Разход/приход

18.03.2015, 00:18 13484 32
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

18.03.2015, 00:18
Публикации: 571 / 2
Здравейте през 04,2014 г има начислени САМО(обезщетение) ОВноски т.е не се дължи заплата и Здравни (става въпрос за прекратяване на работник по ТД)
следователно за работодателя ДОО ДЗПО - 46,53 (605/461,464-46,53)
за работника ДОО ДЗПО ДОД- 80,50(421/461,464,454-80,50)

Сега ме интересува тези 80,50 след като се внесат в касата(501/421-80,50)  това някакъв  ПРИХОД ли е трябва ли с него да се увеличи печалбата примерно от 100 +80,50 = 180,50 и 10% данък 18,05
или само печалбата е 100,00 и 10% данък 10,00

МОЛЯ за съвет как да процедирам :noexpression: :noexpression:


#1 | 18.03.2015, 00:37
Публикации: 7243 / 1082
Защо осигуровките от работника се внасят в касата? Нали плащате обезщетение? Защо не ги удържате от обезщетението?

Както и да погледнете вноската от работник за погасяване осигурителни задължения не може да бъде приход, а само паричен поток по разчетите за осигуряване.
#2 | 18.03.2015, 01:18
Публикации: 571 / 2
Няма обезщетение само ОВ-се  начисляват и внасят няма от къде да се прихваща тези осигуровки на лицето и затова се внася в касата
а за прихода или разхода до ВАС се допитвм понеже незнам :noexpression: :noexpression:
ако по някакъв друг начин се осчетоводяват МОЛЯ да ги споделите как е правилно
#3 | 18.03.2015, 07:04
Публикации: 1873 / 376
Защо няма начислено обезщетение /прилича ми на оставане без работа след съкращение/ ? Има начислен данък, върху какво?
#4 | 18.03.2015, 07:49
Публикации: 333 / 37
Не разбрах на каква база са изчислени осигуровките? Казвате обезщетение но не сте го посочили.
Щом обезщетението е начислено без значение дали е изплатено или не трябва да удържите осигуровките от него. Например:
Начислено обезщетение 609/421
Удръжки от работник - 421/461,454,463 и т.н
Осигуровки от работодател 605/461,463 и т.н.
И ако обезщетението не е платено трябва да ви остане салдо по 421 /задължение/
#5 | 18.03.2015, 07:59
Публикации: 7243 / 1082
 :good:
Не разбрах на каква база са изчислени осигуровките? Казвате обезщетение но не сте го посочили.
Щом обезщетението е начислено без значение дали е изплатено или не трябва да удържите осигуровките от него.

И ако обезщетението не е платено трябва да ви остане салдо по 421 /задължение/
#6 | 18.03.2015, 11:58
Публикации: 571 / 2
става въпрос за продавач консултант начисленията са на база 470(мин осиг доход) в/у които са направи изчисленията (чл.328,т.1.1  чл.222. ал.1)  и не се дължи обезщетение заплата. а само осигуровки
#7 | 18.03.2015, 12:10
Публикации: 333 / 37
става въпрос за продавач консултант начисленията са на база 470(мин осиг доход) в/у които са направи изчисленията (чл.328,т.1.1  чл.222. ал.1)  и не се дължи обезщетение заплата. а само осигуровки
Как да не се дължи обезщетение? Обезщетението е равно на трудовото възнаграждение или на разликата във възнаграждението, ако лицето е започнало работа на по-ниска заплата. Тук няма МОД. Осигуровки се изчисляват върху сумата на обезщетението, но не повече от макс. осиг доход. Минимален няма.  :smile1:
#8 | 18.03.2015, 12:39
Публикации: 571 / 2
НЕ знам но при подаване да д1 с програмата от нап накрая след изчисляванетона ОВ където се пише НЕТО въобще не ми даде за попълване т.е не се дължи нищо след заверяване на ТД лицето е ходила на борсата и  там изискват и заповедта за освобождатаве но  нищо не са казали т.е всичко си е в ред
(преди прекратяване на ТД е имало предизвестие миля че заради това не се дължи обезщетениние а само ОВ
#9 | 18.03.2015, 16:43
Публикации: 7243 / 1082
заради това не се дължи обезщетениние а само ОВ

Няма такъв вариант - осигуровки върху нищо.
Това, че в Д1 не сте попълнили клетката за нетен доход, не означава, че обезщетението не е платено. НОИ са приели документите, защото според тях обезщетението е платено. Самото подаване на Д1 за обезщетение по чл. 222, ал.1 се прави СЛЕД ПЛАЩАНЕНО на обезщетението. А в трудовата книжка не направихте ли запис?

