Майчинство, осигуровки, Бюро по труда?

19.10.2015, 15:38 10979 13

19.10.2015, 15:38
Публикации: 4 / 0
Здравейте,
Предварително благодаря и се извинявам ако ще повторя въпросите си. Четох доста от темите, но все още имам неясни неща.
1. Безработна съм от началото на септември 2015 г. Регистрирана съм в бюрото по труда, но още не съм в НОИ (чаках обезщетение  от работодател и съответно не съм получила пари от НОИ).
2. Разбрах в края на септември, че съм бременна.
3. Имам 12 месечен осигурителен стаж.
4. Имам внасяни осигуровки за майчинство през последните 15 месеца и бих искала да си ги продължа, като сама си плащам.

Ето и въпросите ми:

1. Трябва ли да се отпиша от бюрото по труда и да си намеря работодател (макар и фиктивен), при когото да внасям осигуровките си сама.
2. Мога ли да изляза в болничен по-малко от 45 дена преди термина или да си "работя" до края.
3. Как да постъпя, за да получавам по-високо майчинство?

Много благодаря!

#1 | 19.10.2015, 15:45
Публикации: 1187 / 228
Най-изгодно за вас ще бъде да си "намерите" работодател, при който да минат тези 2 години. Сигурно имате някой приятел с фирма, при който да бъдете назначена, защото работодателите като цяло изпитват нежелание да назначават на работа млади и/или бременни жени, а закрилните разпоредби на чл.333 от КТ нямат сила, ако бъдете назначена на трудов договор със срок на изпитване(най-вероятно). Доколкото разбирам, има време да предприемете действия. Обикновено майките в подобни случай си намират фирми с наближаване на събитието, за да не дават пари за осигуровки и за услугата, или пък започват едни продължителни болнични за тежка бременност...
 И не се подлъгвайте от офертите на разни адвокати "да ви направят едно ЕООД", откъдето да минават нещата...
#2 | 19.10.2015, 15:53
Публикации: 4 / 0
Много Ви благодаря.

А бихте ли ме посъветвали дали да си внасям по-високи осигуровки. Към този момент съм осиурявана шест месеца на 1100 лева и още девет месеца на 900 лева.

И още веднъж да попитам за болничния възможно ли е да работя повече от указаните 45 дена, в които трябва да съм болничен преди термина?

#3 | 19.10.2015, 16:02
Публикации: 314 / 38
Най-добре ще е да Ви назначат някъде, както са Ви и посъветвали, и да си взимате болнични до края. Така вече и болничните за бременност и раждане ще се изчислят на база на тези, които ще Ви издадат сега - на доход 900-1100 лв. и няма да е нужно да внасяте допълнително осигуровки.
#4 | 19.10.2015, 16:10
Публикации: 1187 / 228
Ако ви назначат за услуга, вероятно ще трябва да си внасяте осигурителни вноски и ДДФЛ за ваша сметка, което, ако говорим за заплата(и осигурителен доход) от 1000 лева, би генерирало един общ разход от  около 400 лева на месец. И ако бременността ви е в ранен месец, би ви натоварило финансово немалко. По-добре е да започнете да започнете да си търсите фирма и впоследствие да си вземате болнични, които ще се изчисляват на прилична база, без да ви натоварват финансово.
#5 | 19.10.2015, 16:18
Публикации: 4 / 0
Дали съм разбрала правилно:

Вашият съвет е да се отпиша от бюрото по труда и да си намеря фирма, в която да ме назначат и веднага след това да изляза в болнични до края на бременността?

А болничните на каква база ще ми се изчисляват, предвид това, че от началото на септември до този момент съм в бюрото по труда, от където не съм взела никакво обезщетение засега?
#6 | 19.10.2015, 16:31
Публикации: 21 / 5
Да, да си намерите фирма да ви осигурява и после да си вземате болнични по време на бремеността. Базата за изчисляване на тези болнични е от осигурителният доход за 18 месеца назад, за тези месеци в Бюрото по труда ще се вземе минималният осигурителен доход.
#7 | 19.10.2015, 16:45
Публикации: 4 / 0
Много много Ви благодаря!

#8 | 20.10.2015, 13:31
Публикации: 5497 / 371
Да, да си намерите фирма да ви осигурява и после да си вземате болнични по време на бремеността. Базата за изчисляване на тези болнични е от осигурителният доход за 18 месеца назад, за тези месеци в Бюрото по труда ще се вземе минималният осигурителен доход.

С две поправки:
1.Базата е 24 назад
2. Минимална работна заплата за страната
 
#9 | 20.10.2015, 13:42
Публикации: 6679 / 661
С две поправки:
1.Базата е 24 назад
2. Минимална работна заплата за страната

Тази база от 24 месеца не е ли само за болничните бременност, раждане и майчинство?
#10 | 20.10.2015, 13:44
Публикации: 21 / 5
Да, 24 месеца е само за болничните за бременност и раждане. Тук става въпрос за болничен преди раждането - не 45 дни преди това, а обикновен болничен за всички месеци бременност преди раждането. Тогава базата е 18 месеца. Чл.16 от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване.

#11 | 20.10.2015, 13:54
Публикации: 5497 / 371
Да, 24 месеца е само за болничните за бременност и раждане. Тук става въпрос за болничен преди раждането - не 45 дни преди това, а обикновен болничен за всички месеци бременност преди раждането. Тогава базата е 18 месеца. Чл.16 от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване.

Така е!
Разбрах, че питащата се интересува за болничните за бременност и раждане, затова писах 24 месеца назад
#12 | 15.11.2015, 10:29
Публикации: 1 / 0
Здравейте, на 2-ри Октомври разбрах, че съм бременна. Била съм на трудов договор през последните 4 години на 8 часа, но имам прекъсване от декември 2014 г до май 2015 г, през което съм била на борсата и съм получавала обезщетение за този период, веднага след това започнах работа, без да има прекъсване и все още работя. Бих желала да изляза в болничен още от сега, като термина ми е на 27 май.
Въпросът ми е как ще се изчисли болничния, предвид , че съм била на борсата на труда и как периода, в който съм била на борсата и болничния до раждането ще се отразят на размера на майчинството, който ще получавам?
#13 | 15.11.2015, 12:04
Публикации: 9335 / 1570
От влиянието на борсата върху болничния и майчинството няма спасение :) Въпросът е как ще се отрази един болничен от сега до м.май 2016 върху майчинството. Най-общо казано - ако заплатата ти преди борсата е била по-висока от сегашната - дългия болничен е по-добър вариант от работа на по-ниска заплата. Ако сегашната заплата е по-висока от предишната - по-добре е  да работите. В края на краищата здравето на плота и Вашето здраве са много по-важни от парите.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група