Въпрос за започване на дейност

23.04.2015, 10:28 3782 8

23.04.2015, 10:28
Публикации: 2 / 0
Здравйте,
незнам дали въпросът ми е за тук, но чесно казано нямам идея за къде е.
В общи линии казусът ми е следния:
Мой близък от Северозападна България произвежда мед. Освен това си прави и сувенири от дърво. Напрваил е много готини дървени пчелички които държът малко 30 гр. бурканче с мед. Понеже аз живея на морето се чудехме дали немога да му помогна с пласирането. Не съм се занимавал с търговия, нямам фирма. Мисля са направя сергия на централна улица където да предлагам. Не ми е ясно какви документи обаче трябва да я придружават трябва ли от него да изисквам документи за произход на меда при положение че изделието е повече сувенир с малко хранително съдържание 30гр. Мед. На какви проверки би била обект сергията ми? Съответно как е по-добре, да се представям като служител на производителя който предлага неговата стока или като прекупвач.
Благодаря на всички които ще споделят опита си по темата
#1 | 24.04.2015, 07:33
Публикации: 6403 / 1130
Този вид търговия се регламентира от Наредба на съответния общински съвет, на чиято територия ще извършвате дейността.
Повечето наредби са качени в интернет и може да потърсите за интересуващата Ви територия през Гугъл :smile1:
#2 | 19.03.2022, 05:20
Публикации: 2 / 0
Здравейте,занимавам се с ръчно произведени неща:мартеници,сувенири.Давам ги в един магазин на консигнация,но печалбата не е голяма и реших да разширя дейността като дам още в няколко магазина.Проблемът е,че навсякъде където попитах, искат да им издавам фактури.Аз няма как да им издам фактура,защото като хоби производител мислех,че не ми е необходима и затова нямам фирма.Тъй като от изчетеното в интернет нищо не ми стана ясно...интересува ме ,ако регистрирам фирма,колко данък ще плащам като такъв производител?Притеснявам се,че като си махна разходите за материали ,консигнация и  данък и няма да остане нищо за мен.Та въпросът ми е над каква сума се облагат с данък хоби производителите...или няма такъв филм?
#3 | 19.03.2022, 07:55
Публикации: 263 / 67
Вие до сега не сте ли плащали данък върху доходите си от продажбите?
При фирмите се облага с данък само печалбата (приходи минус разходи). По-съществен проблем са осигуровките, но осигуровки дължите и като физическо лице което упражнява търговска дейност без да е регистрирано като ЕТ.
#4 | 20.03.2022, 04:51
Публикации: 2 / 0
Вие до сега не сте ли плащали данък върху доходите си от продажбите?
При фирмите се облага с данък само печалбата (приходи минус разходи). По-съществен проблем са осигуровките, но осигуровки дължите и като физическо лице което упражнява търговска дейност без да е регистрирано като ЕТ.

Благодаря за отговора,не съм плащала нищо.
#5 | 20.03.2022, 14:13
Публикации: 4393 / 734
Най-добре е да поговорите със счетоводител на живо, да ви опише какво се изисква за даден вид фирма, документацията, изискванията, разходите и т.н., но ми се струва, че крайният финансов резултат ще е в минус за вас.
#6 | 20.03.2022, 14:39
Публикации: 9334 / 1570
Най-добре е да поговорите със счетоводител на живо, да ви опише какво се изисква за даден вид фирма, документацията, изискванията, разходите и т.н., но ми се струва, че крайният финансов резултат ще е в минус за вас.
То по какъвто и законен начин да продава сувенирите си /занаятчия, свободна професия, като ФЛ, нерегистрирано като ЕТ.../ все ще е на минус или малко над нулата. На плюс ще е само ако го кара на черно като до сега "не съм плащала нищо".
#7 | 20.03.2022, 19:44
Публикации: 4393 / 734
Да де, ама ще отпадне колебанието :)
#8 | 20.03.2022, 20:34
Публикации: 833 / 69
Започнете да печелите добре, па после мислете за фирма. Това никак не е правилно, но такова ни е законодателството, че като си платите осигуровките 200+ за пълен месец + счетоводител (варира между 50 и 200+), може и да не ви остане много. Тоест при малък обем на производство и продажба, има голяма вероятност да ви излезе нерентабилно. Въпреки това, не искам да ви отчайвам, Ви желая успех с Вашия бизнес!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група