Най-добре е да си оправите нещата с това обезщетение.
#10 | 18.03.2015, 17:21
Публикации: 333 / 37
И още нещо ако лицето е било цял месец на борсата и не е започнало работа по друг ТД обезщетението ще е една заплата. Равна ли ви е заплата на МОД? Осигурителния доход не е МОД, а обезщетението т.е. в случая една заплата. При всички случаи ще трябва да си коригирате декларациите. Включете си обезщетението във ведомостта за заплати. Работника никъде ли не се подписа, че го е получил?
#11 | 18.03.2015, 21:56
Публикации: 571 / 2
Нищо не е получавало и в трудовота книжка не вписано нищо
само при изчисляване на дохода е вписан сумата в/у която се прави начислението
Ако го оставя така ще имам ли някакви проблеми от компетентните органи 
#12 | 18.03.2015, 22:02
Публикации: 333 / 37
Нищо не е получавало и в трудовота книжка не вписано нищо
само при изчисляване на дохода е вписан сумата в/у която се прави начислението
Ако го оставя така ще имам ли някакви проблеми от компетентните органи
ОК осигуровки сте удържали, а данък по ЗДДФЛ удържан ли е? Отчели ли сте обезщетението като разход? И най-важното според мен има ли документ на който работникът се е подписал че е получил сумата?
#13 | 18.03.2015, 22:06
Публикации: 571 / 2
И още нещо ако лицето е било цял месец на борсата и не е започнало работа по друг ТД обезщетението ще е една заплата. Равна ли ви е заплата на МОД? Осигурителния доход не е МОД, а обезщетението т.е. в случая една заплата. При всички случаи ще трябва да си коригирате декларациите. Включете си обезщетението във ведомостта за заплати. Работника никъде ли не се подписа, че го е получил?
Във Ведомоста съм посочил 0,000лв и човека се е разпистал
Спроред Вас т.е трябва да начисле сумата(470  в/у която е начислено ОВ  и след удържанена данъка(389,50)  да се плати на лицето  като ОБЕЗЩЕТЕНИ е ли ???
АЗ при осчетоводяване съм начислил самоОВ които са сметка на работодателя и работника не съм начислил дохода от която е начислено и разликата за плащането

#14 | 18.03.2015, 22:09
Публикации: 571 / 2
ОК осигуровки сте удържали, а данък по ЗДДФЛ удържан ли е? Отчели ли сте обезщетението като разход? И най-важното според мен има ли документ на който работникът се е подписал че е получил сумата?
ДА удържан е данъка и е внесен
НЕ не съм начислил нито осчетоводил обезщетение като разход само ОВноски
Работника се е подписал че е получил Х лв.
#15 | 18.03.2015, 22:16
Публикации: 333 / 37
ДА удържан е данъка и е внесен
НЕ не съм начислил нито осчетоводил обезщетение като разход само ОВноски
Работника се е подписал че е получил Х лв.
ОК ясно
Значи всичко се извършва върху МОД.
Сумата на МОД в/у който сте изчислили осигуровките осчетоводете като разход
609/421- МОД
За удържаните осигуровки и данъци мисля че е ясно осчетоводяването
Направете записване
421/501 - с чистата сума МОД-осигуровки-данък
Изкарайте допълнителна РПВ за служителя за този период  :smile1:
#16 | 18.03.2015, 22:17
Публикации: 571 / 2
заради това не се дължи обезщетениние а само ОВ

Няма такъв вариант - осигуровки върху нищо.
Това, че в Д1 не сте попълнили клетката за нетен доход, не означава, че обезщетението не е платено. НОИ са приели документите, защото според тях обезщетението е платено. Самото подаване на Д1 за обезщетение по чл. 222, ал.1 се прави СЛЕД ПЛАЩАНЕНО на обезщетението. А в трудовата книжка не направихте ли запис?

Най-добре е да си оправите нещата с това обезщетение.
Д1 съм подал с код 27 и съм попълвал допустимите клетки
МОЖЕ лида ми кажете как трябва да подам Д1 за обезщетението до сега не съм подавал и незнам как се прави
#17 | 19.03.2015, 12:21
Публикации: 571 / 2
Д1 съм подал с код 27 и съм попълвал допустимите клетки
МОЖЕ лида ми кажете как трябва да подам Д1 за обезщетението до сега не съм подавал и незнам как се прави
#18 | 19.03.2015, 12:34
Публикации: 333 / 37
С код 27 се попълва.
Попълва се ден от който осиг е възникнало и последен ден в осигураването /периода на обезщетението/, попълва се т.16 и т.16.1
т.21 осиг доход = на обезщетението
т.30 облагаем доход по ЗДДФЛ
т.31 начислев данък
#19 | 19.03.2015, 12:46
Публикации: 571 / 2
Вкрайна сметка значи трябва да изплатя разликата след ОВ -обезщетение 389,50
начислявам 609/421 -389,50
за плащането 421/501-389,50
а трябва ли да се подава някаква декларация Д1 или Д6 за изплатеното безщетение
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове