ВОП и ВОД и ДДС

03.02.2016, 10:26 7663 10

03.02.2016, 10:26
Публикации: 1 / 0
Здравейте, управител на фирма съм и за пръв път извършвам такава сделка:
Получавам прибор/уред от страна членка на ЕС , като го получавам с инвойс за плащане на фирмата ми регистрирана под ДДС в България. Същият прибор ще бъде вложен на кораб, който е немски и съответно аз трябва да издам фактура на немската фирма, в този случай необходимо ли е да начисля ддс по инвойса, който ще издам или не?
#1 | 12.05.2016, 14:38
Публикации: 41 / 0
 За пореден път Ви моля за Вашето съдействие и за компетентен ответ или съвет:
Българска фирма с регистрация по ДДС купува плат от испанска фирма ,също регистрирана по ДДС, Същия плат заминава от Испания за Италия във фирма с регистрация по ДДС, за допълнителна обработка /багрене/, след извършване на услугата плат пристига в България от Италия,
Въпроси:  кога е редно да се отрази ВОП?
1) при  издадената фактура/ и платена/ за закупеният плат от Испания?
2) когато физически ще пристигне плат от Италия, с издадената фактура за извършена услуга /багрене/,
#2 | 13.05.2016, 09:10
Публикации: 41 / 0
Колеги, никой ли не може да ми помогне? Нямахте ли подобни ситуации? Моля за съвет!
Имам притеснения по чл,117,
#3 | 13.05.2016, 09:45
Публикации: 44 / 0
Тристранна операция е доставката на стоки между три регистрирани за целите на ДДС лица в три различни държави членки А, Б и В, за които са налице едновременно следните условия:
- А (прехвърлител) регистрирано за целите на ДДС лице в държава членка 1, извършва доставка на стока на лице Б (посредник), регистрирано за целите на ДДС лице в държава членка - 2, което след това извършва доставка на тази стока на лице В (придобиващ), регистрирано за целите на ДДС в държава членка 3.
- стоките се транспортират директно от държава-членка 1 до държава членка 3;
- посредникът не е регистриран за целите на ДДС в държавите членки А и В;
- придобиващият начислява ДДС като получател по доставката
Посредникът в тристранната операция документира доставката до придобиващия, като издава фактура по чл.114, ал.2 от ЗДДС, за която не начислява данък, тъй като данъкът по нея е дължим от придобиващия. На основание чл. 124, ал.2 от ЗДДС регистрираното лице-посредник в тристранна операция отразява фактурата, издадена от него в дневника си за продажби за данъчния период, през който е издадена фактурата за доставката към придобиващия в тристранната операция. Тази фактура се отразява в дневника за продажби в:
Колона 25 - Данъчна основа на доставката като посредник в тристранна в тристранна операция.

Разяснение : От Испания към България ВОП със протокол чл 117 а движението от Испания към Италия издаването на инвойс от  - България Италия тристранна сзелка.

Изисквания трите държави трябва да са регистрирани по ДДС.
#4 | 13.05.2016, 09:58
Публикации: 44 / 0
И още нещо задължително  VIES декларация?  от България към Италия
#5 | 13.05.2016, 10:32
Публикации: 41 / 0
моля за уточнение! Защо VIES декларация от България към Италия ,при положение, че събствеността  на плата е на България? Когато Италия прави посредническа услуга и при тях е ВОД? В случая за да се избегне 2 транспорта Испания-България и България-Италия е цялото движение е Испания-Италия - България,
#6 | 13.05.2016, 11:05
Публикации: 44 / 0
Първо купувате от Испанската фирма е ВОП и после продавате на Италянската фирма това е ВОД - тристранна и за нея се подава и VIES декларация!
#7 | 13.05.2016, 11:08
Публикации: 44 / 0
Интрастат декларация  не се подава при тристранните сделки!
#8 | 13.05.2016, 11:24
Публикации: 44 / 0
Вече ясно ли е!
#9 | 13.05.2016, 11:34
Публикации: 41 / 0
вече ясно, БЛАГОДАРЯ за търпение!!!
#10 | 21.10.2017, 09:49
Публикации: 1 / 0
Здравейте , моля за Вашата помощ!
От повече от 7 месеца съм в ревизия .Получих акт в който ми начисляват ДДС , тъй като извършвам тристранни операции като посредник . Стоките преминават директно от Германия за Италия. Доказах , че всички фирми са регистрирани по ДДС преди сделката , както и предоставих товарителници,въпреки това ми бе казано , че ако италианската фирма получател не е надчислила ДДС , аз трябва да платя ДДС и то върху продажната цена на издадената от мен ф-ра , дори не на стойността от моята чиста печалба.
МОЛЯ ЗА ВАШАТА КОМПЕТЕНТНА ПОМОЩ!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група