Договор по чл.114 КТ

19.01.2015, 11:28 30488 26
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

19.01.2015, 11:28
Публикации: 142 / 4
Здравейте, във връзка с промяната вида на осигуряване на договорите по чл.114 КТ (до 40 ч месечно) трябва ли да се подаде ДС в НАП?
#1 | 19.01.2015, 11:42
Публикации: 6955 / 1020
1. Договорите по чл. 114 отдавна не са за до 40 часа месечно.
2. ДС се подписва при промяна в условията в договора, а не при промяна в процента на осигуровките, въведени със закон.
#2 | 10.02.2015, 16:49
Публикации: 13 / 0
Здравейте,
и аз имам въпрос относно условията на назначаване по чл. 114.
имаме служител назначен по чл. 114 за работа по 2 дни в седмица. Договорът е основен. (единствен към момента)
Въпросът ми е при това положение трябва ли да отразявам в трудовата книжка започването на работа при нас и ако "да" има ли някакви особености?
#3 | 10.02.2015, 17:01
Публикации: 6955 / 1020
Щом е основен, значи го вписвате в ТК.
Няма нищо особено.
Само да напомня, че работещите по такъв договор вече се осигуряват за всички рискове.
#4 | 10.02.2015, 17:18
Публикации: 13 / 0
Благодаря
#5 | 19.02.2015, 08:22
Публикации: 13 / 0
Здравейте. Във връзка с промените на осигуряването на лица назначени по чл. 114 искам да попитам следното. В декларация обр. 1 лицето с кой код следва да бъде подадено 01 или както до сега 11?
#6 | 19.02.2015, 08:42
Публикации: 6955 / 1020
С 01, ако договора е основен
#7 | 19.02.2015, 08:55
Публикации: 13 / 0
Благодаря за отговора. За едното лице бях сигурна - пенсионерка,идва три четири пъти в месеца да пише разни бумаги. За второто се двоумя - назначен е като ръков. трансп. дейност - изискване на ДАИ за издаване на лиценз. Реално лицето си се осигурява като СОЛ в друга фирма. Тук ми е мътно как да го направя.
#8 | 19.02.2015, 08:59
Публикации: 6955 / 1020
Това, че е СОЛ, си е негов проблем. При Вас на ТД ли е? Този ТД основен ли е или допълнителен? Тогава?
#9 | 19.02.2015, 09:05
Публикации: 13 / 0
Ами доколкото знам основен - за нашата фирма. От там нататък си нямам на идея.... Еххх тези работи само по документи.... :blush:
#10 | 19.02.2015, 10:56
Публикации: 1182 / 85
Ръководителят транспорт трябва да е назначен на трудов договор. При лицензиране на нашата фирма ни искаха: удостоверението му за проф. компетентност, договорът за назначаването му, справката от НАП за уведомлението по чл. 62, ал. 4 от КТ и свидетелство му за съдимост. Ръководителят транспорт има право да бъде такъв само в ДВЕ лицензирани за превоз фирми.
#11 | 20.02.2015, 11:38
Публикации: 2041 / 249
За договора по чл.114 КТ , ясно вече че ще се осигурява за всички осигурителни рискове и ще е с код 01 / при мен е основен трудов договор / , но следва ли пак в Декларация 1 да пиша дата на постъпване и дата на назначаване 5 / примерно/ последователни работни дни през месеца ?
#12 | 20.02.2015, 11:43
Публикации: 5550 / 369
За договора по чл.114 КТ , ясно вече че ще се осигурява за всички осигурителни рискове и ще е с код 01 / при мен е основен трудов договор / , но следва ли пак в Декларация 1 да пиша дата на постъпване и дата на назначаване 5 / примерно/ последователни работни дни през месеца ?

Да, нали после ОС в УП3 трябва да се "върже" с подаденото в Д1
#13 | 20.02.2015, 11:48
Публикации: 2041 / 249
 :give_rose: Мерси Далила . Питах ги тези от Микроинвест дали остава това с дата на постъпване и дата на прекратяване всеки месец , ни вест , ни кост от тях ... викам я си питай бойната дружина :)
#14 | 01.04.2015, 19:09
Публикации: 16 / 0
Регистрирах договор със служител като основен, срочен(02) от 06 април. Днес обаче той се обади и каза, че е сключил договор с друга фирма по чл. 114 във връзка с чл.68 ал.1 т.2, за  извършване на инвентаризация от 03 април.
Може ли така? Има ли някакво нарушение от моя страна? 
#15 | 01.04.2015, 19:31
Публикации: 6955 / 1020
Този ТД при другия работодател, ще продължи ли след 06.04. ?
Аз не виждам нарушение, ако ТД за инвентаризацията е сключен като основен и приключи преди работникът да започне работа при Вас.
#16 | 04.04.2015, 19:21
Публикации: 16 / 0
Точно това не знам - ще приключи ли преди да започне при нас. Ако не приключи ние сме в нарушение?! Как да постъпя тогава?
#17 | 18.07.2015, 10:02
Публикации: 1 / 0
Здравейте, искам да назнача едно момиче по чл. 114 от кт като се има в предвид,че тя работи и във друга фирма с договор но не по чл.114 кк , запитването ми е тя във нашета фирма ще работи по 8 дни в месеца по два дни в седмицата на 4 часа в уведомлението и ведомоста коя сума трябва да пиша 440 която е по мод или 110 която се полага за 8 дни на 8 часа ?

Благодаря предварително!
#18 | 19.07.2015, 12:20
Публикации: 6955 / 1020
Пишете сумата, каквато е по ТД и колкото ще плащате за отработеното /8 дни по 4 часа или 8 дни по 8 часа - не разбрах какво точно сте договорирали/. Осигуряването е върху по-голямото от БРЗ или МОД за 8 работни дни и съответните часове. Тъй като работните дни в месеца са различен брой, то МОД за 8 р.д. е различен всеки месец.

Обърнете внимание, че ТД трябва да е сключен като втори /допълнителен/ ТД във връзка с чл.114. Освен това трябва да се спазват междудневните и междуседмични почивки.
#19 | 16.01.2016, 10:19
Публикации: 37 / 0
Здравейте! Работя по основен ТД на 4 часа + допълнителен ТД за още 4 часа. Искам да направя годишно приключване на друга фирма и да работя 4 съботи през м Февруари , по 4 часа. Не съм наясно с чл,114. Моля за помощ!
1).Назначавам се по чл,114 във връзка с чл,68?


2).РЗ 420лв делено на  21 работни дни за м.02.2016 -получавам 20лв за пълен работен ден.
Ако правилно изчислявам в ТД записвам РЗ 40лв /четири съботи на 4 часа/?


3).В Декарация 1 подавам с код 04? И МОД там пак ли преизчислен до 4 часа * 4 дни?


4).При прекратяването по кой чл. и какъв отпуск да си изчисля?


5). Трудова книжка попълвам ли и УП 3?


Благодаря предварително!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове