Земеделски стопанин с голяма,ама голяма касова наличност

15.01.2016, 13:52 11330 18

15.01.2016, 13:52
Публикации: 152 / 5
Здравейте!Моля помагайте!Свекър ми е ЗС ,ФЛ,регистриран по ДДС.Има съдружник,който се води работник.Стопанството им е микро-той и още двама.Разпределят си печалбата помежду си ,без това да е документирано,пък и как като само той е земеделският стопанин.Резултата е около 500 000 лв. пари в касата,които липсват.Това става за около 6-7 г. май.Има ли изход от тая каша,че ще се разболеят?Ние сега разбрахме от счетоводителката.Благода ря предварително!
#1 | 15.01.2016, 14:57
Публикации: 9297 / 1557
ЗП - ФЛ, пък има съдружник? Я пак...
И каква е тази печалба на ФЛ, дето се разпределя на три?
#2 | 15.01.2016, 15:06
Публикации: 152 / 5
ФЛ е,а другият се води на работа,но са приятели и всичко им е общо(между тях си)По документи е регистриран като ЗП само свекърът ми.Имат още един работник-тракторист.Каквото изкарат си го делят двамата,ама ей трака помежду си.Тракториста е на заплата.
#3 | 15.01.2016, 15:14
Публикации: 6668 / 658
Добре де нали си декларира доходите, внася си осигуровките, плаща си данъците? Тогава за какво се тревожите? Този ЗС, регистриран по ДДС как е избрал да се облага - като Ет или с 60% признати разходи?
#4 | 15.01.2016, 15:16
Публикации: 1187 / 228
Аз не мога да разбера как "ей-сега разбрахме от счетоводителката"? Вие до този момент сами ли сте си "водили" нещата или тази счетоводителка е спала като спящата красавица 7 години?  :blink:
#5 | 15.01.2016, 15:17
Публикации: 6668 / 658
Предполагам, че нещо премълчавате.
#6 | 15.01.2016, 15:18
Публикации: 9297 / 1557
Не остава нищо друго, освен Вашият свекър да подаде ГДД, да изчисли какъв данък дължи, да го внесе и да си "вземе" обложената вече печалба. Накарайте счетоводителката да Ви даде точна информация за какви пари става дума и как би изглеждала ГДД..
Пък щом има такава демокрация при харченето, може да потърсите съпричастност и при плащането на данъка. Ей така - между тях си.
#7 | 15.01.2016, 15:49
Публикации: 1187 / 228
В случая няма чудодейно или елегантно решение, поне според мен. Както каза пишещия преди мен колега(или колежка) единствения начин тези пари да се включат в данъчната декларация, да се обложат както си му е редът и да се "придобият" реално. И с уговорката, че приказваме най-вероятно да подозираме за какви бакии става дума в действителност. Споменават се и ДДС-та...
Най-умния вариант в тази ситуация е да си намерите действително компетентен счетоводител, да си му разкажете откровено всичко и човека вече да мисли какво може да се направи в тази ситуация... С форумни консултации и преразкази няма да се реши нищо...
#8 | 15.01.2016, 16:17
Публикации: 9297 / 1557
В случая няма чудодейно или елегантно решение, поне според мен. Както каза пишещия преди мен колега(или колежка) единствения начин тези пари да се включат в данъчната декларация, да се обложат както си му е редът и да се "придобият" реално. И с уговорката, че приказваме най-вероятно да подозираме за какви бакии става дума в действителност. Споменават се и ДДС-та...
Най-умния вариант в тази ситуация е да си намерите действително компетентен счетоводител, да си му разкажете откровено всичко и човека вече да мисли какво може да се направи в тази ситуация... С форумни консултации и преразкази няма да се реши нищо...

Не съм казвала нищо подобно.  :smile1:
В ГДД не се включват "тези пари", а облагаемите доходи, евентуално приходи и разходи. Предполагам, че ЗП е получил някаква субсидия или финансиране, което е разделил с близки и познати и сега се чуди какво да прави. Или може би в "касата" са оставени едни пари, които са обложени с данък през миналите години, но не са "преместени" в джоба на ФЛ - ЗП.
Точен отговор търсете от счетоводителката, след като и представите цялата информация..
#9 | 15.01.2016, 16:42
Публикации: 152 / 5
Нищо не премълчвам и не се опитваме да крадем субсидии.Нещата стоят точно както написах.Тези хора ,за който ви писах,от нищо не са се облагодетелствали просто ей така.Скъсват си г....от работаНаистина ще е добре да търсим компетентен счетоводител.Аз днес говорих с тяхната счетоводителка, а тя не ми даде адекватен отговор.Имам счетов. образование,но никога не съм работила като такава и съм в неведение.От понеделник активно ще търсим решение.Тук попитах за някаква насока.Значи излиза,че не са плащали данък за тези пари?Те липсват,двамата са ги изхарчили във времето.
   А относно счетоводителката-незнам защо е "спала" до сега и как се е стигнало до тук.
   Благодаря на всички,които се включиха!
#10 | 15.01.2016, 16:52
Публикации: 152 / 5
Облагат се на 60% признати разходи.А и се чудя как проверяващите я данъчни инспектори не са й направили проблем до сега...
#11 | 15.01.2016, 16:54
Публикации: 1187 / 228
Не съм казвала нищо подобно.  :smile1:
В ГДД не се включват "тези пари", а облагаемите доходи...

Taka, e - не се изразих, добре. Извинявайте за неправилната интерпретация.
#12 | 15.01.2016, 17:19
Публикации: 6668 / 658
Чета, чета и се чудя каква е тази касова наличност?  От къде идва? Ако всички приходи са декларирани какъв е проблема на касовата наличност. Имал си човека пари по сметката - теглил, харчил.
#13 | 15.01.2016, 17:28
Публикации: 152 / 5
Да,имали ,харчили.Ама как парите се озоваха в касата и ги няма...Така ли ще стои тази сметка с тази наличност,която липсва?????
А иначе всички данъци си ги плащат.Ако това са пари от субсидиите,които получават за единица площ(защото само това им остава като печалва и си ги разделят),нали са обложени с данък вече един път....
#14 | 15.01.2016, 17:31
Публикации: 6668 / 658
Как са се озовали в касата? Мен ли питате? Попитайте счетоводителя си. Питайте я (го) като е записал(а) дебит сметка 501 Каса какво е посочил(а) в кредита.
#15 | 15.01.2016, 17:39
Публикации: 152 / 5
Питах я,смотолеви нещо и не ми даде никакви стари документи да разгледам.
Благодаря ви още веднъж!
#16 | 15.01.2016, 17:58
Публикации: 9297 / 1557
Питах я,смотолеви нещо и не ми даде никакви стари документи да разгледам.
Благодаря ви още веднъж!
Обърнете й внимание на това:
може би в "касата" са оставени едни пари, които са обложени с данък през миналите години, но не са "преместени" в джоба на ФЛ - ЗП, където им е мястото
#17 | 15.01.2016, 18:10
Публикации: 152 / 5
Как да ги преместим в "джоба"?
#18 | 15.01.2016, 18:28
Публикации: 9297 / 1557
Как да ги преместим в "джоба"?
Ами ей така /показвам с жест, който не виждате :-) / - цялата годишна печалба, която вече е обложена с данък, не се прехвърля като неразпределена печалба, а по сметката /счетоводната, не банковата/ на собственика и според разчетите се "плаща" на ФЛ с парите от касата.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група