СОЛ ползване на болничен - малко помощ моля

09.11.2015, 14:17 2924 3

09.11.2015, 14:17
Публикации: 1 / 0
Здравейте,

Забелязах, че много хора задават въпросите си и получават компетентни отговори. Надявам се и на мен да може да помогнете.

Моята ситуация е следната:
Във фирмата, в която работя в момента съм от началото на 2015. Поради намаляване обема на работата с моят шеф сме се разбрали да ми прекрати трудовия договор от следващия месец. Аз имам моя регистрирана фирма, но досега не съм се осигурявала през нея.
Възможно ли е - шефът ми прекрати моят ТД на 01.12.2015 и аз да подам ОКД-5 че ще се осигурявам като СОЛ на същата дата? Предупредиха ме, много да внимавам как ще насроча датите, за да не се получат дни без осигуряване.

Имам и още един въпрос. Ако като СОЛ се осигурявам за всички рискове и през началото на 2016 година желая да ползвам болнични като СОЛ какви са изискванията? Питах няколко познати счетоводители, но те си противоречат. Разбрах, че трябва задължително последните 6 месеца да нямам прекъсвания в осигурителния стаж, това вярно лие?
Също попаднах на една тема тука във форума, вярно ли е, че на СОЛ всичките дни се поемат от НОИ? (ако примерно ползвам 5 дни и 5-те се поема от НОИ)

Чувствам се много объркана, моля Ви да ми помогнете.
#1 | 09.11.2015, 15:22
Публикации: 3326 / 256
Питах няколко познати счетоводители, но те си противоречат. Разбрах, че трябва задължително последните 6 месеца да нямам прекъсвания в осигурителния стаж, това вярно лие? -Не е вярно
Също попаднах на една тема тука във форума, вярно ли е, че на СОЛ всичките дни се поемат от НОИ? (ако примерно ползвам 5 дни и 5-те се поема от НОИ)- Да, вярно е
#2 | 09.11.2015, 16:10
Публикации: 9370 / 1574
И не е проблем, ако имате някой друг ден между ТД и СОЛ :-)
А защо не изкарате зимата на борсата? Нали фирмата Ви няма дейност?
Ако искате, можете да започнете самоосигуряването и преди края на ТД. Всичко зависи от това, кога ще започне дейността на фирмата.
#3 | 09.11.2015, 17:48
Публикации: 2976 / 397
Трябва да излезе една книга за стресирани данъкоплатци - развенчаване на митове и легенди :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група