Освобождаване след майчинство и обезщетение за безработица

02.12.2015, 10:58 7119 13
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

02.12.2015, 10:58
Публикации: 251 / 7
Здравейте!
Майка е назначена на срочен трудов договор от 15.04.2013 г. до 15.12.2013 год. През този период забременява и излиза в майчинство.
Сега вече двете години изтекоха, поиска да си ползва веднага платения отпуск в размер на 40 работни дни, и желае да бъде освободена. Въпроса ми е по какъв начин да я освободим, за да може да взема по-висок размер обезщетение за безработица, а също така работодателят да няма проблеми?
Договорите на останалите работници и тази година са срочни и скоро изтичат поради края на сезона.
Благодаря!
#1 | 02.12.2015, 11:03
Публикации: 2538 / 293
331 и си забравете мъките :)
#2 | 02.12.2015, 11:43
Публикации: 7602 / 1145
Здравейте!
Майка е назначена на срочен трудов договор от 15.04.2013 г. до 15.12.2013 год. През този период забременява и излиза в майчинство.

Срочен ТД до 15.12.2013 и не е прекратен при изтичане на срока? Защо? Наличието на болничен или отпуск към тази дата не е нито основание, нито оправдание, нито защита.
#3 | 02.12.2015, 11:48
Публикации: 2538 / 293
Подозирам не е прекратен по същата причина, поради която в момента се пита как жена, които иска да напусне по свое желание, да ползва по-голяма борса...
#4 | 02.12.2015, 11:52
Публикации: 251 / 7
Подозирам не е прекратен по същата причина, поради която в момента се пита как жена, които иска да напусне по свое желание, да ползва по-голяма борса...
Занимавам се с тази фирма от 4 месеца. Понеже нямат голям архив от предишния счетоводител се опитвам да навържа нещата по справките, които мога да видя с електронния подпис. Нямам представа защо не е прекратен. Просто работодателя е близък с жената, иска да й направи услуга, но явно няма да стане така.
#5 | 02.12.2015, 13:04
Публикации: 251 / 7
331 и си забравете мъките :)

Ако изберем да ползваме този член от КТ освен стандартните документи (Заповед за прекратяване на ТД, УП-2, УП-3 и трудова книжка), и писмени предложение на работодателя и отговор на служителката, има ли някакви други процедури, които да следвам?
А и това с четирикратния размер на последното получено месечно брутно трудово възнаграждение не зная работодателя колко ще го приеме.   :no2:
Извинете ме, и на мен не са ми много ясни нещата, но и работата е ....
#6 | 02.12.2015, 13:20
Публикации: 1180 / 85
След като договорът не е прекратен, то той автоматично е станал безсрочен. Според мен, тя е под закрилата на чл.333 от КТ. Детето е под 3 г., нали?
#7 | 02.12.2015, 13:22
Публикации: 251 / 7
След като договорът не е прекратен, то той автоматично е станал безсрочен. Според мен, тя е под закрилата на чл.333 от КТ. Детето е под 3 г., нали?

Под 3 години е.
#8 | 02.12.2015, 15:59
Публикации: 7602 / 1145
След като договорът не е прекратен, то той автоматично е станал безсрочен. Според мен, тя е под закрилата на чл.333 от КТ. Детето е под 3 г., нали?
Няма начин да е станал безсрочен, защото няма отработени дни след изтичане на договорения срок. Работодателят е в нарушение, защото не е прекратил този ТД когато е трябвало и е "държал" работничката без основание.

ПП. За да не кажете, че съм лоша - вижте и нещо по-евтино от чл. 331. Например чл.325/1/1 + нов ТД по чл. 68/1/2 или ДС за нова длъжност + срок на изпитване.
Поразровете се в нета - има много "съвети" за пълната борса.
#9 | 02.12.2015, 16:14
Публикации: 2538 / 293
Няма начин да е станал безсрочен, защото няма отработени дни след изтичане на договорения срок. Работодателят е в нарушение, защото не е прекратил този ТД когато е трябвало и е "държал" работничката без основание.

ПП. За да не кажете, че съм лоша - вижте и нещо по-евтино от чл. 331. Например чл.325/1/1 + нов ТД по чл. 68/1/2 или ДС за нова длъжност + срок на изпитване.
Поразровете се в нета - има много "съвети" за пълната борса.

Той комай договора е в срока за изпитване още :)))
#10 | 02.12.2015, 16:16
Публикации: 5549 / 371
Той комай договора е в срока за изпитване още :)))
Дали е бил със срок за изпитване? Никъде не се споменава
#11 | 02.12.2015, 16:20
Публикации: 251 / 7
Дали е бил със срок за изпитване? Никъде не се споменава

Пропуск. Със срок на изпитване е бил
#12 | 02.12.2015, 16:25
Публикации: 5549 / 371
Пропуск. Със срок на изпитване е бил

Тогава нямате никакъв проблем! Срокът за изпитване се намалява с времето на отпуск, болнични.... т.е. предполагам изпитателният срок не е свършил.
Освобождавате по чл.71 КТ и майката отива на бюрото с "пълно" обезщетение :)
#13 | 02.12.2015, 16:34
Публикации: 251 / 7
Благодаря на всички отзовали се :excl:  :smile1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група