужване.
http://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/lechenie-v-chuzhbina/es-reglament-za-transgranichno-lechenie/

Имате предвид това, че ако се завърне има право на възстановяване на разходи и че трябва да уведоми личния лекар за лечението в чужбина. Не съм сигурна, че няма да остане там за постоянно.
Ако остане в неплатен отпуск в България - то здравни осигуровки ще има. Но има ли пречка да е в неплатен в България и да е СОЛ в Германия?
Благодаря!
#18 | 24.12.2018, 14:41
Публикации: 7 / 0
Привет, като самоосигуряващо се лице със свободна професия, за всеки приход ли трябва да издавам фактура?
#19 | 24.12.2018, 15:06
Публикации: 150 / 23
Приходите Ви се отчитат на базата на издадените фактури. Като физическо лице, упражняващо свободна професия не сте задължена да регистрирате продажбите си и получаването на парични средства в брой чрез касов апарат. ( до момента в който не се регистрирате по ДДС - след такава регистрация задължително трябва да имате касов апарат за отчитане на плащанията в брой )

Наистина документи за разходи не са Ви необходими, тъй като по норматив за упражняващите свободни професии се признават като разходи 25% от стойността на реализираните приходи. Освен това, от формираната като разлика между приходи и признати разходи печалба, ( 75% от приходите ) за определяне на данъчната основа за определяне на годишния данък се приспадат и направените задължителни осигурителни вноски като С.О.Л. Годишния данък е 10 % върху така получената данъчна основа

По принцип за оказаните услуги трябва да издавате фактури на получателите на услугите - физически или юридически лица.

Не е необходимо да подписвате граждански договори след като ще упражнявате дейността като свободна професия и ще се осигурявате като С.О.Л.

.

 

 



В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група