Договор по чл.68, ал.1, т.2

25.05.2015, 08:43 4755 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

25.05.2015, 08:43
Публикации: 1181 / 85
Здравейте!
Какъв е срокът на предизвестието при договор по чл.68, ал.1, т.2 от КТ?
Четох, четох и стигнах до извода, че е 3 месечен, но не повече от остатъка от срока на договора. Как да го разбирам това? При този вид договор няма фиксиран срок.
Пример:
Наемаме работник по този член за конкретен обект - до завършване на СМР на обекта /пиша името на самия обект в договора/.
Как да формулирам начина на прекратяване в договора?
#1 | 25.05.2015, 10:05
Публикации: 7233 / 1081
Ето ти извадка от такъв договор:

2.3. Срокът на трудовият договор е до завършване на работите по т. 1.2. от настоящия договор
...
5. Прекратяване на договора:
5.1. Договорът се прекратява при условията, предвидени в Кодекса на труда.
5.2. Договорът може да бъде прекратен с отправяне на писмено предизвестие до насрещната страна. Срокът на предизвестието и за двете страни е 3 /три/ месеца, но не повече от остатъка на срока по договора.
#2 | 25.05.2015, 10:24
Публикации: 1181 / 85
Долу горе и аз така го формулирах, но ми е трудно да го разбера като няма фиксиран срок.  По кой член освобождавам, ако се прекрати договора с тримесечно предизвестие от страна на работника?
И още един въпрос:
Когато договорът е втори, кое основание е водещо за начин на прекратяване?
Пример:
Договор по чл.111, във връзка с чл.68, ал.1, т.2. По чл.111 е 15 дневен срок, а по другия е 3 месеца.
#3 | 25.05.2015, 10:31
Публикации: 7233 / 1081
По кой член освобождавам, ако се прекрати договора с тримесечно предизвестие от страна на работника? - 326 / 1   
Когато договорът е втори, кое основание е водещо за начин на прекратяване?    - според мен се прилага всичко, свързано с чл. 111 - предизвестие 15 дни                       
#4 | 25.05.2015, 10:57
Публикации: 1181 / 85
Благодаря ти!  :smile1:
#5 | 21.06.2018, 17:20
Публикации: 234 / 0
Здравейте, дали ще има проблем ако няколко кратно през годината се сключва тд по чл 68 ал 1 т 2 с едно и също лице за извършване на определена работа? Фирмата периодично има монтажи и идеята ми е когато се налага да назначавам съответното лице за около 3-4 дни след което да го освобождавам. Това дори може да се наложи и по два пъти месечно да го правя.
#6 | 21.06.2018, 17:43
Публикации: 1297 / 175
Може да имаш, може и да нямаш при една проверка от ГИТ.
Зависи кой те проверява.
Но за да си улесниш максимално живота е хубаво да напишеш в договора точно какво ще се прави и за колко време се предполага, че ще бъде извършена работата, а после в заповедта за освобождаване да си дадеш основанието по съответния член от КТ и като текст да впишеш, примерно: със завършване на работата определена в чл. еди кой си, точка едикоя си от ТД №.../... .
Макар, че ограничението на чл. 68 (4) от КТ е валидно за (1) т. 1, ама знаеш ли ги проверяващите как ще си го интерпретират.
 :smile1:
Имала съм подобни случаи, единият проверяващ изобщо не го и погледна, другият ми чете лекции 2 дни, ама накрая пак не даде предписания, че нещо трябва да се прави.
Успех и късмет!  :good:
#7 | 22.06.2018, 09:00
Публикации: 1534 / 169
Макар, че ограничението на чл. 68 (4) от КТ е валидно за (1) т. 1, ама знаеш ли ги проверяващите как ще си го интерпретират.

Аз не виждам нищо притеснително в случая, именно защото ограничението по ал.4 не касае чл.68, ал.1, т.2 от КТ.

Трудово-правни въпроси и отговори от юристи-част XIV
Много често в практиката длъжностните лица поставят въпроса дали този вид трудов договор може да се продължава, или да се сключва периодично с едно и също лице за една и съща работа. Следва да се има предвид, че работата се определя и индивидуализира точно в договора, и при завършването й трудовият договор се прекратява. При следващо сключване на трудов договор със същото лице, на същото основание, отново се описва подробно работата, която се възлага.
Добре е при прекратяването на трудовия договор на това основание да се състави приемателно-предавателен протокол, който ще удостовери, че работата е завършена, така, както е възложена с договора. Това спестява спорове относно преценката за момента на завършването й.
#8 | 22.06.2018, 12:15
Публикации: 234 / 0
Много благодаря.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове