Срочен трудов договор

06.02.2015, 10:45 2299 2
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

06.02.2015, 10:45
Публикации: 3 / 0
Сключен е трудов договор със срок на изпитване до 6 месеца /чл.70 от КТ/. Възможно ли  е след това да се сключи отново срочен договор по чл. 68 от КТ.
#1 | 06.02.2015, 11:01
Публикации: 6333 / 582
По кой член от Кт е сключен първоначално договора? Няма как да е по чл.70.
#2 | 06.02.2015, 11:04
Публикации: 7602 / 1145
1. Срокът на изпитване не прави договора срочен. ТД не се сключва на основание чл.70, а на чл. ХХ, във връзка с чл. 70. Вижте какъв е чл.ХХ във Вашия случай.
2. Вижте КТ чл. 67, 68, 69... за  реда на преминаване от безсрочен ТД в срочен и за възможността за сключване на последователни срочни договори.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група