Трудов договор сключен във връзка с чл. 70

03.11.2015, 08:24 6792 14
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

03.11.2015, 08:24
TTVVTT
Здравейте колеги,
ако работодател сключи трудов договор със служител по чл. 67 ал. 1 т. 1 във връзка с чл. 70 (срок на изпитаване), но срокът на изпитване не е посочен, смята ли се тази клауза за нищожна? Договорът смята ли се автоматично за безсрочен без срок на изпитване?

Благодаря Ви предварително за помощта.
#1 | 03.11.2015, 09:23
Публикации: 1534 / 169
Погледнете чл.74, ал.6 от КТ.
#2 | 03.11.2015, 09:35
TTVVTT
Благодаря, но аз не мога да разбера дали клаузата "изпитателен срок" става недействителна. Ако служителят бъде уволнен след една седмица като работодателят го уволни, позовавайки се на тази клауза, служителят може ли да заведе иск срещу работодателя? В КТ не е посочен минимален изпитателен срок, а само максимален такъв и това ме обърква. Съжалявам, за глупавите въпроси, но не съм ТРЗ и този казус ме обърква.
#3 | 03.11.2015, 09:40
Публикации: 623 / 20
 Много важно е да сте посочили в коя полза е сключен договора с изпитване.Ако е посочено ,че е в полза на работодателя,той може да го прекрати по всяко време и не дължи обяснение.
#4 | 03.11.2015, 10:22
Публикации: 9659 / 1645
Благодаря, но аз не мога да разбера дали клаузата "изпитателен срок" става недействителна.

Аз не знам точния отговор / може би е работа на юристите да го тълкуват / , но ми се струва, че след като е недоговорен точният размер на изпитателния срок е оспоримо всяко действие по прекратяването му от която и да е от двете страни без предизвестие.В питането не се посочва и в чия полза е уговорен срокът на изпитване.
#5 | 03.11.2015, 10:31
TTVVTT
Благодаря за отговорите. Може би наистина трябва да се консултирам с юрист.
#6 | 03.11.2015, 10:41
Публикации: 1181 / 85
Мое мнение:
След като според КТ, когато в договора не е посочено в чия полза е срокът на изпитване, се приема, че е уговорен в полза и на двете страни, то би следвало, че когато няма точно определен срок, но е записано, че е във връзка с чл. 70, да се смята - 6 месеца /максималния срок/.
#7 | 03.11.2015, 10:45
Публикации: 7230 / 1079
Мое мнение:
След като според КТ, когато в договора не е посочено в чия полза е срокът на изпитване, се приема, че е уговорен в полза и на двете страни, то би следвало, че когато няма точно определен срок, но е записано, че е във връзка с чл. 70, да се смята - 6 месеца /максималния срок/.

Според мен, щом не е посочен срок на изпитване или е оставено празно поле, заначи срока на изпитване е 0 дни. Въпpосът е за юpист.
#8 | 03.11.2015, 11:24
Публикации: 42 / 0
ТД на основание ч.67,ал.1,т.1 във връзка с чл.70,ал.1 от КТ в Уведомлението по чл.62,ал.4 от КТ в НАП кой код се вписва - 01 или 02  срок за изпитване
#9 | 03.11.2015, 11:26
Публикации: 7230 / 1079
02 - ТД със срок на изпитване? Този код е за срочен ТД за определен срок /чл. 68, ал. 1, т. 1/, а Вашият е безсрочен. Значи 01
#10 | 03.11.2015, 11:38
TTVVTT
Всъщност ТРЗ-то изготви договорът по чл. 67 ал. 1 т. 1 без да включва "във връзка с чл. 70 от КТ" и без никъде да има посочен срок на изпитване. Това означава ли, че работодателя не може едностранно да го прекрати без последствия?
#11 | 03.11.2015, 11:43
Публикации: 7230 / 1079
След като няма  "във връзка с чл. 70 от КТ", за какъв срок на изпитване говорим?
 Това означава ли, че работодателя не може едностранно да го прекрати без последствия? - е сигурно има членове то КТ, по които може да го направи, но са малко и с много условности.
#12 | 03.11.2015, 11:51
TTVVTT
Супер. Благодаря Ви много за помощта и консултациите.
Приятен ден :)
#13 | 03.11.2015, 13:39
Публикации: 9659 / 1645
Първоначалното Ви питане съдържа информация, че е сключен ТД и не е упоменат срок на изпитването, а впоследствие се оказва, че въобще няма клауза за срок на изпитване. Най-вероятно работодателят е искал чрез уж "пропуснат" срок на изпитване да прекрати договора по чл.71.Сега се оказва, че въобще няма срок на изпитване обаче. Намирам въпросът Ви не просто за подвеждащ, но и некоректен към отговарящите Ви, защото вместо ясно да изложите ситуацията не питате, а подпитвате .
"аз не мога да разбера дали клаузата "изпитателен срок" става недействителна"
Как да стане недействително нещо, което не съществува и Вие прекрасно го знаете ?

#14 | 03.11.2015, 14:30
TTVVTT
Дилемата беше дали служителят има изпитателен срок или не, защото той се съмняваше, че работодателят му го прехвърля от една фирма в друга с цел да бъде уволнен без да му бъде изплатено обезщетение като пред него се посочва за причина единствено, че печалбата на друга фирма трябва да бъде намалена. Служителят има кредити на свое име и беше съвсем нормално да се притесни. Аз съм счетоводител и въобще не съм наясно с тази материя и не искам да давам мнение по въпроси, по които не съм компетентен.
В последствие договор беше оформен без да се посочва, че е във връзка с чл. 70.

Благодаря Ви за отговорите. Много ми помогнаха.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове